Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Sahurda Rumeli Türküleri
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 11:55:10
Sahurda Rumeli Türküleri

BURSA’nın Mustafakemalpaşa ilçesi’nde, Rumeli toplum oyunları ekibi unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği canlandırdı. Geleneksel giyisileri ile mahalle aralarında davul çalarak Rumeli ezgilerini anımsatan toplum oyunu ekibi misafiri sahura kaldırdı.Bursa ili Folklor Eğitim Merkezi (BURFEM) geçen Ramazan ayında başlattığı sahur etkinliğini bu se-ne da Mustafakemalpaşa’da devam ettirdi. Sahur vaktinde ilçeye gelen ekip, Rumeli toplum oyunları ve […]

Sahurda-Rumeli-TurkuleriBURSA’nın Mustafakemalpaşa ilçesi’nde, Rumeli toplum oyunları ekibi unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği canlandırdı. Geleneksel giyisileri ile mahalle aralarında davul çalarak Rumeli ezgilerini anımsatan toplum oyunu ekibi misafiri sahura kaldırdı.
Bursa ili Folklor Eğitim Merkezi (BURFEM) geçen Ramazan ayında başlattığı sahur etkinliğini bu se-ne da Mustafakemalpaşa’da devam ettirdi. Sahur vaktinde ilçeye gelen ekip, Rumeli toplum oyunları ve belirt tikleri Rumeli türküleri ile sahurda Ramazan ayına deği-şik bir renk kattı.

Rumeli giyisileri ile klarnet, davul [r] ve darbuka eşliğinde belirt tikleri şarkılar ile sokaklarda dolaşan gruba, Rumeli kökenli halk börek ve tatlı ikram etti. Mustafakemalpaşalılar renkli geçen sahuru pencere ve kapı önlerinden büyük ala-ka ile izler iken ilçede bu se-ne ilk defa tertiplenen sahur etkinliğine oldukça çok sayıda vatandaş katıldı. Ş�ehir merkezinden sonra Belediye Başkanı AKPli Sadi Kurtulan’ın evinin önüne gitmiş olan ekibe katılan Başkan Kurtulan da Rumeli toplum oyunlarına eşlik ederek halay çekti. Başkan Kurtulan, “Bu akşamki sahuru Rumeli’nin o güzel ezgileri ile yaşıyoruz. Sahurun güzelliği Balkanların esintileri ile Mustafakemalpaşa’ya ayrı bir renk kattığına inanıyorum. Bu geleneği yüzyıllardır yaşatan Bursa ili Eğitim Merkezine teşekkür ediyorum” diye konuş-tu. Mustafakemalpaşa Rumeli toplum Oyunları ve Dayanışma Kültür Derneği Başkanı Abdullah Türkcan DA, organizasyona katılan ve Rumeli geleneğini yaşatan BURFEM’e teşekkür etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz