Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

PETKİMden İlk 6 Ayda 107 Milyon TL Brüt Kâr
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:21:23
PETKİMden İlk 6 Ayda 107 Milyon TL Brüt Kâr

Petkim Petrokimya Holding A.ޞ’nin 2013 yılı sene-si ilk altı ayına dairfinansal sonuçları açıklandı.Geçen yılın aynı döneminde 41 milyon TL net dönem zararı açıklayan Petkim, zarardan kâra geçerek, bu yılın ilk altı ayında 5.5 Milyon TL net kâr elde etti. Geçtiğimiz yılın ilk altı aylık dönemine göre yüzde 586 artan brüt kâr rakamı yüzde 5.6 marjla […]

PETKiMden-ilk-6-Ayda-107-Milyon-TL-Brut-KrPetkim Petrokimya Holding A.ޞ’nin 2013 yılı sene-si ilk altı ayına dairfinansal sonuçları açıklandı.
Geçen yılın aynı döneminde 41 milyon TL net dönem zararı açıklayan Petkim, zarardan kâra geçerek, bu yılın ilk altı ayında 5.5 Milyon TL net kâr elde etti. Geçtiğimiz yılın ilk altı aylık dönemine göre yüzde 586 artan brüt kâr rakamı yüzde 5.6 marjla 107 milyon TL [r] oldu. ޞirket, 2013 yılı sene-si ilk 6 ayında yüzde 4,5 marjla 87 milyon TL FVAÖK (Faiz, Amortisman, Vergi öncesinde Kâr) değeri yaratırken, kapasite kullanım oranı yüzde 81 şeklinde gerçekleşti. 2013 yılı sene-si ilk yarısında; Petkim’in üretim optimizasyonu, dinamik ve pazar odaklı satış politikaları kâr marjlarına pozitif yansırken, sektörde yaşanan talep dalgalanmaları ise cirosunun düşmesine sebe p oldu.

TEMEL HEDEF SÜRDÜRÜLEBiLiR KÂRLILIK

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yılın ilk yarısında satışlarda bir miktar düşüş yaşanmasına rağmen, kârlılık oranının artmasının sevindirici olduğunu belirt ti. Kârlılık ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımla brüt kârı yüzde586 artırmayı, esas faaliyet kârını ise dolar kurundaki artış kaynaklı 18 milyon TL kur farkı zararına rağmen zarardan kâra geçirmeyi başardıklarını vurgulayan Korkut, “Temel hedefimiz sürdürülebilir kârlılık” diye konuş-tu. Bu dönemde Petkim’in cirosu, zayıf talep, ürün fiyatları ve satış miktarlarındaki azalışın etkisiyle önceki yılın ilk yarısına göre yüzde18 azalarak 1 Milyar 920 milyon TL şeklinde gerçekleşti. Aynı dönemde satış miktarımız ise 799 bin ton oldu.

MALiYETLERDE iYiLEޞME

2013 yılı sene-si ilk yarısında Petkim’in satışları geçen sene-ye göre yüzde 18 azalmasına rağmen satılan malın maliyetleri de önceki sene-ye göre yüzde 22 azalarak 1 Milyar 813 Milyon TL şeklinde gerçekleşti. Sadettin Korkut, maliyetlerdeki azalışın temel sebebi nin satış hacmi ve temel hammadde olan nafta fiyatlarındaki azalma ile birlik-te maliyet kalemleri ve verimlilikte sağlanan iyileştirmeler olduğuna dikkat çekti. 2013 yılı sene-si ilk çeyreğinin, Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında şiddetlenen küresel ekonomik daralmanın etkisinin devam ettiği bir dönem olduğunu, güçlü başlangıç sinyalleri veren petrokimya sektörünün bu gelişmelerden negatif etkilenerek durgunluğun devam ettiğini kaydeden Korkut, sektöre dairşu değerlendirmeyi yaptı:

“2013 yılı yılının ikinci çeyreğinde, Mayıs ayı itibarı ile durgunluk artan seyrini devam ettirdi. Fiyatlarda yaşanan düşüş, Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren toparlanmaya başladı. Hammadde fiyatları tarafında ise ikinci çeyrekte ham petrol fiyatları dalgalı bir seyir izledi. Fiyatlar Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren istikrar kazandı faka t Haziran ayında spekülatif fısıltiler yakınında Amerika Merkez Bankası’nın (FED) parasal genişlemeye yönelik politikalarını sonlandırabileceğine yönelik açıklaması ile birlik-te ötek i emtialar gibi düşüşe geçti. Haziran sonunda ham petrol fiyatı 100 $/varil seviyesinde kapandı. Nisan ayında zayıf talep nedeni ile 800 $/ton’un altına gerileyen nafta, Mayıs itibari ile 820 $/ton seviyesinde seyretti, Haziran sonunda ise 828 $/ton oldu. Petrokimyasal ürün fiyatları ise Nisan ayı itibari ile naftaya bağlı zayıf talep ve yükselen ekonomik endişe ile düştü. Polimerlerde Mayıs ayında sert düşüşler olsa da Mayıs’ın ikinci yarısından itibaren talep arttı, bu sayede piyasalarda hızlı yükseliş Haziran sonuna kadar sürdü.”

iKiNCi YARIDA SEKTÖRDE TALEP TARAFINDA BiR CANLANMA BEKLENiYOR

Sadettin Korkut, yılın ikinci yarısında sektörde talep tarafında bir canlanma beklendiğini, Petkim’in ise kendi check edebildiği değişkenlere odaklandığını söyledi. Korkut, “Müşteri ve pazar taleplerine göre dinamik üretim planlaması yaparak, maliyet düşürme, optimizasyon ve verimlilik üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. ayrıyetten, ürün ve hizmet kalitemizi arttırarak müşteri tatminini en üst seviyeye çıkarmak temel hedeflerimizin arasındadır” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz