Sözleşmeli Personele 5 Yıl Nakil Yasak

27 Ağu 2013 Sal 10:32
Bu haber 669 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Sozlesmeli Personele 5 Yil Nakil Yasak Sözleşmeli Personele 5 Yıl Nakil YasakSözleşmeli personele 5 yıl nakil yasak…
Devlet Personel Başkanlığı (DPB) kadrolu olabilir 100 bin sözleşmeli personelin nakil yasağına dairbir duyuru yayımladı.
Duyuruya göre sözleşmeli personellerin 5 se-ne süreyle başka bir kuruma nakli mümkün olmayacak. Naklin istisnası ise KPSS şeklinde açıklandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı; “657 sayılı Devlet Memurları Kanununun geçici 41 2. maddesinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan sözleşmeli personelin talepleri halinde memur


kadrolarına atanmaları öngörülmüş ve söz konusu personelin beş se-ne süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına naklinin yapılamayacağı ifade edilmiştir. Bu kapsamdaki personelin KPSS sonucunda merkezi yerleştirmeyle ya dakurumsal sınav neticesinde ötek i kamu kurumlarının kadrolarına atanmaya hak kazanmaları halinda, nakil yasağına tabi olup olmayacakları hususunda Başkanlığımıza oldukça çok sayıda müracaat intikal etmektedir.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri” başlıklı 74 üncü maddesinin ilk fıkrasında; “Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvaAnca kı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden ya da68 2. maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan ya daöğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür…” hükmüne yer verilerek, memurların sınava dayalı şeklinde ya dasınava dayalı olmaksızın bir kurumdan diğerine nakillerinin kurumların muvaAnca ki ile mümkün olduğu belirtilmiştir.

Aynı Kanunun, 02/08/2013 yılı tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 12/7/2013 yılı tarihli ve 6495 sayılı birtakım Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9 uncu maddesiyle eklenen, geçici 41 2. maddesinin 4. fıkrasında ise; “…Bu madde kapsamında memur kadrolarına atananların beş se-ne süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz.” hükmüne yer verilmek suretiyle, mezkur madde kapsamında memur kadrolarına atananların beş se-ne süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına naklinin yapılamayacağı ifade edilmiştir.

Ancak, 657 sayılı Kanunun geçici 41 2. maddesinde öngörülen “nakil yasağının” memurun başka kurumlarda halina uygun bir kadroya sınava tabi tutulmaksızın naklen atanması şeklinde uygulanması gerektiği; KPSS ya dakurumsal sınavlar sonucunda ötek i kamu kurum ve kuruluşlarının memur kadrolarına atanmaya hak kazananların, sınavlara dayalı şeklinde elde ettikleri kazanılmış haklarının korunması amacıyla, nakil yasağı kapsamında değerlendirilmemesi gerektiği düşünülmektedir.

Benzer şekilde 657 sayılı Kanunun “Adaylığa kabul edilme” başlıklı 54 üncü maddesinin son fıkrasında yer alan; “Aday şeklinde atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir sene-den az iki sene-den oldukça çok olamaz ve bu zaman içerisinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.” şeklindeki hükmün uygulanması ile alaka-lı şeklinde Başkanlığımızın daha ev-vel verdiği görüşlerde, KPSS ya dakurumsal sınavlar sonucunda ötek i kamu kurum ve kuruluşlarının memur kadrolarına atanmaya hak kazananların nakil yasağı kapsamında olmadığı, bu çerçevede aday memurların sınava dayalı şeklinde ötek i kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanmasının mümkün yer aldı ğı belirtilmiştir.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli personel şeklinde çalışmakta iken 657 sayılı Kanunun geçici 41 2. maddesi kapsamında memur kadrolarına atananların; KPSS ya dakurumsal sınavlar sonucunda ötek i bir memur kadrosuna atanmaya hak kazanmaları halinde, mezkur maddede öngörülen nakil yasağına tabi olmaksızın, aynı Kanunun 74 üncü maddesinde öngörülen usul ve esaslar çerçevesinde, ötek i kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanması mümkün bulunmaktadır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Benzer Haberler

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü ünlü kaymakamla ilgili flaş detaylar… Gaziantep...

Yorum 
0
Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı çocukların borazan ve tenekeli kuş nöbeti… ޞırnak’ın...

Yorum 
0
Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan çağrısı… İstanbul...

Yorum 
0
Medipol Başakşehir İlk Peşinde

Medipol Başakşehir ilk peşinde… İstanbul ili –...

Yorum 
0
AKP İlçe Başkanı Partimin Önüne Biri Fındık Dökmüş Gelin Bu Adamı Temizleyin

AKP İlçe Başkanı Partimin önüne biri fındık dökmüş gelin...

Yorum 
0
Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol kenarında ağaca asılı gelinlik şaşırttı… Keşan-...

Yorum 
0
Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten çok önemli pasaport uyarısı… Yurtdışına...

Yorum 
0
Çocuğa Cinsel İstismara 19 Yıl Hapis

Çocuğa cinsel istismara 19 yıl hapis… Kayseri ili 3. Ağır...

Yorum 
0
HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı Gözaltına Alındı

HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı… HDP...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Online Alışveriş Sahurda İkiye Katlandı

Online Alışveriş Sahurda İki...

Online alışveriş sahurda ikiye katlandı…Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, Ramazan boyunca internet üzerinden...

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak aşk sitesi hacklendi…Evli kişilere çöpçatanlık hizmeti veren Ashley Madison internet sitesi, bilgisayar korsanları tarafından hack’lendi...

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Suruçta Hayatını Kaybetti

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Sur...

HDPli adayın eşi ve oğlu Suruçta hayatını kaybetti…Suruç ilçesi’nde bugün öğle vakitlerinde olan patlamanın acısı Bursa’ya...

İşini Beğenmeyen Yandı Hükümet Azaltacak

İşini Beğenmeyen Yandı Hüküm...

İŞKUR tarafından 3 kez iş önerildiği halde kabul etmeyenin sosyal yardımları kademeli şeklinde azaltılacak Hükümet tasarruf önlemleri çerçevesinde...

POPÜLER HABERLER

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Tolga Karel, Rüzgar Erkoçlar’ın çocuk pişmanlığı yaşadığını...

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşünüyor

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşün...

Çift Saatlerin Anlamları; 01:01 > Seni Seviyor 02:02 > Senden Hoşlanıyor...

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İzleyen Adam

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İ...

Trabzon da 44 yaşındaki O.F.S. bir kadın ile seks ilişkisinin görüntüsünü...

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçlar\’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra herkesin...

Daum İmzaladı

Daum İmzaladı

Bursaspor Takımı’un yeni Teknik Direktörü Christoph Daum, kendisini...

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Oyunculuğa 10 yaşında reklam filmleri ile başlayan ve sonrasında birçok...