Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Sıcaklarla Birlikte Gastroenterit Hastalıklarında Da Artış Görülüyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 09:00:23
Sıcaklarla Birlikte Gastroenterit Hastalıklarında Da Artış Görülüyor

Sıcaklarla birlikte gastroenterit hastalıklarında da artış görülüyor… Atatürk Üniversitesi (AÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Albayrak, havaların sıcak olmasına bağlı şeklinde gastroenterit hastalıklarında artış görüldüğünü belirt ti. Yaz aylarında gastroenterit denilen sindirim sistemi hastalığında önceki yıllara göre artış yaşanıyor. özel olarak Doğu Anadolu [r] Bölgesi’nde hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde […]

Sicaklarla-Birlikte-Gastroenterit-Hastaliklarinda-Da-Artis-GoruluyorSıcaklarla birlikte gastroenterit hastalıklarında da artış görülüyor…

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.

Doç. Dr. Ayşe Albayrak, havaların sıcak olmasına bağlı şeklinde gastroenterit hastalıklarında artış görüldüğünü belirt ti.

Yaz aylarında gastroenterit denilen sindirim sistemi hastalığında önceki yıllara göre artış yaşanıyor. özel olarak Doğu Anadolu [r] Bölgesi’nde hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı kusma ve ishal rahatsızlıkları görülüyor. AÜ Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Albayrak, hastalığa dikkat etme amacı ile şu tavsiyelerde bulundu: “Bunlardan korunmak için el yıkamaya dikkat etmemiz gerekli. Tuvaletten çıkarken ya daelin temas ettiği pek çok şey dışında buna özen göstermeliyiz. Sebze ve meyveler iyi yıkanmalı sebze ve etler de iyi pişirilmeli. Açıkta satılan yiyeceklerden de uzak durmalıyız. Dondurulmuş besinler yenide n dondurulmamalı ve besinlerin üzeri açık bırakılmamalı. Karasinekler ve hamam böcekleri gibi mikroorganizmalar besinlerin içerisine girebilir. Lokantalarda çiğ tüketilen meyve ve salata gibi yiyeceklerin hijyenine dikkat edilmeli. Bunlara dikkat edersek korunuruz. Belediyelere de iş düşüyor. Çeşme sularının bakımına dikkat etmeliler. Hazır sularda da bilinen firmalara güvenmeli onları tüketmeliyiz.”

ÇOCUKLARA DiKKAT

Hastalığın genelikle kusma ve ishalle seyrettiğini aktaran Dr. Ayşe Albayrak çocuklarda özel olarak yaz aylarında susuz kalmalarından ötürü hayati tehlikeye yol açabileceğini söyledi. Albayrak, “Hastalık belirtisi görüldüğü gibi bir doktora başvurulmalıdır. Köy ve taşralarda da en yakın sağlık merkezine gidilmelidir. Çocukluk çağında susuz olunduğu zaman hayati tehlike oluşabiliyor. Aynı durum yaşlılarda, tansiyon ve şeker hastalarında da geçerlidir. Yaşlılara daha oldukça çok sindirimi kolaylaştırıcı yiyecekler verilmeli ve bahsettiğimiz unsurlara dikkat edilmeli.” diye konuş-tu.
Kaynak: Cihan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz