Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Reyhanlıya Bağlı Kuşaklının Sokaklarında Mazot Akıyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 08:37:29
Reyhanlıya Bağlı Kuşaklının Sokaklarında Mazot Akıyor

Burası, birtakım evlerinden Mehmetçiğe pompalı tüfekler ile ateş açılan, Suriye sınırında Hatay ili Reyhanlı’ya bağlı Kuşaklı Köyü. Suriye’den her gece getirilen binlerce varil kaçak mazotun teslim adresi. Bu ticarette her gece 8 milyon 400 bin TL dönüyor. Kazanç o kadar büyük ki, binlerce Suriyeli-Türk kaçakçı, askerle silahlı çatışmaya girmeyi dahi göze alıyor. Köyün sokaklarından minik […]

Reyhanliya-Bagli-Kusaklinin-Sokaklarinda-Mazot-Akiyor

Burası, birtakım evlerinden Mehmetçiğe pompalı tüfekler ile ateş açılan, Suriye sınırında Hatay ili Reyhanlı’ya bağlı Kuşaklı Köyü. Suriye’den her gece getirilen binlerce varil kaçak mazotun teslim adresi. Bu ticarette her gece 8 milyon 400 bin TL dönüyor. Kazanç o kadar büyük ki, binlerce Suriyeli-Türk kaçakçı, askerle silahlı çatışmaya girmeyi dahi göze alıyor. Köyün sokaklarından minik dereler halinde mazot akıyor.[r]. Kaçakçılar, geçen Haziran’dan itibaren Kuşaklı sınırları içerisinde Türk askerine 25 kez saldırmıştı. Bazen 3 bin yaya, 500 atlı Suriyeli’yle çatışma yaşanıyordu. TSK’nın son şeklinde 7 Ağustos’ta yaptığı izaha göre, “Türkiye-Suriye hududunda 2 bin 500 – 3 bin kişilik kaçakçı grup ile Kuşaklı köyünden bir ötek i kaçakçı grubu güvenlik güçlerine saldırıda tespit edil-di. birtakım evlerden pompalı av tüfekleri ile güvenlik güçlerine açılan ateş netice-si 18 asker kol ve bacaklarından, yüz ve boyun civarından saçma ile vurularak hafif yaralandı.” inanılır gibi değildi. Sınırı aşmak arzulayan binlerce yaya-atlı Suriyeli kaçakçı askere saldırıyor, Kuşaklı köylüleri de bu saldırıya ortak oluyordu. En iyisi Kuşaklı Köyü’ne gitmek, kaçakçılığın ve bu gözü karalığın nedenlerini yerinde görmekti. Gidip köylüler ile konuştuk. Kaçakçılığa bizzat şahit olduk. iki ülkeden binlerce insanın elbirliğiyle, devasa boyuttaki kaçakçılık hiçbir engel tanımadan tıkır tıkır işliyordu.
KARAKOL KAPANINCA
Kuşaklı, Suriye’ye 200 m, mülteci kampına birtakım km uzaklıkta. 200 haneli ve bin nüfuslu köy, sınıra “sıfır” bir kavşak olmanın getirisini, Cumhuriyet kurulduğundan beri yaşıyor. Kaçakçılık, dededen toruna miras meslek. 8 se-ne öncesine kadar süren “vur emri” dönemlerinde köyden 20 kaçakçı katledilmiş. Eskiden 30 kilo çay, beş karton sigara uğruna ölümü göze alanların çocukları, şimdi bir gecede tonlarca mazotun sahibi ve dağıtımcısı. işte bu nede n le Kuşaklı, bugünlerde binlerce kaçakçının jandarmaya saldırdığı adres. son şeklinde 6 Ağustos gecesi saat 01.00’de, 600 jandarma, tank ve panzerler ile Kuşaklı’ya girdi. Köylüler, ateşe verdikleri mazot bidonları ile barikat kurdu, jandarmaya taş ve silahlar ile saldırdı. Kuşaklı’nın yanı başındaki Bükülmez ve Oğulpınar’da jandarma karakolu var. Kuşaklı’daki karakol 6 ay ev-vel kapanmış. Yıkılıp yerine ilköğretim okulu temeli atılmış. Köylülere kapanma gerekçesi şeklinde “Askerin can güvenliği yok” denmiş. Bunun sonucu çevredeki 10 köyün kaçak mazot başta olmak üzere şeker ve sigara toptan alım yeri Kuşaklı Köyü olmuş.
iPler ile SARKITIYORLAR
Köylüler isimlerini vermiyor, çoğu fotoğrafının çekilmesini istemiyor. Ama kaçakçılığın detaaylarını vermekte bir beis görmüyor. “Bizim köyde belli başlı 50 şa-hıs kaçak mazot alımında Suriyeliler ile çalışıyor. Her biri 65 litre mazot alan varillerden bir partide en az alanımız 100 varil alıyor. Mülteci kampından ya da etrafta ev kiralayan muhalif Suriyeliler, gündüz Suriye’ye geçiyor. Saat 21.00 ile 02.00 arasında karşı yamaçta beliriyorlar. Binlerce Suriyeli, urganlar ile bağladıkları varilleri sürüyerek indiriyor. Sınıra kazılan iki mlik hendeğin içine ipler ile sarkıtıp çıkarıyorlar. Köyün üstündeki yokuştan sürükleyerek köye getiriyorlar. bütü n köy baştan sona bu faaliyeti seyrediyor. Her satıcı kendi müşterisini, her müşteri kendi mal sahibini tanıyor. Köylüler, “Suriyeli kaçakçılar o kadar kalabalık ki, birinin ayağı tökezleyip düşse, ezilip ölür” diyor.
GENÇLER KÖYÜNE DÖNDÜ
Suriyeliler 65 litrelik mazotun varilini 80 liraya veriyor. Türk tarafı ise 90 liraya satıyor. Fark az görünse de en az 100 varil alan, bir gecede bin lira kazanıyor. Köylü, kaçakçılık haberleri nedeni ile kamuoyunun Kuşaklı’yı yanlış tanıdığını iddia ediyor. “Kaçakçı olan muhalif Suriyeli. Sınırın diğe r yanı da muhalif güçlerin elinde. Biz, alıcıyız. Suriyeli getirip teslim ediyor. Biz de onların patronu oluyoruz.” ޞimdi kaçak mazot tüccarına dönüşen Kuşaklılı gençler, dört ay öncesine kadar Antalya, Mersin, Kıbrıs, izmir’deki sebze halleri ve inşaatlarda çalışıyordu. Dört ay ev-vel tavan yapmaya başlayan kaçakçılığın cazip kazancı, hepsini köyüne döndürdü. Babaları, “Neden dönmesinler? Oralarda bir ayda kazandıklarını şimdi burada bir iki günde kazanıyorlar” diyor. Bir kadın söze katılıyor. “Devlet gençlerimize iş versin. işte, belirt tikleri gibi çocuk yaptık ama iş yok. Kaçakçılık yapmayıp da ne yapsınlar?”
VARiL BAޞINA 80 LiRA
Köylüler, Suriye’den gelen kaçak mazotun 1050 alıcısı olduğunu, en küçük müşterinin bir seferde 100 varil aldığını söylüyor. Varil başına 80 lira ödeniyor. Her müşterinin en az 100 varil aldığını varsayınca ortaya şu tablo çıkıyor:1050 x 100 = 105 bin varil105.000 x 80 = 8.400.000 TL
KiBRiT ÇAKSAN KÖY HAVAYA UÇACAK
Reyhanlı’dan Kuşaklı Köyü’ne, tarlaların arasındaki on kmlik stabilize yoldan gidiliyor. Gündüz köye gittiğimde yoğun mazot kokusu ile karşılaşıyorum. Herkes harıl harıl mazot boşaltıyor. Dökülen mazot ise minik dereler halinde sokaklardan akıyor. Yüksek duvarlı bahçelerin içi ağzına kadar variller ile dolu. Köy, sanki bir kıvılcımla havaya uçabilir gibi. Yabancılardan hiç hoşlanmıyorlar ve saldırganlaşmaya müsait öfkelerini gizlemiyorlar. Çocuklar ile yürürken ilgi çekiyorum ve Arapça soruyorlar “kim?” diye. Geçtiğimiz haftaki askerin müdahalesini öğrenmeye geldiğim aktarılınca sessizce izlemeye başlıyorlar. Kaçak mazot varillerinin fotoğraflarını gizlice birtakım kare çekebiliyorum. Köyün sol üst, kaçak mazot yollarının sol alt tarafında biri tank, üç zırhlı askeri araç duruyor.
HER AKޞAM TRAFiK SIKIޞIYOR
Köye saat 21.00’de yenide n dan gidiyorum. Daracık yoldaki sü-rat sınırını fersah fersah aşan araç trafiği, Kuşaklı’ya doğru akıyor. Köyün girişi kördüğüm. Onlarca araç giriyor, onlarcası çıkıyor. Otomobiller, minibüsler, pikaplar, kamyonlar… Zifiri karanlıkta bir evin damına çıkıp karşı yamaçtaki faaliyeti TV film gibi seyrediyorum. Yüzlerce fenerin ışığı, üç koldan iki yönlü akıyor. Kimi köye, kimi yamacın tepesine gidiyor. Müthiş bir faaliyet. Mekanize karıncalar gibi. Aklıma, askeri araba lar geliyor. Ama en ufak bir müdahale yok. Yanımdakine bu geceki kaçakçılığın kaç saat süreceğini soruyorum. Aldığım cevap kanımı donduruyor. “Git bundan sonra! Seni de beni de öldürürler!” Kimler, diye soruyorum. Suriyeliler mi yoksa köylüler mi? Yüzüme bakmakla yetiniyor. Tam o anda yamaçta birbiri ardına silahlar patlıyor. Işık topları ağır ağır köyün sonucu iniyor, gündüz gibi aydınlatıyor. ‘Aydınlatma fişeği mi’, diye konuş-tuğim de “Yok Keleş, yok yok Gebeş” diyor. G5 mi, diyorum. “Asker uyarı atışı yapıyor. Hedef alıp ateş etse oldukça çok büyük kan dökülür, asker tarafında da Suriyeli tarafında da” diyor. Demek asker bu nede n le seyirci kalıyordu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz