Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Sebzeli Börek NAsıl Yapılır
Sebzeli Börek NAsıl Yapılır

Kış Sebzeli Çiçek Börek Resimli Tarifi İçin Gerekli Malzemeler   3 Su Bardağı UnYarım Paket Yaş Maya1 Çay Bardağı Yoğurt SuyuYarım Çay Bardağı Sıvıyağ1 Yumurta AkıTuzSuİç Harcı İçin:200 Gram Kıyma3 Adet Havuç2 Adet Soğan1 Kilo PırasaTuzKarabiberSıvıyağÜzeri İçin:Yumurta Sarısı   Kış Sebzeli Çiçek Börek Resimli Tarifi Yapılışı: Karıştırma kabına unu boşaltalım. Üzerine tuz serpip, elimizle harmanlayalım. […]

Sebzeli-Borek-NAsil-Yapilir

Kış Sebzeli Çiçek Börek Resimli Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 

3 Su Bardağı Un
Yarım Paket Yaş Maya
1 Çay Bardağı Yoğurt Suyu
Yarım Çay Bardağı Sıvıyağ
1 Yumurta Akı
Tuz
Su
İç Harcı İçin:
200 Gram Kıyma
3 Adet Havuç
2 Adet Soğan
1 Kilo Pırasa
Tuz
Karabiber
Sıvıyağ
Üzeri İçin:
Yumurta Sarısı

 

Kis-Sebzeli-Cicek-Borek-Resimli-Tarifi

Kış Sebzeli Çiçek Börek Resimli Tarifi Yapılışı:

Karıştırma kabına unu boşaltalım. Üzerine tuz serpip, elimizle harmanlayalım. Ortasını havuz şeklinde açalım.  

Karıştırma kabına unu boşaltalım. Üzerine tuz serpip, elimizle harmanlayalım. Ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyalım.

Sıvıyağı ve yoğurt suyunu boşaltalım.[r]. Sarısını üzeri için ayırıyoruz. Ortadaki malzemelerin üzerine az ılık su dökerek ortadaki malzemeleri, un almadan yoğurmaya başlayalım.

Yaş maya erdikten sonra yavaş yavaş un alarak yoğurmaya devam edelim. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edelim. Hamuru iyice yoğurdundan sonra yuvarlıyalım. Bir tabağa alalım. Üzerine streç film kapatalım. Ve 20 dakika kadar mayalanmaya bırakalım.

Üç harcı hazırlamaya başlayalım. Soğanları yarım ay şeklinde piyazlık doğrayalım. Pırasaları ince kıyalım. Havuçları rendeliyoruz. Geniş bir tencereye az sıvıyağ döküyoruz. Üzerine soğanları alıp, karıştırarak kavuralım. Soğanlar sotelendikten sonra üzerine pırasaları ilave edelim. Soteliyoruz.

Kavurma işlemi sebzelerin pişme süresine göre yapılmalıdır. Pırasaları da biraz karıştırdıktan sonra ardından havuçları ilave edelim. Hepsini kavuralım. Ve kıymayı ekliyoruz. Tuz ve karabiberini serpelim. Ve kıymanın da rengi değişip, kavrulduktan sonra ocağın altını kapatalım.

İç harcı soğumaya bırakalım. Mayalanan hamurun üzerinden serpip merdane yardımıyla açabildiğimiz kadar açıyoruz. Hamurdan uzunlamasına 6 kalın şerit kesiyoruz. Şeritlerin üzerine uzunlamasına, kenarında boşluk kalacak şekilde iç harçtan paylaştırarak yerleştirelim.

Boş kalan şeridin bir kenarını diğer şeridin üzerine tam kapatmayacak şekilde katlıyoruz. Bir ucundan başlayarak rulo şeklinde saralım. Böylece böreğimiz gül şeklini alacaktır. Rulo böreklerin sebzeni kısımları üstte kalacak şekilde yağlanmış fırın tepsisine dizelim.

Üzerlerine ve böreğin kat yerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirelim.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz