Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Pirinç Kâbusu
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:28:04
Pirinç Kâbusu

Çin’de zenginleşen orta sınıf özel olarak kokulu lüks ithal pirince yöneldi.Buna bir de artan sanayiye paralel şeklinde azalan tarım alanları eklenince, Çin pirinçte ihracatçı konumdan ithalatçı konuma düştü. ޞimdi bu durumda dünya emtia pazarlarını da etkiliyor.TEK başına dünyanın en büyük pirinç üreticisi ve tüketicisi olan Çin’in pirinç ithalatı her geçen dönem sürat-le artmaya sürüyor. Ülkedeki […]

Pirinc-KbusuÇin’de zenginleşen orta sınıf özel olarak kokulu lüks ithal pirince yöneldi.
Buna bir de artan sanayiye paralel şeklinde azalan tarım alanları eklenince, Çin pirinçte ihracatçı konumdan ithalatçı konuma düştü. ޞimdi bu durumda dünya emtia pazarlarını da etkiliyor.TEK başına dünyanın en büyük pirinç üreticisi ve tüketicisi olan Çin’in pirinç ithalatı her geçen dönem sürat-le artmaya sürüyor. Ülkedeki orta [r] sınıfı zenginleşmesiyle artan lüks tüketim pirinçteki damak zevkini de etkiledi. Çinliler bundan sonra ‘kokulu’ lüks pirinçleri tercih ediyor. Bu durum, Türkiye’yi tüketim ile üretimin dengeli olmasından dolayı he-nüz etkilemiyor.

iTHALAT SOLLADI

Çin’in pirinç ticareti özel olarak son yıllarda ‘tavuğun yumurta satın almasına’ benzetiliyor. Wall Street Journal’da yer alan bilgilere göre Çin, 2010’da tahmini 600 bin ton ihracat gerçekleştirirken, neredeyse yarısı kadar pirinç ithalatı gerçekleştiriyordu. faka t son iki sene-den bu yana Çin’in pirinç ithalatı, ihracat rakamlarını geçmiş bulunuyor. Çin, 2013 yılı yılında 2 milyon ton ithal pirinç satın alırken, ülkenin söz konusu dönemdeki pirinç ihracatı 500 bin tona geriledi. Çin’in pirinç stokları ise sürat-le erimeye devam etti. 2002’de 90 milyon tonluk pirinç stoğu bulunan Çin’de bu rakamın 2013 yılı’te 35 milyon tona kadar gerilemesi bekleniyor.

KOKULU PiRiNCi SEVDiLER

Street Authority’de yer alan bilgilere göre Çin’deki orta sınıfın nüfusu geçen se-ne itibariyle ülkedeki nüfusun tahmini yüzde 66’sına yükselerek toplamda 630 milyon kişiye ulaştı. Bejing ya daޞangay gibi Çin’in büyük şehirlerinde yaşayan orta sınıfta yer alan Çinliler yıllık ortalama 12 bin dolar harcamaya başladı. Bu durum ülkedeki lüks tüketim ürünlerine olan talebi sürat-le arttırarak pirinç ticareti üzerindeki etkiyi arttırdı. Fortune’da yer alan habere göre ülkedeki orta sınıf Çinliler, yerli üretim pirinç yerine yurtdışında üretilen ‘kokulu’ pirinci tercih etmeye başladı. Bu yüzden pirinç ithalatının artmasının en büyük sebeplerinden bir ‘kokulu’ pirinç şeklinde gösteriliyor.

KURAKLIK da ETKiLEDi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz