Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Nixon İtirafları Kabinede Daha Fazla Yahudi Olmayacak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:13:30
Nixon İtirafları Kabinede Daha Fazla Yahudi Olmayacak

Nixon itirafları Kabinede daha fazla Yahudi olmayacak…ABD tarihinin istifa eden tek başkanı olan Richard Nixonın sonunu getiren Watergate skandalının merkezindeki gizli kayıtların son kısmı, dün gizliliği kaldırılarak kamuoyuna sunuldu.ABD’nin eski başkanlarından Richard Nixon’ın başkanlığının sonunu getiren gizli ses kayıtlarının 340 saatlik son bölümü, dün kamuoyunun erişimine sunuldu. ޞubat 1971 ve Temmuz 1973 yılları arasında Nixon’ın […]

Nixon-itiraflari-Kabinede-Daha-Fazla-Yahudi-OlmayacakNixon itirafları Kabinede daha fazla Yahudi olmayacak…
ABD tarihinin istifa eden tek başkanı olan Richard Nixonın sonunu getiren Watergate skandalının merkezindeki gizli kayıtların son kısmı, dün gizliliği kaldırılarak kamuoyuna sunuldu.
ABD’nin eski başkanlarından Richard Nixon’ın başkanlığının sonunu getiren gizli ses kayıtlarının 340 saatlik son bölümü, dün kamuoyunun erişimine sunuldu. ޞubat 1971 ve Temmuz 1973 yılları arasında Nixon’ın kullandığı gizli kayıt sistemiyle kaydedilen konuşmalar, eski başkanın yaptığı biribirinden ilginç ifadeleri de ortaya çıkardı.

Nixon’ın konuşmaları [r] toplam 140 bin sayfa uzunluğunda belgeyi kapsarken, yüzlerce saatlik kısım ise güvenlik ve gizlilik unsurları nedeni ile hala gizli tutuluyor.

Nixon, Temmuz 1973’teki tarihi ABD-Sovyetler Birliği zirvesi öncesin, Sovyet lider Leonid Brezhnev ile Beyaz Saray’da kimsenin tahmin etmeyeceği kadar samimi bir konuşma gerçekleştirmiş.

“DÜNYAYI DEĞiޞTiREBiLiRiZ”

Sovyetler Birliği ile diplomatik ilişkileri yumuşatma çabasında olan Nixon, sadece bir tercümanın yer aldı ğı odasında Brezhnev’e, “ikimiz de oldukça çok güçlü ülkeleri yönettiğimizi fark etmeli ve her ne kadar pazarlıklarda birtakım deği-şiklıklarımız olsa da, mümkün olduğu yerde birlik-te çalışmalıyız” diyor.

Nixon, “Eğer birlik-te çalışmaya karar verirsek, dünyayı değiştirebiliriz. Benim, bu görüşmelere başlamaktaki amacım buydu” ifadesini kullanıyor.

Nixon’ın Watergate konuşmalarını arşivleyen ve üzerinde çalışan ABD’nin Texas A&M Üniversitesi’nden Luke Nichter, ‘iki lider arasındaki konuşmaların şaşırtıcı derecede samimi olduğunu’ söyled i.

Nichter, “iki adam çocukları hakkında konuşuyor… Hatta Brezhnev, torununun üniversite sınavlarını geçmeye çalıştığından bahsediyor… Soğuk Savaş’ın en büyük düşmanlarının eski arkadaşlar gibi konuştuğuna şahit oluyorsunuz” şeklinde mesele ştu.

“DAHA FAZLA YAHUDi YOK!”

Nixon’ın Beyaz Saray ve ABD Başkanlarının dinlenme tesisi şeklinde bilinen Camp David’de yapılan ses kayıtları, eski başkanın birtakım konulardaki sitemkar halini de açığa çıkarıyor.

AP’nin haberine göre, Nixon, 12 Temmuz 1973 tarihine ait ses kaydında, özel kalem müdürü Al Haig’e hukuk kurumlarındaki atamalar için, ‘en katı, sağcı addayları bulmasını’ söylüyor.

Nixon sonucu basarak, “Yahudi yok. Anlaşıldı mı? Yeterince Yahudi var…” ifadesini kullanıyor.

“AMACIM DÜNYAYA BARIޞ GETiRMEK”

Konuşmalarda, Nixon’dan sonraki dönemlerde başkanlık yapmış olan California valisi Ronald Reagan ile geçen telefon konuşması da var. Reagan, 30 Nisan 1973’te, kabinesindeki dört ismin istifasını kabul eden Nixon’ı arayarak, desteğini sunuyor.

NBCNews sitesinin haberine göre, Reagan-Nixon diyaloğu şu şekilde:

Reagen: Hala arkadanyız ve bilmeni isterim ki dualarımız da seninle…

Nixon: Bunu söylemen ne kadar hoş…

Reagen: Hepimiz, deği-şik dinlerden gelebiliriz, biliyorsun değil mi? Ama Tanrı’nın cezası, Ron, dünyaya barış getirmemiz lazım ve ben bunun için çabalıyorum…

Nixon, başkanlığının ikinci döneminde, 1974 yılında Watergate skandalı nedeni ile istifa etmek zorunda kalmış ve tarihe istifa eden tek ABD Başkanı şeklinde geçmişti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz