Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Nafile Oruç Tutmanın Sevabı Nedir
  • Ana Sayfa » Haber
  • 18 Ocak 2013 - 20:49:55
Nafile Oruç Tutmanın Sevabı Nedir

İbadetler Allaha kulluğumuzun ifadesidir. Nafile ibadetler de farzlardan sonra Rabbimize yakınlığımızı artırmaya vesiledir. Farz ve vacip olan oruçların dışında, Allaha yaklaşmak, daha fazla sevap kazanmak maksadı ile tutulan oruçlara nafile oruçlar denir. Nafile oruçlar mümini Rabbinin rızasına yaklaştırır. Bir müminin hiçbir mecburiyeti olmadığı halde, kalbinden duyduğu aşkla tutacağı nafile oruçlar, onu Allah(c.c.)’ın rızasına ve sevgisine […]

Nafile-Oruc-Tutmanin-Sevabi-Nedir İbadetler Allaha kulluğumuzun ifadesidir. Nafile ibadetler de farzlardan sonra Rabbimize yakınlığımızı artırmaya vesiledir. Farz ve vacip olan oruçların dışında, Allaha yaklaşmak, daha fazla sevap kazanmak maksadı ile tutulan oruçlara nafile oruçlar denir.
Nafile oruçlar mümini Rabbinin rızasına yaklaştırır. Bir müminin hiçbir mecburiyeti olmadığı halde, kalbinden duyduğu aşkla tutacağı nafile oruçlar, onu Allah(c.c.)’ın rızasına ve sevgisine ulaştırır. Oruç, kul ile Rabbi arasında bir sırdır.[r].” buyurmuştur. Allahu Teala Kur’an-ı Kerim’de “Ancak sabredenlerin ecri hesapsız olarak verilecektir.” buyurmuştur. Oruç da sabır isteyen bir ibadettir. Bu mevzuda Rasulullah(s.a.v.) bir hadisi şeriflerinde “Oruç sabrın yarısıdır.” buyurur.Başka bir hadisi şeriflerinde de “Kim Allah rızası için bir gün oruç tutarsa Allah o kimseyi cehennem ateşinden korur.” müjdesini vermiştir.Peygamber Efendimiz’in sıklıkla tuttuğu ve bize de tutmamızı tavsiye ettiği nafile oruçları şu şekilde sıralayabiliriz: Arefe, Aşure, pazartesi ve perşembe günleri ve eyyam-ı bıyz denilen her kameri ayın 13,14,15. günlerinde tutulan nafile oruçlar. Allah’ın Resulü(s.a.v.) “Kim arefe günü oruç tutarsa Allah onun geçmiş ve gelecek senes i olmak üzere 2 yıllık günahını bağışlar.”buyurmaktadır.Sahabeyi Kiram Peygamberimiz (s.a.v.)’e sebe p pazartesi ve perşembe günleri oruç tuttuğu sorulunca:”Bütün ameller her hafta pazartesi ve perşembe günleri Allah’a arz olunur. Ben amelimin Allah’a arz olunacağı zaman oruçlu olmayı severim.” buyurdular.Böyle muhtelif zamanlarda tutulan oruçlar nefsi dizginler ve kulu Allah’a yaklaştırır mü’minin iç dünyasını ıslah eder. Zira oruçtan ama ç Allah’a karşı huzur içinde olmak kalbi kötü duygulardan temizlemektir.Yüce Allah(c.c.) Kur’an-ı Kerim’de “Kim bir hayırlı ve güzel amelle gelirse o kimseye on katı sevap verilir.”buyurmuştur. 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aranan Kelimeler:

  • etek altı
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz