Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Niye Ortadan Kaldırıldı?
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 08:59:14
Niye Ortadan Kaldırıldı?

Niye ortadan kaldırıldı?…Türkiye’nin ilk özel silah fabrikası nasıl, niye ortadan kaldırıldı?Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Genişletilmiş il Başkanları Toplantısı’nda konuştu, “Mısır’da darbenin arkasında israil var” diye konuş-tu. Daha üzerinden bir gün geçmeden Kırıkkale ilinde MKE’ye ait barut deposu havaya uçtu. Türkiye’de her mühimmat deposu, silah fabrikası patladığında yüreğim cız eder. Bu “mühimmat depolarında, silah fabrikalarında […]

Niye-Ortadan-KaldirildiNiye ortadan kaldırıldı?…
Türkiye’nin ilk özel silah fabrikası nasıl, niye ortadan kaldırıldı?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Genişletilmiş il Başkanları Toplantısı’nda konuştu, “Mısır’da darbenin arkasında israil var” diye konuş-tu. Daha üzerinden bir gün geçmeden Kırıkkale ilinde MKE’ye ait barut deposu havaya uçtu. Türkiye’de her mühimmat deposu, silah fabrikası patladığında yüreğim cız eder. Bu “mühimmat depolarında, silah fabrikalarında patlamalar” [r] tarihi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde Sütlüce’de başlar.

1938’de silah malzemesi üretmeye başladı

Türkiye’nin ilk özel silah fabrikası, 2 Mart 1949 Çarşamba günü saat 16.50 sıralarında peş peşe üç büyük patlama ile kayıtlardan silindi. Nejdet Karaköse, bu fabrikanın sahibinin hayat hikâyesini doktora tezinde anlatıyor: “Afrika Grupları Komutanı, Kafkas islam Ordusu Komutanı, Sütlüce Fabrikası’nın Sahibi Nuri Paşa.”

Nuri Paşa, Enver Paşa’nın kardeşi, sonra Killigil soyadını alıyor. 1911-1912 Osmanlı-italyan Savaşı’nda Trablusgarp ve Bingazi’de savaşıyor. 1. Dünya Savaşı sonlarında Kafkas islam Orduları Komutanı. 1583 yılında Kafkasya’yı fetheden Özdemiroğlu Osman Paşa’dan sonra ikinci defa Kafkasya’ya giren komutan. Mondros Mütarekesi’nden sonra Anadolu’ya geçerek Milli Mücadele’ye katılıyor. istiklal Madalyası alıyor. Dostundan oldukça çok düşmanı var. Trablusgarp ve Bingazi dolayısı ile italyanlar’ın, Turancı olması ve 2. Dünya Savaşı’ndaki faaliyetleri sebebi ile Sovyet Rusya’nın, Filistin Davası’na alakasız kalmaması sebebi ile Filistin’deki Yahudi örgütlerinin hedefinde.

Mısır ve Suriye bağlantısı

1938’de Sütlüce’de aldığı madeni eşya fabrikasında tadilat yaptırıp, savaş araç gereçleri, soyadı ile anılan 9 milimetre çapında yarı otomatik Killigil tabancasını, 81mm havan, mühimmat, uçak bombası, tahrip kalıpları üretmeye başlıyor. Patlamadan 2,5 yıl ev-vel Mısır Hanedanı’ndan Misli Melek Hanım ile evleniyor.

Patlamadan sonra hazırlanan savcılık raporunda, fabrikanın Pakistan, Suriye, Mısır ve Yunanistan gibi ülkelere silah, mermi ve tapa yaptığı anlatılıyor. Fabrikanın muhasebecisi Suriye Hükümeti’ne ait 2 bin adet havan mermisi imal ettiklerini söylüyor. Dönemin gazetelerine göre, Nuri Paşa, patlama olduğunda Mısır’dan aldığı siparişler üzerinde çalışıyor. Nuri Paşa’nın Suriye ve Mısır için sipariş almak üzere bağlantılar kurması Yahudi-Arap düşmanlığının tırmandığı o günlerde sabotaj ihtimalini gündeme getiriyor. Raporda, bu iddialar ile alaka-lı “Kasti ya dakaza şeklinde triyolit maddesinin yer aldı ğı yere sigara ya dayanar madde atılarak infilak meydana gelmiştir” değerlendirmesi yapılıyor.

Emekli General, Erzurum ili Milletvekili Vehbi Kocagüney, Meclis kayıtlarına geçen konuşmasında Nuri Paşa’nın Mısır’dan 50 bin tabanca siparişi aldığını söylüyor. Milli Savunma Bakanı Hüsnü Çakır, 1948’de Nuri Paşa’nın, Suriye, Mısır, Pakistan için sipariş izni rica ettiğini, Güvenlik Konseyi’nin Suriye ve Mısır için koyduğu yasak sebebi ile izin verilmediğini, Pakistan için ise izin verildiğini açıklıyor. Meclis’te kapalı olan oturum yapılıyor, bu oturumda neler tartışıldığı hâlâ meçhul.

Nuri Paşa, patlamadan 1,5 ay ev-vel Yunanistan’da zehirleniyor, bir müddet hafızasını kaybediyor, konuşamıyor. Yazar Cemal Anadol, bir yazısında “Fabrikada çalışan 30 Yahudi’nin burunları dahi kanamadı çünkü hadi se günü hiçbiri fabrikada değillerdi” notunu düşüyor.

Türkiye’nin hangi hayalleri hedef alınıyor?

Samet Ağaoğlu, Nuri Paşa’yı ölmeden ev-vel son görenlerden, “Turan idealinin en temiz, en saf, en imanlı âşığı vücudundan tek zerre dahi bırakmadan, bir an içerisinde yokluk âlemine dalıp gitti” diyor.

Patlamanın arkasından Nuri Paşa’nın ölüsü dahi bulunamadı. Öldüğüne karar verilerek boş tabutla gömüldü. Nuri Paşa ile birlik-te milli silah sanayi hayali de havaya uçuruldu. Yıllarca Türk özel sektörü bu alana giremedi. Aselsan’da mühendislerin intiharları, Afyon ilinde ki patlama ile alaka-lı soru işaretleri cevaplanmamışken, Kırıkkale’den gelen patlama haberi kafamı kurcalıyor, beynimi kemiriyor, Türkiye’nin hangi hayalleri hedef alınıyor?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz