Osman Baydemir Bülent Arınçı Kürtçe Karşıladı
Gönderen: admin Tarih: 12 Oca, 2013 At 06:46 AM | Kategorisi : Haber, Siyaset | 0 Yorum

Osman-Baydemir-Bulent-Arinci-Kurtce-Karsiladi

Paris’ta öldürülen 3 kadın PKK’lı için “Bu bir vahşettir, oldukça çok üzüldüm” diyen Bülent Arınç kimi kesim tarafından eleştirilirken kimilerinin de gönlünü kazandı. Katıldığı bir sergide Bülent Arınç’la karşılaşan Baydemir, Arınç’ı kürtçe “Başım gözüm üstüne hoşgeldiniz” sözleriyel karşıladı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ‘2013 senes i Diyarbakır Surları senes i Olsun’ konulu fotoğraf sergisine ev sahibi Baydemir’in, Bülent Arınç’a diye konuş tuği Kürtçe cümle damgasını vurdu. Baydemir Arınç’a “Serseran serçevan bi hayri hatin” yani “Başım gözüm üstüne hoşgeldiniz” dedi.
“BAޞBAKAN YARDIMCIMIZ HOޞGELDiNiZ”
Fotoğraf sergisi, PKK’nın silah bırakması için imralı’da yapılan görüşmelerin yapıldığı günlere denk gelince siyaset dünyasının da alak a odağı oldu.
Reklam Alanı
.
BDP Grup Başkanvekili idris Balukan’ın yanısıra aralarında Sırrı Sakkık, Süreyya Önder’in de yer aldı ğı oldukça çok sayıda BDP milletvekili ile Diyarbakır sivil toplum örgütü başkanları da serginin açılış törenine katılanlar arasındaydı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Milli Kütüphane Başkanlığı Sergi Salonunda tertiplediği sergiye ev sahibi Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in Bülent Arınç’a diye konuş tuği Kürtçe cümle damgasını vurdu. Baydemir, Arınç’ı BDP milletvekilleriyla birlikt e salonun dışında karşılarken, Baydemir, “Başbakan Yardımcımız hoşgeldiniz” diye konuş tukten sonra Kürtçe, “Başım gözüm üstüne hoşgeldiniz” anlamına gelen “Serseran serçevan bi hayri hatin” diye konuş tu.
“HiÇ BU KADAR ÜMiTLi OLMAMIޞTIM”
Baydemir, Kürtçe sözlerinden sonra konuşmasına Türkçe devam ederek, “Barış ve birlikt e kardeşçe yaşam hepimizin en öncelikli talebi ve çabasıdır. Barışa, umuda kurşunlar sıkılmaya devam ediyor. Kurşunların artık barışa ve birlikt e yaşama isetğimize işlememesi lazım” diye konuş tu.
Arınç da konuşmasında yeni süreçten oldukça ümitli olduğunu belirterek,, “Hiç bir zaman bu kadar ümitli olmamıştım.” ifadesini kullandı..

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>