Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Şili Bu Kez GDO İçin Ayakta
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 08:52:40
Şili Bu Kez GDO İçin Ayakta

Şili bu kez GDO için ayakta…ޞili’de ülke çapında yapılan gösterilerde ‘Monsanto kanunları’ şeklinde adlandırılan genetiği değiştirilmiş ürün tohumlarına izin veren tasarı protesto edildi.ޞili’de öğrenci ve bakır madeni işçilerinden sonra çevreciler de sokağa döküldü. Ülke çapında ‘Monsanto kanunları’ şeklinde adlandırılan GDO’lu tohumların satışına izin veren tasarı protesto edildi. Eylemciler yeni hazırlanan tasarının hem ޞili’nin gıda egemenliğine […]

Sili-Bu-Kez-GDO-icin-AyaktaŞili bu kez GDO için ayakta…
ޞili’de ülke çapında yapılan gösterilerde ‘Monsanto kanunları’ şeklinde adlandırılan genetiği değiştirilmiş ürün tohumlarına izin veren tasarı protesto edildi.
ޞili’de öğrenci ve bakır madeni işçilerinden sonra çevreciler de sokağa döküldü. Ülke çapında ‘Monsanto kanunları’ şeklinde adlandırılan GDO’lu tohumların satışına izin veren tasarı protesto edildi. Eylemciler yeni hazırlanan tasarının hem ޞili’nin gıda egemenliğine gölge düşüreceğini hem de tüketicilerin sağlığına zarar vereceğini söylüyor.

Ülkede dokuz kentte [r] aynı anda yapılan gösterilerde GDO’lu tohumların geliştirilmesine izin veren tasarı protesto edildi. Eyleme katılan gösteri yapan kişiler “Monsanto öldürür” ve “Monsanto yaşamının patenti olacak” yazılı pankartlar taşıdı. birtakım gösteri yapan kişiler ise ޞili’nin biyoçeşitliliğine zarar verecek olan yeni kanunun tanımlayan arı ve zombi giyisileri giydi.

Tasarı eski Devlet Başkanı Michelle Bachelet tarafından önerildi. Temsilciler Meclisi’nde kabul gören tasarı, şimdi ޞili Senatosu’nda tartışılıyor. Resmi adı Bitki Üreticileri Kanunu olan tasarı, uluslararası toplum arasında “Monsanto kanunları” şeklinde biliniyor. Protestocuların iddiasına göre tasarı yasalaştığında tohumlar büyük üreticilerin tekeline geçecek, onlar izin verdiği ölçüde kullanılacak.

GDO’suz ޞili adlı örgütün üyesi Ivan Santandreu verdiği demeçte “Kanun tohumların birtakım uluslararası firmasın eline geçmesine izin verecek. Bu kanun bağımsız çiftçilere bir yenilik ve refah getirmiyor. Gıda egemenliği büyük firmalere bağımlık olasılığını getiriyor” diye konuş-tu.

Santandreu kanun geçerse Mansanto benzeri firmalerin tohumlar üzerinde tekel oluşturacağını ve böylelikle kendi genetiği değiştirilmiş tohumlarını pazara sunacağını belirt ti.

Monsanto pek çok ülkede çevrecilerin ve çiftçilerin hedefinde. ޞirket bütü n dünyaya GDO’lu ürünlerini genişletmeyi amaçlıyor. (GAZETEPORT/DIޞ HABERLER)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz