Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Şimşek Özelleştirmelere Dışarıdan İlgi Kısıtlı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 15:25:57
Şimşek Özelleştirmelere Dışarıdan İlgi Kısıtlı

Şimşek Özelleştirmelere dışarıdan ilgi kısıtlı…Maliye Bakanı Mehmet ޞimşek, Türkiye’nin elinde oldukça çok önemli termik santral kapasitesi yer aldı ğınu, bu santrallerde özel sektörün dinamizmini kullanmak rica ettiklerini diye konuş-tu.Bakan ޞimşek, Kangal Termik Santrali’nin Rixos Otel’de tertiplenen devir sözleşmesi imza töreninde yaptığı konuşmada, şu ana kadar yapılan devir teslim törenleri içerisinde kendisini en mutlu olmasına sebep […]

Simsek-Ozellestirmelere-Disaridan-ilgi-KisitliŞimşek Özelleştirmelere dışarıdan ilgi kısıtlı…
Maliye Bakanı Mehmet ޞimşek, Türkiye’nin elinde oldukça çok önemli termik santral kapasitesi yer aldı ğınu, bu santrallerde özel sektörün dinamizmini kullanmak rica ettiklerini diye konuş-tu.
Bakan ޞimşek, Kangal Termik Santrali’nin Rixos Otel’de tertiplenen devir sözleşmesi imza töreninde yaptığı konuşmada, şu ana kadar yapılan devir teslim törenleri içerisinde kendisini en mutlu olmasına sebep olanin bu tören olduğunu, bunun sebebi nin ise sermayenin daha fazla tabana yayıldığı özelleştirmenin Kangal Termik Santrali özelleştirmesi olduğunu [r] söyled i.

Konya ili ޞeker’in daha önceki özelleştirmelerde devir aldığı işletmelerdeki başarısının, ürettiği katma değerin ortada olduğunu anlatan ޞimşek, “Gübreyi almışlar kapasiteyi 28 kat artırmışlar, sütü almışlar kapasiteyi bin kat artırmışlar. Oldukça büyük denilebilecek şekeri almışlar kapasiteyi 2 kat artırmışlar. Çalışan sayısını bin 500’den 5 bin kişiye çıkarmışlar. Özelleştirmeyi hala eleştirenlere, dogmatik şekilde özelleştirmeye yaklaşanlara oldukça çok ehemmiyetli bir örnek oluyor bu” diye konuş-tu.

Bakan ޞimşek, Rusya’da, Doğu Avrupa’da ve bir oldukça çok ülkedeki özelleştirme uygulamalarını yakından takip ettiğini ifade ederek, Türkiye’deki özelleştirmelerin ötek i ülkelerdekilere benzemediğini, oldukça çok daha şeffaf, rekabetçi ve adil gerçekleştirildiğini belirt ti.

ޞimşek, Konya ili ޞeker’in, Kangal Termik Santralinin kapasitesini de artıracağını inandığını belirterek, “Bu, Türkiye’nin en temel yapısal sorunlarından birinin çözümü için ehemmiyetli bir adım” diye konuş-tu.

Türkiye’de enerjide dışa bağımlılığın, dış dengeye de yansıdığına vurgu yapan ޞimşek, 2002 yılında 9 milyar dolar olan enerji ithalat faturasının geçen se-ne itibariyle 60 milyar dolara ulaştığını anımsattı. Bu yapısal proble-mi çözmek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ehemmiyetli çalışmaları olduğuna işaret eden ޞimşek, faka t bunların zaman aldığını, bir nükleer santralin, hidrolektrik santrallerin devreye girmesinin uzun yılları bulduğunu söyledi. Buna karşılık Türkiye’nin elinde oldukça çok önemli termik santral kapasitesi yer aldı ğına dikkati çeken ޞimşek, bu santrallerde de özel sektörün dinamizmini kullanmak rica ettiklerini dile getirdi.

 “Özel sektör daha verimli işletiyor”Özel sektörün, işletmeleri, devlete göre oldukça çok daha verimli işlettiğini anlatan ޞimşek, “Bizim 10 fabrikada ürettiğimizi Konya ili ޞeker 2 fabrikada, dünya standartlarında ve dünya maliyetlerinin altında üretiyor” diye konuş-tu.

ޞimşek, özel sektörün enerji yatırımlarına girmesi ve kapasiteleri artırmaları halinde Türkiye’nin enerjide dışa bağımlığınının aynı oranda azalacağını belirt ti.

Özelleştirmelerin devlete ve halka büyük katkı sağladığını vurgulayan ޞimşek, bu sayede devletin finansman yükünün azaldığını, buraya ayrılabilir kaynağın da eğitime aktarıldığını ifade etti. Bunun yakınında özelleştirmelerden gelen gelirin de bütçe açığını, borçlanma yükünü, faiz yükünü azalttığını anımsatan ޞimşek, “Nereden bakar iseniz bakın devlet kazanıyor, millet kazanıyor. Ama ben inanıyorum ki Konya ili ޞeker de kazanacak. Çünkü başarılı bir firma” diye konuş-tu.

Konya ili ޞeker’in buradan elde ettiği deneyimi ileride bölgesel ölçeğe taşıyabileceğini düşündüğünü ifade eden ޞimşek, “Bizim farkımız, vizyonumuz, yaklaşımımız bu. Türkiye özelleştirmelerden oldukça çok önemli kazançlar elde etmeye devam edecektir” diye konuş-tu.

Özel sektör yatırımları son 10 sene-de arttıTürkiye’de son 10 sene-de özel sektör yatırımlarının ehemmiyetli ölçüde arttığına dikkati çeken ޞimkşek, son 5 sene-de kRize ili rağmen 5 milyon kişiye ilave istihdam sağlandığını, kamuya bu kadar personel alma imkanı olmadığını, bunun özel sektör eliyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Hükümet şeklinde yatırım iklimini iyileştirmeye, öngörülebilirliği arttırmaya, finansal yükü de aşağıya çekmeye çalıştıklarını ifade eden ޞimşek, bu stratejinin ehemmiyetli bir unsurunun özelleştirmeler olduğunu belirt ti. Özelleştirmelerin ülkedeki rekabet ortamını artırdığını, bunun olmadığı yerde verimliliğin olmayacağını ve ortamın statükoculara kalacağını anlatan ޞimşek, şöyle söyledi: “Eğer biz yeni enerji kaynağı bulmasak dahi, bu rekabet şartlarını oluşturursak, kurumların kapasitesini, kalitesini artırırsak, Türkiye katma değer zirvesinde yukarı çıkar, enerji de oldukça çok anlamlı bir girdi olmaz. Bunun yolu da rekabetçi olmak, inovasyona yatırım yapmak ve eğitime ağırlık vermektir. Türkiye altyapıda açığını gidermiştir. Eğitime yatırım yapmaktadır. Kurumların kapasitesini ve kalitesini yükseltmektedir. Özelleştirme bu süreçte ehemmiyetli bir yapısal reformdur. son zamanda özelleştirmelere dışarıdan ala-ka kısıtlı ama bizim firmaler buraları alıp verimliliği yükselttikçe dışarıdan ortaklık alanında ala-ka oldukça çok daha fazla olacaktır.” Bakan ޞimşek, başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner star olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların arkasından Bakan ޞimşek, Bakan star, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Özelleştirme idaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, PANKOBiRLiK Başkanı Recep Konuk’un katılımı ile devir sözleşmesi imzalandı.

AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz