Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Sakine Cansız Neden Öldürüldü
Sakine Cansız Neden Öldürüldü

PKK’nın Paris’teki Kürt enformasyon bürosuna kimliği belirsiz silahlı kişilerce tertiplenen saldırıda, aralarında PKK kurucularından Sakine Cansız’ın da yer aldı ğı üç PKK’lı öldürüldü. Konuya dair Ankara’dan ilk açıklamayı AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik yaptı: “PKK’nın kendi iç hesaplaşması gibi” diye konuş tu. PKK’nın Avrupa sorumlusu olarak bilinen Zübeyir Aydar, terör örgütünün Paris’teki enformasyon bürosuna […]

Sakine-Cansiz-Neden-Olduruldu

PKK’nın Paris’teki Kürt enformasyon bürosuna kimliği belirsiz silahlı kişilerce tertiplenen saldırıda, aralarında PKK kurucularından Sakine Cansız’ın da yer aldı ğı üç PKK’lı öldürüldü.
Konuya dair Ankara’dan ilk açıklamayı AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik yaptı: “PKK’nın kendi iç hesaplaşması gibi” diye konuş tu. PKK’nın Avrupa sorumlusu olarak bilinen Zübeyir Aydar, terör örgütünün Paris’teki enformasyon bürosuna tertiplenen saldırının, imralı ile yapılan görüşmelere karşı yapıldığını öne sürdü.
BDP SERT TEPKi GÖSTERDi
BDP’den de konuya dair tepki geldi. BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, Paris’te Kürt kadın siyasetçileri PKK’nın kurucu kadrolarından Sakine Cansız, Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in bir suikast netices i öldürülmesini sert bir dille kınadı.[r].
PKK’NIN HAYATTA KALMIޞ TEK KADIN KURUCULARINDANDI
Öldürülen PKK’lılar içinde en oldukça çok dikkat çeken isim Sara kod adlı Sakine Cansız, PKK’nın hayatta kalmış tek kadın kurucularındandı. “1958 Tunceli” nüfusuna kayıtlı olan Cansız, uzun zamandır, Avrupa’da yaşıyordu. imralı’yla MiT arasında görüşmelerin başladığı günlerde Abdullah Öcalan’la ilg i lı derin bilgilere sahip olan Cansız’ın katledilmesi, örgüt içerisinde bir infaz mı sorusunu gündeme getirdi. Sakine Cansız ismini bundan 5 yı l evve l PKK içindeki bir cinsel taciz skandalıyla gündeme gelmişti.
“Sara” kod adlı Sakine Cansız, Fehman Hüseyin’in adamlarının cinsel tacizine maruz kaldığı haberleri ortaya çıktığında yı l 2008’di. işte Bahoz Erdal’a baş kaldıran Cansız’ın o dönem yaşadıkları..
TACiZE UĞRADI
Murat Karayılan tarafından Almanya’nın sözde sorumluluğuna getirilen ve Karayılan’ın sağ kolu olarak tanınan “Sara” kod adlı Sakine Cansız’ın, Fehman Hüseyin’in adamlarının cinsel tacizine uğradığı görül dü.
BAHOZ’U ELEޞTiRDi
Fehman Hüseyin’e yakınlığı ile bilinen örgütün Almanya’daki “kasası” Zübeyr Aydar’ın evinde, “örgütün şiddet politikası ve Abdullah Öcalan’ın sağlık/cezaevi koşulları ile ilg i lı konuların ele alındığı bir toplantı yapıldı. Toplantı sırasında “Sara” kod adlı Sakine Cansız, Suriyeli Fehman Hüseyin’in eylem politikalarını eleştiren bir konuşma yaptı.
‘BAHOZ’A LAF EDERSEN DiLiNi KOPARIRIM’
Toplantının bitiminden sonra eleştiri ve suçlamalardan rahatsız olan Zübeyr Yılmaz, örgütün mali durumunu konuşacağını belirtere k Sakine Cansız’ı derneğe çağırdı. Burada Cansız’ı, “Bahoz’a bir daha laf edersen dilini koparırım senin” diye tehdit eden Yılmaz, daha sonra iki adamının yardımıyla Cansız’a cinsel tacizde tespit edil di.
SAKiNE CANSIZ KiMDiR?
Sara kod adlı Sakine Cansız PKK’nın kuruluş çalışmasında bulunan ve yaşayan tek kadın olma özelliği taşıyordu. Elazığ ve Bingöl’de çalışmalarını sürdürdü. 12 Eylül’de gözaltına alındı ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde yattı. 1980’li yıllarda ilk siyasi savunma yapan kadın PKK’lı oldu. 90’lı yıllarda tahliye olduktan sonra Bekaa Vadisi’ne gitti. PKK içinde kadın örgütlenmesini yürüttü. faka t 1992 yılında Osman Öcalan örgüt tarafından sorgulanarak etkisizleştirildi. Cansız, Murat Karayılan tarafından Almanya temsilcisi olarak atandı. Almanya’dan sonra ise Fransa’da örgütsel çalışmalara devam etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aranan Kelimeler:

  • sakine cansiz
  • sakine cansız kimdir
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz