Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Prof. Dr. Ertaş Acillerde Diş Hekimi Bulunmaması Büyük Bir Travma
  • Ana Sayfa » Haber
  • 3 Temmuz 2013 - 12:02:18
Prof. Dr. Ertaş Acillerde Diş Hekimi Bulunmaması Büyük Bir Travma

Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Ertaş, acillerde diş hekimi bulunmamasının çok büyük travma olduğunu belirt ti. Prof. Dr. Ümit Ertaş, verdiği demeçte, acil servislerde diş hekimi bulunmamasından dolayı ağız ve diş kırıklarının ihmal edildiğini söyled i. Diş [r] hekimi eksikliğinin acil vakalarda hastaların dişsiz kalmasına sebe p olduğunu kaydeden Prof. Dr. […]

Prof-Dr-Ertas-Acillerde-Dis-Hekimi-Bulunmamasi-Buyuk-Bir-Travma
Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof.

Dr. Ümit Ertaş, acillerde diş hekimi bulunmamasının çok büyük travma olduğunu belirt ti.

Prof. Dr. Ümit Ertaş, verdiği demeçte, acil servislerde diş hekimi bulunmamasından dolayı ağız ve diş kırıklarının ihmal edildiğini söyled i. Diş [r] hekimi eksikliğinin acil vakalarda hastaların dişsiz kalmasına sebe p olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ertaş, “Kişi dişsiz kalabiliyor. Aciller çene kırıklarına müdahale etseler dahi diş travmalarına müdahale edilemiyor. Çene cerrahları olmayınca maalesef diş kaybı meydana geliyor. Bunun önüne geçilmesi için ülkemizde yaygınlaştırılması lazım. Avrupa’da bu çalışmalar ehemmiyetli ölçüde gelişti. Genel acilin içerisinde muhakkak diş cerrahı olmalıdır. Spor ve kazalarda bu durum kaçınılmazdır. Dikkatli olmalıyız.” diye konuş-tu.

Diş kaybı ve çene travmalarının daha oldukça çok küçük yaştaki çocuklarda meydana geldiğini kaydeden Dekan Ertaş, “Havaların ısınması ile ailelerde çocuklarına bisiklet alıyorlar. Bisiklet kazaları netice-si baş, yüz ve çene yaralanmaları oldukça çok oluyor. Bu meselede veliler bilinçli olmalı. Yaralanmalar sonucunda da diş ve çene kırılmaları meydana geliyor. Diş hassastır. hemen çıkabilir. Diş temiz ise nemini kaybetmeden bardağın içine konarak mutlaka bir dişçiye götürülmeli ve yerine takılmalıdır. 12 saat gibi kritik bir süresi var faka t vakit kaybedilmeden takılmalıdır. Aynı şekilde basketbol, futbol ve ötek i spor branşlarında da bu durumla mücadelek mümkündür. Çarpışmalar olur ve çene kırığı diş kırığı gibi vakalar olur. Acilden ziyade diş hekimine gidilmelidir.” diye konuş-tu.

Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz