Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Nazım Hikmetin Stalin İçin Yazdığı Şiir
  • Ana Sayfa » Haber
  • 4 Mart 2013 - 21:02:40
Nazım Hikmetin Stalin İçin Yazdığı Şiir

Ünlü yazar Nedim Gürsel, edebiyatçılar için oldukça çok tartışılabilir açıklamalarda tespit edil di.GAZETECiLER.COMSöz Sende’de Balçiçek ilter’in sorularını cevaplayan Nedim Gürsel, “Yazarlarımızdaki özgüveni ezikliğe bağlıyorum.” diye konuştu. Nazım Hikmet’in Stalin’i öven bir şiir yazdığını da anımsatan Gürsel, “O kuşağın solcularına sürekli kemalist bir maya olmuştur.” dedi.“YAZARLARIMIZDAKi ÖZGÜVEN, EZiKLiĞiN DIޞA VURUMU” Nasıl politikaçilerimizde aşırı bir özgüven var; […]

Nazim-Hikmetin-Stalin-icin-Yazdigi-SiirÜnlü yazar Nedim Gürsel, edebiyatçılar için oldukça çok tartışılabilir açıklamalarda tespit edil di.
GAZETECiLER.COMSöz Sende’de Balçiçek ilter’in sorularını cevaplayan Nedim Gürsel, “Yazarlarımızdaki özgüveni ezikliğe bağlıyorum.” diye konuştu. Nazım Hikmet’in Stalin’i öven bir şiir yazdığını da anımsatan Gürsel, “O kuşağın solcularına sürekli kemalist bir maya olmuştur.” dedi.“YAZARLARIMIZDAKi ÖZGÜVEN, EZiKLiĞiN DIޞA VURUMU”

Nasıl politikaçilerimizde aşırı bir özgüven var; yazarlarımızda da [r] çok büyük özgüven oluştu. Ben bunu ezikliğe bağlıyorum. Bu özgüven, ezikliğin dışavurumudur. Çünkü Türk edebiyatı zenginliği, değişikliği olan bir edebiyat. Ama dünyada aynı kalitede pek çok edebiyat var. Bugün Türk edebiyatı Avrupa’da gündemde değilse; bu Türkçenin zor çevrilen bir dil olmasından kaynaklanmıyor… Ben sözünü sakınmayah bir yazarım, her yerde bunu söylüyorum. O yüzden de beni sevmiyorlar. “SOL AYDINLAR 27 MAYIS’I COޞKU ile KARޞILADI”

Bir kuşağın solcu aydınlarında sürekli kemalist bir maya olmuştur. Bu, yakından tanıdığım, ağabeyim saydığım Abidin Dino’da da vardı. Tartışırdık onlarla. Tuhaftır ki; Nazım Hikmet de 28 Nisan olay ilerından sonra, ‘Beyazıt Meydanında yatan ölü’ diye Menderes hükümetine karşı bir şiir yazmıştı. Ve 27 Mayıs’ı o zaman tüm sol aydınlar coşku ile karşıladılar. Bu demokrasiye aykırı bir şeydir. Demokraside darbeler olmamalı. Ama 27 Mayıs daha sonra demokratik bir anayasa getirdi düşüncesi vardı, o kuşakta. Ben de öyle düşünürdüm, bugün öyle düşünmüyorum. Ama 27 Mayıs’tan sonra gelen anayasa sayesinde Marksist düşünce Türkiye’de ilk defa gün ışığına çıkabildi. NAZIM HiKMET STALiNiST MiYDi?

Nazım Hikmet’in Stalin sonucu yazdığı bir şiiri bulmuştum, 1982 yılında Moskova’da, Nazım Hikmet arşivinde. Abidin Dino gördüğünde, “Sakın ha! Bunu kimseye gösterme.” demişti. 1-2 yı l sonra yayımladım bu şiiri. Onun sonucu Abidin Dino, bana tam 5 yı l küstü… “Bütün komünist şairler Stalin’i övdüler, Nazım övmedi.” düşüncesini sarsan bir şey görül dü. Nazım Hikmet Stalinisti, demiyorum. Ama Moskova’da böyle bir şiir yazmak zorunda kalmasını da; bir entelektüelin, bir şairin çok büyük dramı şeklinde görüyorum.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Nazım Hikmetin Stalin İçin Yazdığı Şiir, 8.0 out of 10 based on 1 rating

Aranan Kelimeler:

  • nazım hikmet stalin şiiri
  • nazım hikmet stalin
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz