Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Şentoptan CHPye 20 Bin Üye Cevabı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:52:11
Şentoptan CHPye 20 Bin Üye Cevabı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa ޞentop, CHP’li 20 bin üyenin seçmen listesinin içerisinde yer almadığı iddialarına ilişkin, “Sadece CHP üyeleri değil, AKP üyeleri de silinmiştir. Artı olarak, CHP’nin 20 bin üyesinin kaydı silinmişken, AKP’nin silinen üye sayısı 149 bin 716’dır” diye konuş-tu.ޞentop, meseleye dairyaptığı yazılı açıklamada, bunu CHP’nin Türkiye’nin bir oldukça çok ehemmiyetli meselesinde […]

Sentoptan-CHPye-20-Bin-Uye-CevabiAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa ޞentop, CHP’li 20 bin üyenin seçmen listesinin içerisinde yer almadığı iddialarına ilişkin, “Sadece CHP üyeleri değil, AKP üyeleri de silinmiştir. Artı olarak, CHP’nin 20 bin üyesinin kaydı silinmişken, AKP’nin silinen üye sayısı 149 bin 716’dır” diye konuş-tu.
ޞentop, meseleye dairyaptığı yazılı açıklamada, bunu CHP’nin Türkiye’nin bir oldukça çok ehemmiyetli meselesinde olduğu gibi seçimler konusunda da ne kadar hazırlıksız ve önemliyetsiz bir tavır içerisinde olduğunu gösteren bir hadi se şeklinde nitelendirdi.

Seçim süreçlerinin anayasa hükmü gereği bir yargı organı olan Yüksek Seçim Kurulu [r] (YSK) tarafından yürütüldüğünü ve denetlendiğini anımsatan ޞentop, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a göre il ve ilçe Seçim Kurulları’nda ve YSK’de siyasi partilerin temsilcilerinin yer aldı ğınu anımsattı.

YSK’nin seçmen listelerini nüfus kayıtlarını esas alarak oluşturduğuna işaret eden ޞentop, şöyle devam etti:

“Her şeye rağmen eksik ve mükerrer kayıtların olması ihtimali gözetilerek, seçmen listeleri belli dönemlerde muhtarlıklarda askıya çıkartılmakta, itirazlar kabul edilmekte, yanlışlıklar düzeltilmektedir. ayrıyetten seçmen listeleri siyasi partilerin ilçe başkanlıklarına da verilmekte, itirazları değerlendirilmektedir. Buna ilave şeklinde seçime katılma yeterliliği olan siyasi partilere sene-de iki kez Türkiye’deki seçmenlerin bütü n listesi verilmektedir. Seçmen listeleri tüm siyasi partilere Nisan 2013 yılı itibarı ile verilmiş, bunun sonucu siyasi partilerin kendi kayıtlarını güncellemeleri sağlanmıştır. Bu güncellemeler sırasında, siyasi partilerin üyeleri de dahil, birtakım seçmenlerin kayıtlarının değişmesi ya dabirtakım kayıtların silinmesi tabiidir. Seçmen kayıtlarının hangi hallerde silindiği ise gayet açıktır. Seçmen kAydın ilinin silinmesi, ölüm, askerlik, mahkumiyet hallerinde ya da ikamet adresini terk edip başka bir yere yerleşme ama bu adres değişikliğini bildirmeme hallerinde gerçekleşmektedir. 2011 seçimlerinden Nisan 2013 yılı’e kadar adresini değiştiren ya damahalle sınırlarındaki değişiklik sebebi ile adres kaydı değişen seçmen sayısı 7 milyon 883 bin 85’tir.”

– “CHP, YSK’dan aldığı listelerin ne işe yaradığını sanırım fark edememiştir”

CHP görevlisinin verdiği demeçte, 20 bin CHP üyesinin seçmen listesinin içerisinde yer almadığının söylen diğini yineleyen ޞentop, “Açıklamada sadece CHP’li üyelerin listeden silindiği gibi bir anlam çıkmaktadır ki, maalesef külliyen yanlıştır. 2011’de seçmen kAydın ilinde ismi yer alıp Nisan 2013 yılı verilerinde kaydı bulunmayan, AKP üyesi seçmen sayısı 149 bin 716’dır. Yani sadece CHP üyeleri değil, AKP üyeleri de silinmiştir. Artı olarak, CHP’nin 20 bin üyesinin kaydı silinmişken, AKP’nin silinen üye sayısı 149 bin 716’dır. Ama AKP, seçim sisteminin işleyişini ve seçmen hareketlerini iyi bildiği için, kaydı silinen üyeleri ile temasa geçmiş ve onların kAydın ilinin yapılmasını sağlamıştır” diye konuş-tu.

ޞentop, siyasi partilere verilen listelerin, kesin seçmen verileri olmadığını, askı süresinin bitiminden sonra seçimlere kısa olan bir zaman kala, itirazlar sonucu kesinleşmiş seçmen listelerinin açıklanacağını ifade ederek, bu listelerin siyasi partilere seçim çalışmalarında kullanmaları için verilen listeler olduğunu belirtti. ޞentop, şunları söyledi:

“CHP, YSK’dan aldığı listelerin ne işe yaradığını sanırım fark edememiştir. istanbul’a aday gösterdiği genel başkanının seçmen kaydını taşımayı ve oy kullanmasını sağlamayı becerememiş bir siyasi parti şeklinde CHP’nin seçimler ve seçmen listeleri konusunda bir hassasiyet geliştirmesi sevindiricidir. Anca k hassasiyet ile birlik-te sürecin gerektirdiği bilgiye ve önemliyete malik olmak da şarttır. Yazık ki, ana muhalefet partisi konumunu işgal eden CHP’nin seçim süreçleri ile alaka-lı yeterli bilgiye malik olmadığı anlaşılmaktadır. AKP, CHP genel başkan yardımcılarına ve görevlilere seçim süreçleri konusunda bilgi vermek ve onlara yardımcı olmak üzere Araştırmacılarını görevlendirmeye hazırdır. Bu yardım teklifimiz, siyasi bir mülahaza ile değil, ana muhalefet partisinin seçim süreci konusundaki bilgisizliğinin ülkemize ve demokrasimize vereceği zararı önlemek amacı ile yapılmaktadır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz