Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Nazım Hikmetin Kızı Annanın Açılamaları
Nazım Hikmetin Kızı Annanın Açılamaları

Nazım Hikmet’in kızı Anna, babasının komünizm konusunda büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirt ti. Literaturnaya Rossiya gazetesine konuşan Anna, Nazım’ın öldükten sonra Sovyetler Birliği’nde kısa zamanda unutulduğunu ifade etti. “SOVYETLER, NAZIM’I KULLANDI” Hikmet’in kızı, “Annem Sovyetler Birliği döneminde Nazım’ın bizimle oturduğu evi müzeye dönüştürmeye çalıştı. Ama bütü n bu işler için para lazımdı, komşuların rızası, itfaiye […]

Nazim-Hikmetin-Kizi-Annanin-Acilamalari

Nazım Hikmet’in kızı Anna, babasının komünizm konusunda büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirt ti. Literaturnaya Rossiya gazetesine konuşan Anna, Nazım’ın öldükten sonra Sovyetler Birliği’nde kısa zamanda unutulduğunu ifade etti.
“SOVYETLER, NAZIM’I KULLANDI”
Hikmet’in kızı, “Annem Sovyetler Birliği döneminde Nazım’ın bizimle oturduğu evi müzeye dönüştürmeye çalıştı. Ama bütü n bu işler için para lazımdı, komşuların rızası, itfaiye dairesinden izin ve başka resmi işlemler gereklidu. Sovyetler, Nazım’ı komünizme olan inancından dolayı kullandı, Anca k öldükten sonra hemen unuttu.[r]. diye konuş tu.
“MEMED BABASINA DARGINDI”
ޞair’in Münevver Andaçtan doğan ressam oğlu Memed hakkında da gazeteye konuşan Anna, “Memed babasına oldukça çok dargın idi. Belki annesinin Nazım’a olan dargınlığı oğluna da geçmişti. Dolayısıyla zavallı Memed’in ölü babası ile bile ilişkileri oldukça çok kopuk. Memed içine kapalı bir insan.” diye konuş tu.
ANNA, NAZIM’IN BÜYÜK AޞKI VERA’NIN KIZI
Nâzım Hikmet ve Vera Tulyakova, 1955te tanışmalarının ardından Ocak 1960ta evlendi. Bu süreç içinde Nâzım, Veraya seyahat ettiği şehirlerden telgraflar ve posta kartları gönderdi. Vera Tulyakova kurşun kalemle bile olsa kartların üzerlerine bir şey yazmamaya dikkat etti ve tarihleri, ayrı bir kâğıt parçasıyla kartpostallara iliştirdi.
NAZIM VE VERA’NIN GÖRÜNTÜLERi

“SEN BENiM KÜÇÜK ANNEMSiN”
Mayıs 1959 tarihli bir notta, Nâzım Hikmet Veraya şöyle sesleniyor: Lanet olsun, ne muazzam şey seni sevmek! Sen benim aşkım, sen benim kızım, sen benim yoldaşım, sen benim küçük annemsin. Canım, bir tanem, seni sevmeden evve l dünyayı sevmesini bile bilmiyormuşum. Bu şehir güzelse senin yüzünden, bu elma tatlıysa senin yüzünden, bu insan akıllıysa senin yüzünden…
6 Mayıs 1959, Leningraddan
Bütün güzel kadın ları öpüyorum, bizde onların tama mı güzel ve tüm bilge erkekleri, bizde onların tama mı bilge. Rayayı (Veranın yakın arkadaşı) ve seni öperim.
18 Haziran 1959, Varşova
Ve işte ben. Dün sesini işittiğimde dünyanın en mutlu insanı oluverdim. Hep bizi, seni ve beni düşünüyorum. Döndüğümde Rusçayı gramer kurallarıyla yazacak kadar iyi öğreneceğim mutlaka. Seni böylesine sevmek ve bunu layıkınca yazıya aktaramamak insanı çıldırtıyor. Sen bebeğim benim, anlıyor musun yazdıklarımı? Eğer hastalanmazsam ayın 15inde yani pazartesi buradan ayrılıyorum. Pazartesi! işte böyle. Yaz bana, unutma. Ara sıra yani her dakika beni düşün. Öpüyorum seni, sevincim benim.
1961, (Havana seyahati öncesi olmalı)
Gittin, boşaldı Prag şehri. içinden elini çekip çıkardığın bir eldiven gibi boşaldı. Söndü artık seni göstermeyen bir ayna gibi..

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz