Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Şehrin Caz Hali
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:52:11
Şehrin Caz Hali

23. Akbank Caz Festivali, Cassandra Wilson, Mos Def, Harriet Tubman, Enrico Rava, Mare Nostrum, Nicholas Payton ve Mulatu Astatke gibi ehemmiyetli isimleri istanbul’a getirecek.iSTANBUL- Akbank Caz Festivali, 23. yılında cazseverlerin karşısına yine zengin bir program ile çıkıyor. Kurban Bayramı tatiline denk gelmesi nedeni ile bu se-ne başlangıç tarihi önplanaçekilen Akbank Caz Festivali 25 Eylül-12 Ekim […]

Sehrin-Caz-Hali23. Akbank Caz Festivali, Cassandra Wilson, Mos Def, Harriet Tubman, Enrico Rava, Mare Nostrum, Nicholas Payton ve Mulatu Astatke gibi ehemmiyetli isimleri istanbul’a getirecek.
iSTANBUL- Akbank Caz Festivali, 23. yılında cazseverlerin karşısına yine zengin bir program ile çıkıyor. Kurban Bayramı tatiline denk gelmesi nedeni ile bu se-ne başlangıç tarihi önplanaçekilen Akbank Caz Festivali 25 Eylül-12 Ekim 2013 yılı tarihleri arasında üç hafta boyunca şehri cazın deği-şik renkleri ile buluşturmayı amaçlıyor. [r]

Bu yılki programda, Grammy ödüllü Cassandra Wilson’ın yakınında Harriet Tubman, Enrico Rava, Mare Nostrum ve Nicholas Payton, Mos Def ve Mulatu Astatke gibi cazın ehemmiyetli isimleri istanbul’a geliyor. 23. Akbank Caz Festivali’nin programının açıklandığı basın toplantısında bir konuşma yapan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank Caz Festivali’nin, 23 yıldır ağırladığı dünya çapında caz starları ve ev malikliği yaptığı unutulmaz performanslar ile sadece Türkiye’de değil, uluslararası platformda da merakla beklenen bir etkinlik olduğini belirt ti.

Binbaşgil, cazın daha geniş kitlelere yayılması için ehemmiyetli yenilikler getirdiklerini, Geçtiğimiz yıllarda kampüste caz ile üniversiteleri cazın büyüleyici ortamına dahil ettiklerini, bu se-ne da liseleri cazla etkin bir şekilde tanıştıracaklarını vurguladı.Binbaşgil, Akbank Caz Festivali’nin bundan sonra sadece İstanbul ili ile sınırlı olmadığını caz müziğini 11 ile yaygınlaştırdıklarını ve bu sayıyı her se-ne daha da arttırmayı hedeflediklerini belirt ti.

“KÜLTÜR VE SANATA YATIRIM DA ÜLKEMiZiN ZENGiNLiĞi iÇiN”

Akbank Genel Müdürü Binbaşgil, konuşmasında “istanbul, gece-gündüz temposu hiç düşmeyen, her semtinde deği-şik bir melodi, her caddesinde deği-şik bir ritmi bulunan renkli bir şehir. sürekli bizleri çok büyük heyecanla kucaklayan şehrimizi caz müziğinin deği-şik notaları ile daha da renklendiriyoruz. istanbul’u 23 yıldır kendine oldukça çok yakışan caz müziğiyle bir kez daha buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“CAZIN RENKLERi ÇEޞiTLENiYOR”

Pozitif Live yönetim kurulu üyesi Ahmet Uluğ ise festival genel programını açıklarken, aralarında İstanbul ili Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat,Babylon, Babylon Lounge, Nardis, GarajIstanbul, Pera Palace Hotel Jumeirah ve Caddebostan Kültür Merkezi’nin yer aldı ğı 45 ayrı yerde 50 konser, 3 panel, 6 atölye gerçekleştirileceğini ve 280 müzisyenin ağırlanacağını belirt ti.

CAZIN USTALARI

Cazın ustaları her se-ne olduğu gibi bu se-ne da 23. Akbank Caz Festivali’nde buluşuyor. 23. Akbank Caz Festivali’nin onur mi safirlerindan biri; efsanevi trompetçi Enrico Rava. Enrico Rava, ‘Rava Tribe’ tasarımı ile 27 Eylül 2013 yılı, Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda dinleyiciler ile buluşacak. 1960’lardan bugüne uzanan kariyerinde kendine has bir tarz yakalamayı başaran, geçtiğimiz se-ne yayımladığı ‘Saltash Bells’ kaseti ile ‘En iyi Albüm’ ödülüne lâyık görülen ingiliz saksafon sanatçısı John Surman, 28 Eylül 2013 yılı, Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki konseri ile Festival’e renk katacak.

Her biri Avrupa caz sahnesinin saygı duyulan müzisyenlerden oluşan Mare Nostrum, 28 Eylül 2013 yılı, Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Festival için sahne alacak.italyan trompetçi Paolo Fresu, Fransız akordeon sanatçısı Richard Galliano ve isveçli piyanist Jan Lundgren’dan oluşan ve bir araya getirdikleri enstrümanlar ile alışılageldik caz triolarının bir adım ötesinde duran Mare Nostrum, Festival kapsamında müzikseverlere unutulmaz bir caz ziyafeti yaşatacak.

YENi DÜNYADAN SESLER

23. Akbank Caz Festivali, “Yeni Dünyadan Sesler” bölümünde; Jim Rotondi, Kurt Rosenwinkel, Nicholas Payton, Mulatu Astatke, Harriet Tubman & Cassandra Wilson, Mos Def, Chris Dave and the Drumhedz ve Rova Plus presents: No Favorites! (for Lawrence Butch Morris) yer alıyor. Caz dünyası tarafından Ethio-Jazz türünün yaratıcısı şeklinde kabul gören yaşayan müzik efsanesi Etiyopyalı Mulatu Astatke, 5 Ekim 2013 yılı, Cumartesi günü İstanbul ili Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda müzik tutkunlarını unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak. Geleneksel Etiyopya müziğini, klasik caz ve Latin müziğiyle birleştireceği bu performansında sanatçıya, Hüsnü ޞenlendirici ve Mısırlı Ahmet eşlik edecek.

GRAMMY ÖDÜLLÜ CASSANDRA WiLSON

Grammy ödüllü Cassandra Wilson ve yenilikçi caz topluluğu Harriet Tubman 23. Akbank Caz Festivali kapsamında oldukça çok özel bir konser için biraraya geliyor. Müzikal özgürlükleri ile cazda yeni alanlar keşfeden Brandon Ross, Melvin Gibbs ve JT Lewis’dan oluşan Harriet Tubman’a, son 20 yılın soul ve caz dünyasının ses getiren isimlerinden biri olan Cassandra Wilson’ın vokaliyle eşlik edeceği konser, 6 Ekim 2013 yılı, Pazar günü İstanbul ili Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda olacak.

90’lı yıllardan bu yana soul müziğe damgasını vuran Chris Dave and the Drumhedz, Türkiye’ye ilk kez gelecek olan Mos Def ve MF Doom ile seyirciyi cazdan hip-hop’a uzanan bir yolculuğa davet ediyor. İstanbul ili Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 5 Ekim 2013 yılı, Cumartesi günü olacak Festival programındaki deği-şik tarzda tasarımlerden biri olan bu konserle caz severler müzikte sınırların nasıl kalktığına şahit olacak. Rova Saxophone Quartet ise bu se-ne aramızdan ayrılan caz üstadı Butch Morris’in anısına, 23. Akbank Caz Festivali’nin en özel gecelerinden birine imza atacak.

MÜZiĞiN SIRADIޞI KADINLARI

Malavi kökenli ingiliz müzisyen Malia, Nina Simone’un unutulmaz şarkılarını 21. yüzyıla taşıyor.Nina Simone’un ‘Four Women’,’If You Go Away’, ‘Don’t Explain’, ‘Baltimore’, ‘Feeling Good’,’Wild Is The Wind’, ‘Marriage Is For Old Folks’ gibi unutulmaz parçalarını yorumlayan, yeni dönemin en ehemmiyetli soul caz seslerinden Malia, ilgi çekici vokaliyle ile 23. Akbank Caz Festivali’nin açılışında yer alacak. Konser 25 Eylül 2013 yılı, Çarşamba günü The Seed’de olacak.The Guardian tarafından Laura Marling, Beth Orton ve Björk’ün bir sentezi şeklinde tanıtılan folkrock sanatçısı isviçreli genç şarkıcı ve söz yazarı Sophie Hunger, bu se-ne yayımlanan ‘The Danger of Light’ adlı kasetininün dünya turnesi kapsamında 03 Ekim 2013 yılı, Perşembe günü Babylon’da gitarı ve buğulu sesiyle festivalcileri büyüleyecek.

iSTANBUL’DAN CAZIN deği-şik RENKLERi

Türk cazının ustalarını ve genç yeteneklerini buluşturan “İstanbul ilinde Cazın deği-şik renkleri” adlı bölüm, yenilikçi çalışmalardan standartlara, sürpriz mi safirlerin bulundu ğu berabe rliklerden folklorik tınıların yer verdiği çalışmalara uzanan bir değişiklik sergiliyor. Günümüz Türk cazının geniş panoramasını sunan bölümde; Jehan Barbur & ilhan Erşahin, Birsen Tezer, Ece Göksu & Neşet Ruacan, Evrim Demirel, Tamer Temel, For Esemble ve Fötr Blues Band konserleri ilgi çekiyor.

LiSELERDE CAZ ATÖLYELERi

Geçen se-ne başlayan ve bu se-ne ikincisi gerçekleştirilecek olan “Liselerde Caz Atölyeleri”, bu se-ne da festivalin en ehemmiyetli etkinliklerinden biri şeklinde değerlendiriliyor. Müzik ile alaka-lı olsun ya da olmasın, lise çağındaki pek çok gence ulaşmayı, onlara caz müziğini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan etkinlik; 30 Eylül Pazartesi günü Üsküdar Amerikan Lisesi ve Beşiktaş Takımı Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, 01 Ekim Salı günü Özel ޞişli Terakki Lisesi ve Özel Enka Lisesi, 07 Ekim Pazartesi günü Avusturya Lisesi ve Galatasaray Takımı Lisesi, 08 Ekim Salı günü İstanbul ili Amerikan Robert Lisesi ve Nişantaşı FMV Özel Işık Lisesi’nde ücretsiz şeklinde gerçekleştirilecek. Soru ve cevap şeklinde olacak muhabbetler boyunca gençler, M. Cem Tuncer, Barış Ertürk, Ercüment Orkut ve Ediz Hafızoğlu ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

KAMPÜSTE CAZ

Akbank Caz Festivali’nde festival içerisinde festival şeklinde görülen “Kampüste Caz” bu se-ne rotasına yeni şehir ve isimler ekleyerek yoluna sürüyor. Festival’in en ehemmiyetli etkinliklerinden biri olan Kampüste Caz, 4-19 Kasım tarihleri arasında istanbul’un yakınında 11 deği-şik şehirde toplam 19 üniversitede cazın coşkusunu ve heyecanını üniversiteli gençler ile buluşturuyor. “Kampüste Caz”ın İstanbul ili ayağında; müzik otoritelerince yeni nesil cazın en yetenekli müzisyenleri arasında gösterilen başarılı kontrbas sanatçısı Ozan Musluoğlu, Koç Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi; caz vokalisti, besteci ve söz yazarı ޞenay Lambaoğlu Galatasaray Takımı Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul ili Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde gençler ile buluşacak. Anadolu ayağında ise 70’lerin Kung-fu TV filmleri, animeleri ve çizgi roman kitaplarından esinlenen Sean Nowell&The Kung-Fu Masters yüksek enerjileri, çılgın ritimleri ve akıllara durgunluk veren efektleri ile; Erciyes Üniversitesi (Kayseri), Gaziantep ili Üniversitesi (Gaziantep), Çukurova Üniversitesi (Adana), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara), Anadolu Üniversitesi (Eskişehir), Atatürk Üniversitesi (Erzurum), Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon), Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun), Ege Üniversitesi (izmir), Dokuz Eylül Üniversitesi (izmir), Uludağ Üniversitesi (Bursa) ve Trakya Üniversitesi (Edirne) kampüslerindeki konserleri ile gençlere görsel ve işitsel bir şölen yaşatmayı amaçlıyor. (ANKA)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz