Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Roma Dönemine Ait Amfi Tiyatro Bulundu
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:39:48
Roma Dönemine Ait Amfi Tiyatro Bulundu

Roma dönemine ait amfi tiyatro bulundu…Hatay’ın Erzin ilçesi içerisinde bulunan isos Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında Roma dönemine ait amfi tiyatro tespit edil-di.Milattan ev-vel 545 yılında ehemmiyetli bir yerleşim merkezi olan isos’ta (Epifenia) kazı çalışmaları sürüyor. 5 bin yıllık geçmişi bulunan antik kentte, Makedonya Kralı Büyük iskender ile Pers Kralı Darius arasında geçen isos […]

Roma-Donemine-Ait-Amfi-Tiyatro-BulunduRoma dönemine ait amfi tiyatro bulundu…
Hatay’ın Erzin ilçesi içerisinde bulunan isos Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında Roma dönemine ait amfi tiyatro tespit edil-di.
Milattan ev-vel 545 yılında ehemmiyetli bir yerleşim merkezi olan isos’ta (Epifenia) kazı çalışmaları sürüyor. 5 bin yıllık geçmişi bulunan antik kentte, Makedonya Kralı Büyük iskender ile Pers Kralı Darius arasında geçen isos savaşları yapılmış. Dönemin ticaret şehri şeklinde tarih sayfalarında yer alan isos, Bizans, Geç Hitit, [r] Pers ve Osmanlı imparatorluğu’na ev malikliği yapan oldukça çok kültürlü bir kent. 5 bin se-ne önceye kadar bölgenin ehemmiyetli bir yerleşim merkezi olan kenti ayağa kaldırmak için 75 bin TL ödenek ayrılarak kazı çalışmaları başlatıldı.

Hatay ili Müze Müdürlüğü arkeologlarından Ömer Çelik başkanlığında 30 kişilik kazı ekibi, 3 ayrı noktada çalışmaları yoğunlaştırıldı. Kazı alanının batısında Roma yolunun bazısı açığa çıkarıldı. Bulunan yolun, sütunlu yol olduğu kesinleşti. Roma yolunun kuzey doğusuna kadar devam eden çalışmalarda dükkanların olduğu kısma ulaşıldı. Buradaki kazılarda mozaikler tespit edil-di. Arazinin doğusuna uzanan noktada Odeon mimarisine rastlanıldı. 6 yıldır devam eden çalışmalarda daha ev-vel Bizans askerlerinin kullandıkları hamam kalıntılarına ulaşılmıştı. Son çalışmalarda Abbasi, Bizans ve Roma dönemlerine ait ehemmiyetli yerleşim alanları tespit edil-di.

Kazı alanında tepelik bir bölgede yapılan çalışmalarda ise Roma dönemine ait amfi tiyatro tespit edil-di. misafirin oturdukları alanın açığa çıkarıldığı kazılarda, tiyatro sahnesinin de ortaya çıkarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz