Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Rumlar Hala Sultan Camii
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:49:26
Rumlar Hala Sultan Camii

Rumlar, Güney Kıbrıs’ın Larnaka bölgesi içerisinde bulunan Hala Sultan Camii’nde Müslümanların beş vakit namaz kılmalarına izin vermiyor. Hala Sultan Camii’ni belirli vakitler de ibadete açan Rumların asıl amacının, burayı tamamiyle ibadete kapatıp müze haline dönüştürmek olduğu ifade ediliyor. Kıbrıs’ın önde gelen araştırmacı yazarlarından [r] Arslan Mengüç , Rumların bu tutumunun kabul edilemez olduğunu belirt ti. […]

Rumlar-Hala-Sultan-Camii
Rumlar, Güney Kıbrıs’ın Larnaka bölgesi içerisinde bulunan Hala Sultan Camii’nde Müslümanların beş vakit namaz kılmalarına izin vermiyor.

Hala Sultan Camii’ni belirli vakitler de ibadete açan Rumların asıl amacının, burayı tamamiyle ibadete kapatıp müze haline dönüştürmek olduğu ifade ediliyor. Kıbrıs’ın önde gelen araştırmacı yazarlarından [r] Arslan Mengüç , Rumların bu tutumunun kabul edilemez olduğunu belirt ti. Mengüç, “Rumlar, adanın pek çok yerinde olduğu gibi Hala Sultan Tekkesi civarında da birtakım tarihi eserler bulduk bahanesiyle Hala Sultan Tekkesi’ni ibadete kapatıp müze haline getirmeye çalışıyorlar.”dedi.

Söz konusu KKTC’nin Karpaz bölgesi içerisinde bulunan Apostolos Andreas Manastırı olunca kıyameti kopartan Rumlar, Kıbrıs Türk tarafınca kendilerine gösterilen ibadet özgürlüğünü adadaki Kıbrıslı Müslümanlara göstermemekte ısrarlı. Kıbrıslı Müslümanlar, elini kolunu sallayarak KKTC’de bulunan Apostolos Andreas Manastırı’na gedip ibadet eden Rumlar gibi Hala Sultan Tekkesi’ne gidememekten şikayetçi.

Bir şekilde Güney Kıbrıs’ta Larnaka bölgesi içerisinde bulunan Hala Sultan Camii’ne gitmiş olan Kıbrıslı Müslümanlar, burada saat engeline takılıp rahatça ibadet edemiyorlar. 08.30-19.00 saatleri arasında açık olan Hala Sultan Camii’ne gitmiş olan Müslümanlar burada sadece öğlen ve ikinci namazını kılabiliyor.

Konu ile alaka-lı şeklinde Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklamada bulunan Kıbrıs’ın ehemmiyetli araştırmacı- yazarlarından Arslan Mengüç, Rumların bu şekilde Hala Sultan’ı tamamiyle ibadete kapatıp müzeleştirmek amacında olduğunu ifade etti. Savaş sonrasında Kıbrıslı Türklerin Larnaka ve çevresinden ayrılmalarından sonra Hala Sultan Tekkesi ve Camii’nin kapatıldığını kaydeden Mengüç, Güney Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıslı bir Türk’ün bu işe malik çıkmamasından dolayı bu halin yaşandığını aktardı.

Müslümanlar için büyük ehemmiyet taşıyan bu ibadet merkezine Hala Sultan Camii imamı ޞakir Alemdar’ın malik çıktığına vurgu yapan Mengüç, “Rumlar Kıbrıs’ın pek çok yerinde olduğu gibi Hala Sultan Tekkesi’nin civarında da başka birtakım tarihi eserler gibi şeyler bulduk bahanesiyle Hala Sultan Tekkesi’ni müze haline getirmeye çalışıyorlar. Müze haline getirip burası müzedir diye bastırdılar ama Hala Sultan Müslümanların bir ehemmiyetli dini mekanıdır.” diye konuş-tu.

Öyle ki Osmanlı imparatorluğu’nda Hala Sultan’ın önünden geçen tüm savaş gemileri top atışı ile ticaret gemileri personelleri şapkalarını çıkartıp Hala Sultan’ı selamlarlardı. “diyen Mengüç, şimdi böyle bir yapının olduğunu söyled i. Hala Sultan’ın da aynı Apostolos Andreas Manastırı ‘nda olduğu gibi bir dini yer olması gerektiğini vurgulayan Mengüç, “ Buranın saba h saatlerin de namazından yatsı namazına kadar halka açık olmazılazım. Bir de bundan sonra biz savaş döneminde yaşamıyoruz. Kıbrıs’taki savaş döneminden bu döneme 39 se-ne geçti. bundan sonra Müslümanlar; kimi Türkiye kökenli kimi burada doğmuş büyümüş misafirinda bu kutsal yere gelip ibadet edebilmesinin önünün açılması lazım. “diye konuştu.

Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz