Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Strese Karşı Çay Keyfi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:19:56
Strese Karşı Çay Keyfi

Strese karşı çay keyfi…ingiltere’de yapılan araştırmayla, siyah çayın anti-stres etkisi yarattığı görül-dü. Bilim misafirina göre, günde bir bardak siyah çay içmek, stres hormonlarının seviyesini düşürüyor.İstanbul ili – University College London’da yapılan araştırmalar, siyah çayın, stres hormonlarının seviyesi üzerinde doğrudan etki gösterdiğini ortaya koydu. Psychopharmacology adlı sağlık dergisinde yayımlanan incele-me sonuçlarına göre, siyah çay içenler stresten […]

Strese-Karsi-Cay-KeyfiStrese karşı çay keyfi…
ingiltere’de yapılan araştırmayla, siyah çayın anti-stres etkisi yarattığı görül-dü. Bilim misafirina göre, günde bir bardak siyah çay içmek, stres hormonlarının seviyesini düşürüyor.
İstanbul ili – University College London’da yapılan araştırmalar, siyah çayın, stres hormonlarının seviyesi üzerinde doğrudan etki gösterdiğini ortaya koydu.

Psychopharmacology adlı sağlık dergisinde yayımlanan incele-me sonuçlarına göre, siyah çay içenler stresten oldukça çok daha çabuk arınabiliyor.

Araştırmaya katılanlar içerisinde, 6 hafta boyunca [r] günde 4 kez çay içenlerin kanlarında bulunan cortisol adlı stres hormonu seviyelerinin, stresli geçen etkinliklerin arkasından ölçüldüğü ve hormon seviyelerinin beklenenin altında olduğu görüldü.

Araştırmanın uygulandığı deneklerin normal yaşamlarında düzenli şeklinde çay içme alışkanlığı bulunanlar içerisinden seçildi. ilk aşamada tüm denekler çay içme alışkanlıklarına bir zaman ara verdi.

Araştırma kapsamında denekler iki gruba ayrılarak, bir gruba normal siyah çay verilmeye devam edilirken, ötek i gruba siyah renkli, tadı çaya benzeyen deği-şik bir bitki çayı verildi. Her iki grubun da, stresli oldukları durumlardaki, kortisol, kalp atışı ve kan basıncı değerleri ölçüldü. Daha sonra deneklere 3 deği-şik sıkın-tı meydana getirilerek, her bir denek kamera karşısında, içerisinde bulundukları hali tartıştı.

Yaşanılan sıkın-tı sonucunda, stres hormonu, tansiyon ve kalp atışı değerleri yenide n dan ölçüldü. Her iki grubun stres seviyeleri benzer çıkmasına rağmen, 50 dakika sonunda, normal çay içen grubun stres seviyesi yüzde 47 oranında düşerken, sahte çay verilen grubun stres seviyesi daha fazla yüzde 27 oranında düşebildi. Çay içenlerin, yaşadıkları sıkıntıla-rın arkasından daha hızlı ve kolayca rahatlayabildikleri görül-dü.

ÇAY iÇENLERDE KALP KRiZi RiSKi DAHA AZ

University College London toplum Sağlığı ve Salgınlar Bölümü Profesörü Andrew Steptoe, toplum arasında, çay içmenin, günlük yaşamdaki stresli durumlarda rahatlatıcı olduğuna inanıldığını, faka t şimdiye dek ilk kez bunun bilimsel bir incele-me ile test edildiğini belirt ti. Deneklerin hiç birinin içtikleri çayın gerçek çay olup olmadığını bilmediklerini de anımsatan Prof. Steptoe, çayın içerisindeki hangi maddenin rahatlamaya ve stresi yenmeye sebe p olduğunun bilinmediğini sözlerine ekledi.

Andrew Steptoe, ayrıyetten, çayın içerisinde pek çok deği-şik maddenin yer aldı ğı ve bu maddelerden catechin, polyphenol, flavonoid ve amino asitlerin beyindeki vericileri etkilediğinin daha önceki incele-me sonuçlarından söylendiğını, faka t bu incele-me ile bu deği-şiklığın nedenlerine dairbir şey söylenemeyeceğini söyled i.

“Bizim araştırmamız, siyah çay içmenin, günlük yaşamdaki stresten kurtulmak ve oldukça çok daha hızlı rahatlamakta etken olduğunu ortaya çıkardı, bununla berabe r, çay içmek, stres hormonunu normale indirmede oldukça çok etkili” diyen Steptoe, bu incele-me sonuçlarının sağlık için oldukça çok çok büyük bilgi olduğunu belirt ti.

Araştırmanın bir ötek i sonucuna göre ise çay içenler, içmeyenlere göre daha az kan pıhtılaşmasına bağlı gelişen kalp krizi geçirme riski taşıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz