Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Nükleer Santral İçin Galata Köprüsünde İnsan Zinciri
  • Ana Sayfa » Haber
  • 10 Mart 2013 - 11:55:44
Nükleer Santral İçin Galata Köprüsünde İnsan Zinciri

Nükleer Karşıtı Platform üyesi bir grup, Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketin ikinci yılında yaşamını kaybedenleri anmak ve Türkiye’de nükleer santral kurulmasını protesto etme amacı ile eylem yaptı.Galata Köprüsü’nde insan zinciri oluşturan grup, açıklamanın arkasından olaysız dağıldı. Dünyada olan nükleer felaketlere dikkat çekip, Türkiye’ye kurulması planlanan nükleer santralin iptal edilmesini arzulayan Nükleer Karşıtı Platform üyesi tahmini 100 […]

Nukleer-Santral-icin-Galata-Koprusunde-insan-ZinciriNükleer Karşıtı Platform üyesi bir grup, Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketin ikinci yılında yaşamını kaybedenleri anmak ve Türkiye’de nükleer santral kurulmasını protesto etme amacı ile eylem yaptı.
Galata Köprüsü’nde insan zinciri oluşturan grup, açıklamanın arkasından olaysız dağıldı. Dünyada olan nükleer felaketlere dikkat çekip, Türkiye’ye kurulması planlanan nükleer santralin iptal edilmesini arzulayan Nükleer Karşıtı Platform üyesi tahmini 100 şa-hıs Karaköy’de toplandı. Türkçe, ingilizce ve Japonca ‘Nükleere hayır’ yazılı uzun bir pankart taşıyan grup, Galata [r] Köprüsü’nde el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu. ‘Nükleere hayır! Yaşasın hayat’ sloganları atan grup Galata Köprüsü üzerinde izah yaptı. Japonya’nın Fukuşima Nükleer Santrali’nde, dünyanın en büyük ikinci nükleer santral kazasının yaşandığını, 160 binden fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını anımsatan Özgür Gürbüz, kazanın maliyetinin ilk 10 se-ne için 250 milyar doları bulmasının beklendiğini aktardı. Felaketin üzerinden iki se-ne geçmesine rağmen, toprakta ve suda yüksek seviyede radyasyon rastlandığını anımsatan Gürbüz, “Bölgedeki kelebeklerde görülen mutasyon, ileriki dönemlerde yaşanabilir sağlık sorunlarının en büyük göstergesi. Hükümetin nükleer tehlikeyi önemliye almadığı ortada. Nükleer Karşıtı Platform şeklinde kendilerini bir kez daha uyarıyoruz. Nükleer macerasından vazgeçilsin.” diye konuş-tu. Nükleer atıkların önemli bir sıkın-tı olduğunu vurgulayan Deniz ޞener de “Nükleer atıkları hiçbir şekilde yok edemiyoruz. Yok edemediğimiz için bize kanser şeklinde geri dönüyor. Kaldı ki bir güvenlik soru-nu var. Gök taşı dahi düşebilir. Geçenlerde düştü. Bunun bir önlemi yok.” ifadelerini kullandı. “Nükleere hayır! Çünkü, nükleer insan yaşamına karşı olan bir şeydir.” diyen Nazım Öztürk ise, “Nükleerin bir alternatifi vardır. En gelişmiş ülkelerden olan Almanya enerjisinin yüzde 21’ini yenilenebilir kaynaklardan üretmekte ve 2023’e kadar bütü n nükleer santrallerini kapatma kararı almıştır. Çernobil’de yaşadık. Yakın tarihte Fukuşima’da yaşadık. Doğa yenilenebilir enerji kaynaklarını içerisinde bulundurmaktadır. Rant için bu işin peşinde gidenlere ‘hayır’ diyoruz.” diye konuş-tu. 11 Mart 2011 tarihi itibarı ile japonya’da olan deprem sonrasında oluşan tsunami sebebi ile Fukuşima şehrindeki nükleer santralde bir patlama meydana gelmişti. Büyük oranda radyoaktif madde salınımının olduğu kazayı Araştırmacılar, Çernobil felaketinden sonra en büyük ikinci nükleer kaza şeklinde tanımlamıştı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz