Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Şehirde Yaşıyorlar Ama Köy Düğününden Vazgeçmiyorlar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:11:11
Şehirde Yaşıyorlar Ama Köy Düğününden Vazgeçmiyorlar

Şehirde yaşıyorlar ama köy düğününden vazgeçmiyorlar…Niğde’nin Fesleğen köyü, şehirde yaşayan gençlerin köy düğünlerinden vazgeçmemesi nedeni ile yaz aylarında adeta karnaval alanına dönüyor.Geleneksel düğün adetlerinin hepsini uygulayan çiftler yorucu ve eğlenceli bir 4 günün arkasından hayatlarını birleştiriyor. Fesleğen köyü yaz aylarının gelmesiyle 4 gün süren geleneksel köy düğünlerine ev malikliği yapıyor. Büyük şehirlerde yaşayan Fesleğenliler, salonlar […]

Sehirde-Yasiyorlar-Ama-Koy-Dugununden-VazgecmiyorlarŞehirde yaşıyorlar ama köy düğününden vazgeçmiyorlar…
Niğde’nin Fesleğen köyü, şehirde yaşayan gençlerin köy düğünlerinden vazgeçmemesi nedeni ile yaz aylarında adeta karnaval alanına dönüyor.
Geleneksel düğün adetlerinin hepsini uygulayan çiftler yorucu ve eğlenceli bir 4 günün arkasından hayatlarını birleştiriyor.

Fesleğen köyü yaz aylarının gelmesiyle 4 gün süren geleneksel köy düğünlerine ev malikliği yapıyor. Büyük şehirlerde yaşayan Fesleğenliler, salonlar yerine düğünlerini köylerinde ve eski adetlere göre yapmayı tercih ediyor.  

Ağustos ayında artan düğünler köyde adeta bir karnaval havasının yaşanmasına sebe p oluyor. ilginç düğün adetlerini sürdüğü Fesleğen’de bir gün içerisinde her sokaktan at üzerinde geçen gelinleri ve evlerin çatısında kan ter içerisinde gelinleri selamlayan damatları görmek mümkün.

Bayrak dikerek düğünü başlatıyorlar

Gelin ve damat için oldukça yoğun geçen düğün, perşembe günü damadın evinin çatısına bayrak dikilmesi ve yapılan dualar ile başlıyor. Bayrak dikme törenine gelen komşular, direğe yazma ya da kumaş bağlayarak, hediyelerini veriyor.

Cuma  günü gelin evine çeyiz sandığı götürme ve cumartesi takı töreni ile kına eğlencesinin arkasından pazar günü düğün yemeği hazırlanıyor. Kazanlarda et kavurması, pilav pişirilerek davetlilere ikram ediliyor.

Pazar günü gelinin hazır olduğu haberinin gelmesinin arkasından ellerinde bayraklarla ‘’seymen alayı” adı verilen erkek tarafından oluşan grup davul zurna eşliğinde gelini almaya gidiyor. 

Üzerine yöresel halı örtülerek hazırlanan at, gelinin evinin önüne getiriliyor. Dayıları tarafından ata bindirilen telli duvaklı gelin yapılan duanın arkasından seymen alayı eşliğinde damat evine doğru yola çıkıyor.

Smokin giyen damat geleneklere göre elinde tespihi gelini selamlamak için yol boyunca evlerin çatısına ya da duvarların üzerine çıkıyor. Damat ve sağdıç çıktıkları evin çatısından hafifçe eğilerek başlarıyla gelini selamlıyor.

Damat için yorucu geçen selamlama, gelin evi ile damadın evi arasında yol boyunca sürüyor.

Dördüncü gün verilen yemek ve yapılan eğlencelerle düğün sona eriyor. 

Ertesi gün kadın milleti kendi aralarında biraraya gelerek duvak mevliti okutuyor.

AA – Betül Abbak
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz