Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Rusyanın Suriyeye Çağrısı Olumlu Bir Gelişme
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:16:55
Rusyanın Suriyeye Çağrısı Olumlu Bir Gelişme

Rusyanın Suriyeye çağrısı olumlu bir gelişme…Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Rusya’nın Suriye’ye Birleşmiş Milletler görevlilerine izin verme hususundaki çağrısını “olumlu bir gelişme” şeklinde yorumladı.Mısır ve Suriye gündemiyle çıktığı Avrupa turunda, Almanya ve ingiltere’nin ardından Roma’da italyan mevkidaşı Emma Bonino ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Roma’dan ayrılmadan ev-vel Türk gazetecilere açıklamalarda tespit edil-di.  italyan mevkidaşı Bonino ile yaptığı görüşmeye […]

Rusyanin-Suriyeye-Cagrisi-Olumlu-Bir-GelismeRusyanın Suriyeye çağrısı olumlu bir gelişme…
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Rusya’nın Suriye’ye Birleşmiş Milletler görevlilerine izin verme hususundaki çağrısını “olumlu bir gelişme” şeklinde yorumladı.
Mısır ve Suriye gündemiyle çıktığı Avrupa turunda, Almanya ve ingiltere’nin ardından Roma’da italyan mevkidaşı Emma Bonino ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Roma’dan ayrılmadan ev-vel Türk gazetecilere açıklamalarda tespit edil-di. 

italyan mevkidaşı Bonino ile yaptığı görüşmeye dairbilgi veren Davutoğlu, “Dün akşam, Sayın Başbakanımız da italya Başbakanı Enrico [r] Letta ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmelerin üzerinde bundan sonra yapabileceğimiz işbirliği konularını ele aldık” diye konuş-tu. 

Avrupa turuna çıkarken, temel konunun Ortadoğu’daki demokratik değişimin geleceği ve Mısır’daki durum olduğunu Lakin, Suriye’deki kimyasal saldırı netice-si bini aşkın Suriyeli’nin yaşamını kaybetmesinin gündemi ehemmiyetli ölçüde etkilediğini ifade eden Davutoğlu, “Dolayısı ile sadece demokratik değişim sonucu değil, Ortadoğu’da artan güvenlik riskleri ve Suriye rejiminin bu saldırgan tutumu karşısında takınılması gereken tavrı da ele aldık. Bu meselede italya ile görüşlerimiz büyük ölçüde örtüşüyor. Herkes, şimdi dünyada bu şok edici, insanlık tarihi bakımındanda hafızalardan silinmeyecek görüntülerin müsebbipleri konusunda çalışma yapmaya gayret ediyor” ifadelerini kullandı. 

Rusya’nın çağrısı olumlu gelişme

Rusya’nın Suriye’ye yaptığı çağrıyı nasıl yorumladıği sorulan Davutoğlu, “Bu pozitif bir gelişme. Sayın Lavrov ile bir telefon görüşmem olacak. P5 ülkesi şeklinde böyle bir tutum sergilemesi ilkesel şeklinde beklenen bir gelişmedir. Her şeyden ev-vel Rusya, BM sistemini işletmesi gerekir ki bu çAğrı ili o manada doğru bir çağrıdır” diye konuş-tu. 

Daha ev-vel iran ile de görüşerek Rusya gibi Suriye üzerinde etkide bulunabilecek tüm ülkeleri devreye sokmaya çalıştıklarını anlatan bakan Ahmet Davutoğlu, “Rusya’nın bu çağrısı, doğru yönde atılmış bir adımdır. Ümit ederiz, Suriye rejimi bu çağrıya pozitif bir cevap verir. Bir an ev-vel deliller ortadan kalkmadan, oradaki yaralılara ulaşım imkanı da sağlanarak, ulaşılabilecek oradaki her kardeşimize her türlü yardım sağlanarak, BM’nin devreye girmesi mümkün olur” diye konuş-tu. 

 “Suriye rejiminden cevap bekleniyordu. Halen bir cevap gelmiş değil

Biz, 37 ülke ޞam’daki BM ekibinin hız-la alana gitmesi talebiyle BM Genel Sekreteri’ne başvurmuştuk. Suriye rejiminden cevap bekleniyordu. Halen bir cevap gelmiş değil. Bu baskıların Suriye rejimi üzerinde artması lazım. Eğer Suriye rejimi herhangi bir şey saklamıyorsa böyle bir incelemeye engel olmaması lazım. Bu konuda, Almanya, italya ve ingiltere aynı kanaatlere malikler” diyen bakan Davutoğlu, Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un açıklamalarını gördüğünü belirterek ve kendisiyle bir telefon görüşmesi yapacağının bilgisini verdi. 

Bugün öğle vakitlerinde de islam işbirliği Teşkilatı’nın (iiT) acil toplantıya çağrılması konusunda Malezya Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü hatırlatan Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle devam ettirdi: 

Daha ev-vel zaten mutabık kaldığımız bir girişim vardı. Malezya bu insiyatifi başlatmıştı. ޞimdi biz de bu girişime destek verdik. Başbakanımız, Malezya Başbakanı ile bir görüşme yaptı. Dolayısı ile bir taraftan iiT ile bu girişime sü-rat katabilir biçimde Türkiye ve Malezya birlik-te çalışıyoruz. Endonezya Dışişleri Bakanı ile de bir görüşmem olacak. Gördüğünüz gibi gece ve gündüz, bir taraftan Suriye’deki bu insanlık suçu karşısında ve oradaki kardeşlerimizin etnik kökeni ne olursa olsun tama mı kardeş olan çocukların, kadın milletinin hakları için ve buna sebebiyet verenlerin en az zaman içerisinde cezalarını bulmaları için uluslararası bir diplomasi yönetiyoruz. ötek i taraftan Mısır’da meşru, demokratik yönetimin yenide n kurulabilmesi için çalışmalarımzı yoğunlaştırıyoruz. Buna devam edeceğiz.

Istırap verici görüntüler

Suriye konusunda bundan sonra ne tür bir adım atılabileceği yönündeki soruyu Davutoğlu, şöyle yanıtladı:

Önümüzdeki dönemde göreceğiz. Öncellikle BM sisteminin işlemesi lazım. Burada adım adım gitmek gerekirse araştır-ma heyetine Suriye rejimi izin verirse bu araştır-ma heyeti raporunu hazırlamalı. izin vermezse Suriye rejimi aslında zimnen suçluluğunu kabul ediyor demektir. O zaman atılabilir adımları BM düşünmek zorunda. izin verir de bu kimyasal saldırı delillendirilirse BM Güvenlik Konseyi’ne bir görev düşer. Bu insanlık suçunu işleyenlerin sonucu ortak bir uluslararası çaba ile gidilmesi ve bir daha bu acının yaşanmamasını sağlayabilir şekilde Suriye rejiminin, Uluslararası Ceza Mahkemesi dahil her türlü tedbirle muhakeme edilmesi ve bu rejime hak ettiği cezanın verilmesi gerekir. Ama, BM Güvenlik Konseyi eldeki bütü n verilere rağmen bu yönde bir şey sağlayamazsa o zaman insanlık vicdanını temsil ettiğini düşünen tüm aktörlerin bir araya gelerek, bu meselede atılabilir adımları düşünmeleri lazım.”  

ABD Başkanı Barack Obama’nın kimyasal saldırıya dairiddiaların incelenmesine yönelik sözleri hatırlatılan Davutoğlu, “Hepimiz söylüyoruz sonuçta ortada dünyada kimsenin reddedemeyeceği açıklıkta görüntüler var. Bu görüntüer büyük ıstırap verici görüntüler” diye konuş-tu. 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Lübnan’ın Trablusşam kentinde iki camide yaşanan bombalı saldırılardan derinden yapılmışn üzüntü duyduklarını ve ülkede son zamanda artan saldırıları kınadıklarını belirt ti.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz