Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Sözleşmeli Personele 5 Yıl Nakil Yasak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:32:33
Sözleşmeli Personele 5 Yıl Nakil Yasak

Sözleşmeli personele 5 yıl nakil yasak…Devlet Personel Başkanlığı (DPB) kadrolu olabilir 100 bin sözleşmeli personelin nakil yasağına dairbir duyuru yayımladı.Duyuruya göre sözleşmeli personellerin 5 se-ne süreyle başka bir kuruma nakli mümkün olmayacak. Naklin istisnası ise KPSS şeklinde açıklandı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı; “657 sayılı Devlet Memurları Kanununun geçici 41 2. maddesinde kamu kurum ve […]

Sozlesmeli-Personele-5-Yil-Nakil-YasakSözleşmeli personele 5 yıl nakil yasak…
Devlet Personel Başkanlığı (DPB) kadrolu olabilir 100 bin sözleşmeli personelin nakil yasağına dairbir duyuru yayımladı.
Duyuruya göre sözleşmeli personellerin 5 se-ne süreyle başka bir kuruma nakli mümkün olmayacak. Naklin istisnası ise KPSS şeklinde açıklandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı; “657 sayılı Devlet Memurları Kanununun geçici 41 2. maddesinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan sözleşmeli personelin talepleri halinde memur [r] kadrolarına atanmaları öngörülmüş ve söz konusu personelin beş se-ne süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına naklinin yapılamayacağı ifade edilmiştir. Bu kapsamdaki personelin KPSS sonucunda merkezi yerleştirmeyle ya dakurumsal sınav neticesinde ötek i kamu kurumlarının kadrolarına atanmaya hak kazanmaları halinda, nakil yasağına tabi olup olmayacakları hususunda Başkanlığımıza oldukça çok sayıda müracaat intikal etmektedir.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri” başlıklı 74 üncü maddesinin ilk fıkrasında; “Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvaAnca kı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden ya da68 2. maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan ya daöğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür…” hükmüne yer verilerek, memurların sınava dayalı şeklinde ya dasınava dayalı olmaksızın bir kurumdan diğerine nakillerinin kurumların muvaAnca ki ile mümkün olduğu belirtilmiştir.

Aynı Kanunun, 02/08/2013 yılı tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 12/7/2013 yılı tarihli ve 6495 sayılı birtakım Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9 uncu maddesiyle eklenen, geçici 41 2. maddesinin 4. fıkrasında ise; “…Bu madde kapsamında memur kadrolarına atananların beş se-ne süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz.” hükmüne yer verilmek suretiyle, mezkur madde kapsamında memur kadrolarına atananların beş se-ne süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına naklinin yapılamayacağı ifade edilmiştir.

Ancak, 657 sayılı Kanunun geçici 41 2. maddesinde öngörülen “nakil yasağının” memurun başka kurumlarda halina uygun bir kadroya sınava tabi tutulmaksızın naklen atanması şeklinde uygulanması gerektiği; KPSS ya dakurumsal sınavlar sonucunda ötek i kamu kurum ve kuruluşlarının memur kadrolarına atanmaya hak kazananların, sınavlara dayalı şeklinde elde ettikleri kazanılmış haklarının korunması amacıyla, nakil yasağı kapsamında değerlendirilmemesi gerektiği düşünülmektedir.

Benzer şekilde 657 sayılı Kanunun “Adaylığa kabul edilme” başlıklı 54 üncü maddesinin son fıkrasında yer alan; “Aday şeklinde atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir sene-den az iki sene-den oldukça çok olamaz ve bu zaman içerisinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.” şeklindeki hükmün uygulanması ile alaka-lı şeklinde Başkanlığımızın daha ev-vel verdiği görüşlerde, KPSS ya dakurumsal sınavlar sonucunda ötek i kamu kurum ve kuruluşlarının memur kadrolarına atanmaya hak kazananların nakil yasağı kapsamında olmadığı, bu çerçevede aday memurların sınava dayalı şeklinde ötek i kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanmasının mümkün yer aldı ğı belirtilmiştir.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli personel şeklinde çalışmakta iken 657 sayılı Kanunun geçici 41 2. maddesi kapsamında memur kadrolarına atananların; KPSS ya dakurumsal sınavlar sonucunda ötek i bir memur kadrosuna atanmaya hak kazanmaları halinde, mezkur maddede öngörülen nakil yasağına tabi olmaksızın, aynı Kanunun 74 üncü maddesinde öngörülen usul ve esaslar çerçevesinde, ötek i kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanması mümkün bulunmaktadır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz