Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Sarıçal Mağarası Turizme Kazandırılacak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 12:29:01
Sarıçal Mağarası Turizme Kazandırılacak

Sarıçal Mağarası turizme kazandırılacak… Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Yenice köyü içerisinde bulunan Sarıçal Mağarası koruma altına alınıyor.Doğal güzellikleri bulunan mağara turizme kazandırılacak. Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hassas Alanlar Dairesi Başkanı Ramazan Dikyar, Orman ve Su işleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik ve Yenice […]

Sarical-Magarasi-Turizme-KazandirilacakSarıçal Mağarası turizme kazandırılacak…

Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Yenice köyü içerisinde bulunan Sarıçal Mağarası koruma altına alınıyor.

Doğal güzellikleri bulunan mağara turizme kazandırılacak.

Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hassas Alanlar Dairesi Başkanı Ramazan Dikyar, Orman ve Su işleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik ve Yenice köyü muhtarı Mehmet Bircan mağarada [r] incelemelerde tespit edil-di.

Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hassas Alanlar Dairesi Başkanı Ramazan Dikyar, Polatlı’nın Sakarya ili Meydan Muharebesi ve Gordion gibi tarihi mekanları ile ehemmiyetli bir tarihi değeri barındırdığını, doğa varlıkları ile 3’üncü bir Tarihi Milli Park olabilecek durumda olduğunu belirt ti.

Dikyar, “ޞuanda ötek i bakanlıklarımıza buranın doğa anıtı olması için yazıları yazdık. Görüşleri bekliyoruz, görüşler geldikten sonra Allahın izniyle doğa anıtı şeklinde ilan edeceğiz. ޞimdi tarihi milli park diyoruz. Sakarya ili Meydan Savaşı’nın olduğu yerleri bünyesinde barındırıyor. bununnla birlikte eski çağa ait Gordion şehrinin de yer aldı ğı bir yer. Kaynak değeri şeklinde oldukça zengin bir yer. GeliBolu ili gibi Allah izin verirse ‘Başkomutan Tarihi Milli Parkı’ 3. güzel bir tarihi milli parkımız olabilecek durumda. Potansiyeli oldukça yüksek bir yer.” diye konuş-tu.

Orman ve Su işleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç ise mağaranın 337 m uzunluğunda eksi 4 m yatay bir mağara şeklinde Ankara ili Bölgesi için ehemmiyetli bir mağara olduğunu dile getirdi.

Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, Ankara ili bölgesinde doğa anıtı taşıyan ehemmiyetli bir mağara olduğunu korumaya alınması için alaka-lı bakanlıklara başvuruların yapıldığını belirt ti. Çelik, Polatlı’nın tarihi ve doğal değeri yüksek bir oldukça çok unsura malik olduğunu söyled i.

Mağaranın bir an ev-vel tanıtılması ve evrensel manada misafirin cazibe merkezi haline gelmesi gerektiğini vurgulayan Yakup Çelik, “Biz mahal-li yönetim şeklinde bu işlerin bizatihi içerisindeyiz olmasını oldukça çok arzu ediyoruz. Allahın izniyle, belki bugünden yarına hemen bir şeyin olması bekleniyorsa bu olmaz ama kendi tabii süreci içerisinde bu işler ilerleyerek muhhteşem şekilde Polatlımıza da Ankara’mıza da Türkiye’mize de insanlığa da bunlar kazandırılacaktır. Ben arkadaşlarıma oldukça çok teşekkür ediyorum.” diye konuş-tu.

Yenice köyü muhtarı Mehmet Bircan da mağarayı çocukluğundan beri bildiklerini, içerisinde hayvan kemikleri, sarkıt ve dikitlerin yer aldı ğınu ifade etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz