Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Peygamberimizin Gömleğinin Görüntüleri
Peygamberimizin Gömleğinin Görüntüleri

Peygamberimizin gömleği 1996’dan beri Hırka-i ޞerif Camii avlusundaki nde sergileniyor. Belki bundan birçoğumuzun haberi bile yok.Ömer Süt’ün haberi… Daha oldukça çok herkesin, her yılın yalnızca Ramazan ayında Peygamberimizin hırkasını görmeye gittiği bu camide Peygamberimize ait pek çok kutsal emanet sergilenmekte. Peygamberimizin gömleğini görmek isteyen vatandaşlar, haftanın her günü bu isteklerine karşılık buluyor. KUTSAL EMANETLER SiZi […]

Peygamberimizin-Gomleginin-GoruntuleriPeygamberimizin gömleği 1996’dan beri Hırka-i ޞerif Camii avlusundaki nde sergileniyor. Belki bundan birçoğumuzun haberi bile yok.
Ömer Süt’ün haberi… Daha oldukça çok herkesin, her yılın yalnızca Ramazan ayında Peygamberimizin hırkasını görmeye gittiği bu camide Peygamberimize ait pek çok kutsal emanet sergilenmekte. Peygamberimizin gömleğini görmek isteyen vatandaşlar, haftanın her günü bu isteklerine karşılık buluyor. KUTSAL EMANETLER SiZi BEKLiYOR Konuyla ilg i lı [r] olarak Veysel Karani Hırka-i ޞerif Camii Hizmet Mütevelli Heyeti, yalnızca Ramazan ayında ziyarete açılan Hırka-i ޞerif’i görmeye gelen Müslümanları eli boş göndermeyerek, Peygamberimizin gömleğini görme fırsatı sunuyor. Bu ziyaret esnasında Peygamberimizin Sakal-ı ޞerifi ile birlikt e Kâbe’nin iç ve dış örtüsü, Kabe’nin temizliğinin yapıldığı süpürgeler, Peygamberimize atfedilen Gömlek-i ޞerif, kabir toprağı ve Peygamberimizin kabri başında yanan mum parçasını görme fırsatı buluyorsunuz. Peygamberimize ait Kutsal Emanetler’i görmek için tıklayın! PEYGAMBERiMiZiN GÖMLEĞi 1996’DAN BERi SERGiLENiYOR Haber7.com’a konuşan Vakıf Başkanı Sümeyra Güldal, Peygamber Efendimiz’e ait gömleğin 1991 yılından bu yana vakfın bünyesinde olduğunu ve Hırka-i ޞerif Camii avlusundaki vakıf merkezinde özel bir bölümde sergilendiğini dile getirdi. Gömleğin Kadıköy’ün Moda semtinde oturan Mualla Negiz adlı emekli bir öğretmen tarafından vakfa emanet edildiğini aktaran Güldal, gömleğin serüvenini şu sözlerle anlattı: GÖMLEĞiN SERÜVENi “Yavuz Sultan Selim, 1516-17 Mısır Seferi sonunda (Mercidabık ve Ridaniye Savaşları) bilindiği gibi Mekke şehrinin anahtarlarıyla birlikt e islam mirasını – bu manada kutsal emanetleri de- halifelik makamıyla birlikt e imparatorluğun merkezi istanbul’a taşımıştı. Halen Topkapı Sarayı müzesinde, Hırka-i Saadet Dairesi’nde sergilenmekte olan emanetler bu şekilde halifeliğin merkezine intikal etmiştir. Daha sonra Mekke ve Medine’de Haremeyn kadılığı kurulmuştur. Haremeyn Kadısının görevlerinden biri de kutsal topraklarda teslim edil(e)meyen emanetleri araştırarak istanbul’a getirmek olmuştur. işte 19. yüzyılın ortalarında karşımıza çıkan Mısır ve Mekke Kadısı Tırnakçızade Mustafa Bey (ölm. Medine 1842) emanetleri taşıyan bu zincirin ilk halkası olmuştur. Mustafa Bey’in vefatıyla emanetler, 1812’de İstanbul ilinde doğan şair ve yazar Tırnakçızade Mehmet Sait Ziver Bey’e intikal eder. Ziver Bey’in 1873’teki vefatıyla Tırnakçızade Raşit (2.) Bey vazifeyi devam ettirmiştir. Öyleki II. Abdülhamit’in binbaşısı olan ve bu görev üzerindeyken vefat eden Raşit Efendi (ikinci Raşit Tırnakçı)’nin emanetleri taşıyan zincirinin son halkaları ise Afif Bey, Hamiyet Hanım ve Mualla Negiz Hanımefendi’dir. Yakın bir geçmişe kadar Tırnakçızâde Ailesi tarafından nesilden nesile taşınıp korunan bu emanetler, Mualla Negiz Hanımefendi vesilesiyle 1991 yılında “Veysel Karanî Hırka-i ޞerif Camii Hizmet Vakfı’na bağışlanmıştır.” Güldal, kutsal emanetlerin her Cuma namazından sonra ziyarete açıldığını faka t randevu sistemiyle haftanın 7 günü ziyaret etmek isteyenlere hizmet verildiğini ifade etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz