Rusyada Meteor Yağmuru Videosu İzle
Gönderen: admin Tarih: 15 Şub, 2013 At 01:10 PM | Kategorisi : Haber | 0 Yorum

Rusyada--Metaor-Yagmuru-Videosu-izleRusya’nın üç ayrı bölgesi ve Kazakistan’da etkili olan meteor yağmuru nedeni ile 514 kişi yaralanırken, Çelyabinsk, Sverdslok ve Tümen’de okullar tatil edildi.

MOSKOVA – – Rusya’nın üç ayrı bölgesi ve Kazakistan’da etkili olan meteor yağmuru nedeni ile 514 kişi yaralanırken, Çelyabinsk, Sverdslok ve Tümen’de okullar tatil edildi. Yaralıların büyük çoğunluğunun kırılan camlardan kaynakladığı belirtiliyor.

Rusya Acil Durum Bakanlığı yetkilileri meteor parçalarının şok dalga oluşturduğu ve ses bombası gibi binaların çatılarının yıkılmasına ve camların kırılmasına neden olduğunu açıkladı.

Ural Bölgesi Devlet Üniversitesi iki günlüğüne eğitime ara verirken, binanın çatısının tamamen yıkılmadığı, kısmen zarar gördüğü kaydedildi. Çelyabinsk bölgesinde bazı hastaneler ve spor kompleksleri de zarar gördü.

NÜKLEER SANTRALLER ETKİLENMEDİ

Inter-RAO Eneji şirketi bölgede bulunan Yujnouralskaya santralinin pencerelerinin kırıldığını, ancak fonksiyonlarının sürüdüğünü kaydetti. Rusya nükleer enerji ajansı Rosatom bölgede bulunan santrallerinin küçük çaplı etkilendiğini, çalışmaların ise zarar görmeden devam ettiği açıkladı. Bölgede radyasyon seviyesinde de herhangi bir değişim gözlemlenmedi.

Meteorun etkili olduğu bölgelerde 20 bin üzerinde acil durum bakanlığı görevlileri çalışmalara başladı.

TEK PARÇA METEOR YANARAK PARÇALANDI

Rusya semalarında etkili olan meteorun tek parça mı, yoksa çok sayıda küçük parça meteor mu olduğu ile ilgili incelemeler sürüyor. Rusya Acil Durum Bakanlığı Basın Sözcüsü Yelena Smirnih, ”Farklı veriler gösteriyor ki tek parça meteor dünya atmosferine girdiğinde parçalandı ve küçük parçalar halinde düştü.” dedi.

MEDVEDEV: SADECE EKONOMİ DEĞİL, DÜNYAMIZ DA KORUMASIZ

Krasnoyarsk bölgesinde düzenlenen ekonomik forumda konuşan Medvedev, meteor yağmurunun forumun sembolü olduğunu ifade etti. Medvedev, ”Ümit ediyorum ki çok büyük zararları olmaz. Ancak bu gösteriyor ki, sadece ekonomi değil, dünyamız da korumasız.” dedi.

Reklam Alanı

2012 DA14 ASTROİT DEĞİL

Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) yapılan açıklamada, Rusya’ya düşen meteorun, bugün dünyaya yakın geçecek 2012 DA14 astroidinin parçaları olmadığını açıkladı. ESA’nın açıklamasına göre Rusya’ya düşen meteorlarla DA14’le bağlantılı değil. 50 metre çapındaki DA14’ün 27 bin kilometre mesafeden geçmesi öngörülüyor. NASA’ya göre astroidin dünyaya çarpması durumunda 1945’te Hiroşima’ya atılan bombanın bin katı daha büyük bir etki oluşturacağı tahmin ediliyor.

FÜZEYLE VURULDU İDDİASI
Ural Dağları’nın güneyinde dünyaya hızla yaklaşan göktaşının Ruslar tarafından füzeyle vurularak parçalandığı muhtemel bir faciayı önlendiği bildirildi. Meteorların ulaştığı Kazakistan’ın Kurgan şehrinde de korku ve panik yaşandığı ifade ediliyor

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>