Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Nehir Üstünde Taşımalı Eğitim
Nehir Üstünde Taşımalı Eğitim

Geçtiğimiz yıllarda mezranın yollarının yapıldığını ancak yolların alt yapısının tamamlanmadığını kaydeden Heloğink mezrası sakinleri, yapılan yolların dar ve rampalı yapılması nedeniyle öğrencilerin okul servisine binmek için suyun içinden geçmek zorunda kaldığını şeklinde konuştu. Suyun yükselmesiyle ciddi sorunlar yaşadıklarını ifade eden getiren mezra sakinleri, her gün çocuklarını sırtlarına alarak dereden geçtiklerini ve çocukları ile beraber büyük […]

Dere-ustunde-tasimali-egitimGeçtiğimiz yıllarda mezranın yollarının yapıldığını ancak yolların alt yapısının tamamlanmadığını kaydeden Heloğink mezrası sakinleri, yapılan yolların dar ve rampalı yapılması nedeniyle öğrencilerin okul servisine binmek için suyun içinden geçmek zorunda kaldığını şeklinde konuştu. Suyun yükselmesiyle ciddi sorunlar yaşadıklarını ifade eden getiren mezra sakinleri, her gün çocuklarını sırtlarına alarak dereden geçtiklerini ve çocukları ile beraber büyük tehlikelerle karşılaştıklarını vurgulayarak yetkililere, bölgeye köprü yapılması çağrısında tespit edildi. Mezra sakinleri, 8 kilometrelik yolun yapılması için dilekçe ile başvuruda bulunduklarını ancak cevap alamadıkları için kendi imkanlarıyla mazot alarak yolların bir kısmını düzelttiklerini şeklinde konuştu. 8 kilometrelik yolu her gün çocuklarını okullarına getirmek yürüdüklerini aktaran ޞabettin Olcan adlı vatandaş, “Halen ilkel şartlarda tüm ev ihtiyaçlarımızı sırtlarımızda ve yük hayvanlarıyla getirip götürmekteyiz. Yine bir hastamız olduğu zaman sedyelerle aramızda ve sırtlarımıza alarak ana yola kadar getirip götürerek oldukça çok büyük eziyetler çekmekteyiz. 30 çocuğumuz okul okuyor. Mezramızda okul olmadığı için biz de çocuklarımızı 35-40 kilometre uzaklıkta bulunan Sarıçoban mezrasındaki okula gönderiyoruz. Yolumuzun ulaşıma kapalı olması nedeniyle araçlar yerleşim yerimize gelmediği için her gün bu 8 kilometrelik yolda çocuklarımızı yaya olarak dereden geçirerek ana yolu üzerine getirmekteyiz. Hem biz hem de çocuklarımız mağdur durumdalar. Yetkililerden bir an önce yardım istiyor, yolumuzun yapılması ve çocuklarımızın cahil kalmayarak eğitimlerine rahat bir şekilde devam etme zeminin hazırlanmasını istiyoruz şeklinde konuştu.

Mevlüt Olcan adlı vatandaş ise köprü yapılmadığını, yollarının bozuk ve ulaşıma kapanması nedeniyle köy halkının bu şekilde yaşamaya başladığını şeklinde konuştu. Yolların ve köprünün yapılması için her yere başvurduklarını belirten Olcan, Bizim durumumuz böyle. Herkes bu dereden geçiyor. Dereden geçemediğimiz zaman yolumuz daha oldukça çok uzuyor. Öğrencileri her sabah akşam kucağımızda götürmek zorunda kalıyoruz. Her yere durumu bildirdik. Kimse ilgilenmiyor. Yetkililerden çözüm bekliyoruz şeklinde konuştu. Bu durumun yıllardan beri çözülmediğini ifade eden Mendin Olcan isimli mezra sakini de, Sabah çocuklarımızı götürdükten sonra akşam da çocuklarımızı bekliyoruz. Çocuk gelince yine buradan geçireceğiz. Çocukları sırtımıza yükleyerek geçiriyoruz. Bazen su yükselince geçiremiyoruz. Okula bile gönderemiyoruz. Haftada 2 gün okula gidemiyorlar bazen. Hasta olunca da aynı sorunlar oluyor. Yol iyi ise gidiyoruz olmazsa işimiz kötü. Çocukların suya kapılma tehlikesi de var. Korkuyoruz derede geçirdiğimiz çocuklarımızla beraber çoğu zaman geç kalıyoruz ve karanlık olunca da yolumuz uzak olduğu ve ulaşıma kapalı olduğu için evlerimize gitmeyerek çoğu gece komşu mezralarda kalmak zorunda kalıyoruz ifadelerini kullandı. Okula gitmek için yola çıkan öğrenciler ise yolun karşısına geçmek için bazen sudan atladıklarını ve bazen de anne babalarının sırtında geçtiklerini şeklinde konuştu. (iHA)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz