Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Öcalan Tahliye Edilebilir Sırdaşından İnanılmaz İddia
  • Ana Sayfa » Haber
  • 5 Ağustos 2013 - 11:56:19
Öcalan Tahliye Edilebilir Sırdaşından İnanılmaz İddia

Abdullah Öcalan’ın ‘yakın dostu ve şırdaşı’ şeklinde bilinen Muhammed Amin Penjweni, ilginç açıklamalarda tespit edil-di. Abdullah Öcalan’ın “yakın dostu ve şırdaşı” şeklinde bilinen Muhammed Amin Penjweni, ilginç açıklamalarda tespit edil-di. 24 Ağustos’ta yapılabilir olan Kürt Ulusal Konferansı fikrinin Öcalan’a ait olduğunu belirtirken PKK’yı konferansın “lokomotifi” şeklinde niteleyen Penjweni, “barış süreci”nin “Öcalan’a verdiği sözleri tutmayan” Türkiye’nin […]

Ocalan-Tahliye-Edilebilir-Sirdasindan-inanilmaz-iddiaAbdullah Öcalan’ın ‘yakın dostu ve şırdaşı’ şeklinde bilinen Muhammed Amin Penjweni, ilginç açıklamalarda tespit edil-di.

Abdullah Öcalan’ın “yakın dostu ve şırdaşı” şeklinde bilinen Muhammed Amin Penjweni, ilginç açıklamalarda tespit edil-di. 24 Ağustos’ta yapılabilir olan Kürt Ulusal Konferansı fikrinin Öcalan’a ait olduğunu belirtirken PKK’yı konferansın “lokomotifi” şeklinde niteleyen Penjweni, “barış süreci”nin “Öcalan’a verdiği sözleri tutmayan” Türkiye’nin tutumu nedeni ile bitebileceğini [r] önplanasürdü. Penjweni, hasta olan tutukluların tahliye edilmesini öngören bir yasanın TBMM’den geçmesi halinda Öcalan’ın da “tahliye edilebileceğini” iddia etmekle birlik-te “Ancak, böyle bir şeyin zor olacağını düşünüyorum” diye konuş-tu.

Suriye’de kaldığı yıllarda yakın bir dostluk kurduğu Öcalan’ın sıklıkla imralı’dan kendisine “selam” gönderdiği, birtakım meselelerde danışılmasını rica ettiği belirtilen Muhammed Amin Penjweni, Erbil’de yayımlanan Rudaw gazetesi ile yaptığı geniş mülakatta Abdullah Öcalan ve PKK ile alaka-lı pek çok meseleyi yorumladı.

-“KÜRT ULUSAL KONFERANSI ÖCALAN’IN FiKRi”-

Muhammed Amin Penjweni, Kürt Ulusal Konferansı fikrinin nasıl oluştuğunu anlattığı mülakat esnasında 1980 yılında Bekaa’dan ayrılmaya zorlanan Filistin Kurtuluş Harekatı’nın Tunus’ta Filistin Ulusal Konseyi’ni oluşturmasının Öcalan’ı etkilendiğini, o zamandan beri Öcalan’ın Kürtler için de Ulusal Konferans’ı önerdiğini söyledi.

Konferans fikrinin PKK ile KDP arasında önemli şeklinde ele alındığını ve idris Barzani’nin 1983 yılında ޞam’da Öcalan’ı ziyaret ettiğinde imzalanan anlaşmanın dokuz maddelik anlaşmada bir konferansın düzenlenmesinin öngörüldüğünü anlatan Penjweni, “Bu defa ise, PKK konunun önemli şeklinde görüşülmesini sağladı. Diyebilirim ki PKK meseleyi hayata geçirdi. PKK, bu konferans için lokomotif oldu” sözlerini kullandı.

Rudaw’nun konferans konusunda Türkiye, iran ve Suriye’nin bilgilendirilmesine dikkat çekmesi sonucu Penjweni, şu savları dile getirdi:

“Aslında Türkiye, iran ve Suriye’yi bilgilendirmeye gerek yoktu. Lakin, (Kürt) partilerin bazıları, bu ülkeler ile ilişkileri göz önünde tutmak istiyorlar. faka t bu ülkeler, benzer bir şey ister ise Kürtler’e danışır mı?. Hepimiz biliyoruz ki Kürdistan’da Türk, iranlı, Suriyeli, ABD’li ve ötek i ülkelerin gizli teşkilatları faaliyet gösteriyor.”

-“BAYIK BARIޞ SÜRECiNi YIKMAZ AMA TÜRKiYE YIKABiLiR”-

Muhammed Amin Penjweni, Türkiye ile PKK arasında çatışmaların en yoğun düzeye ulaştığı 1992 yılında Celal Talabani, Mülazim Ömer ve Kemal Burkay’ın Suriye’ye giderek Öcalan’dan çatışmaları durdurmasını rica ettiklerini faka t Öcalan’ın bu talebi reddettiğni de anlattığı mülakat esnasında ötek i bir problemi n karşısında PKK liderliğine Cemil Bayık’ın getirilmesini de değerlendirirken “bu göreve layıktır. Karayılan lider iken Bayık’a danışmadan karar vermezdi” diye konuş-tu.

Bu arada, “Bayık sert bir lider olduğu için Türkiye ile barış sürecinin başarısızlığa uğrayabileceği” görüşünü paylaşmadığını ifade eder iken “barış sürecini yıkmaz. faka t Türkiye yıkabilir. Çünkü Türkiye, Öcalan’a verdiği sözleri yerine getirmedi. ifade etmek isterim ki Öcalan’a yakın olduğum için inanıyorum ki Türkiye’nin sözleri bu sene-de yerine getirilmezse eğer, barış süreci bitecek” diye konuş-tu.

-“ÖCALAN TAHLiYE OLUR MU?”

Muhammed Amin Penjweni, “Öcalan serbest bırakılabilir mı?” yönündeki bir soruyu yanıtlarken de TBMM’de hasta tutukluların salı verilmesini öngören yasal düzenlemelerin önerildiğini söyleye-rek “Bu yasa geçerse eğer, Öcalan da tahliye edilebilir. Lakin, böyle bir şey zor olacağını düşünüyorum” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz