Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

O Kelime Artık Yasak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 10:00:27
O Kelime Artık Yasak

Hükümetin demokratikleşme paketinde Çözüm Süreci’nin ikinci aşamasını oluşturan düzenlemelerde Süryanilere anadilde eğitim imkanı getirilirken, `Çingene’ sözü de silinecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen Demokratikleşme paketinde çözüm süreci, seçim barajı, Alevi açılımı, TMK ve CMK’da değişiklikler ve kamuda başörtüsüne yönelik düzenlemelerin yakınında, Süryani ve Romanhalkla alaka-lı de birtakım düzenlemeler yapılacak.SÜRYANİLERE LOZAN HAKLARI […]

O-Kelime-Artik-Yasak Hükümetin demokratikleşme paketinde Çözüm Süreci’nin ikinci aşamasını oluşturan düzenlemelerde Süryanilere anadilde eğitim imkanı getirilirken, `Çingene’ sözü de silinecek.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen Demokratikleşme paketinde çözüm süreci, seçim barajı, Alevi açılımı, TMK ve CMK’da değişiklikler ve kamuda başörtüsüne yönelik düzenlemelerin yakınında, Süryani ve Romanhalkla alaka-lı de birtakım düzenlemeler yapılacak.SÜRYANİLERE LOZAN HAKLARI Star Gazetesi’nde yer alan habere göre çoğunluğu Mardin [r] ilinde yaşayan ve Katolik mezhebine mensup Hristiyan Süryani halka ilkokuldan üniversiteye kadar olan eğitimlerini anadilde yapabilmeleri konusunda adımlar atılacak. Demokratikleşme Paketi kapsamına giren Süryanilerin Lozan Anlaşması gereği anadilde eğitim hakları bulunuyor.‘ÇİNGENE’ DEMEK YASAK Aynı pakette Süryanilerin yakınında Roman misafirin hakları için de adımlar atılacak. Roman halk için toplumda yaygın şeklinde kullanılan “Çingene” tabiri silinecek. Ders kitaplarında yer alan ‘Çingeneler çocuk hırsızıdır, aylarca temizlenmezler’ gibi aşağılayıcı ifadeler ayıklanacak.Yapılması planlanan yeni düzenleme ile alaka-lı memnuniyetini anımsatan Suryani Ortodoks Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, “Çok mutlu olduk” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz