Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Mısırın İkinci Bir Türkiye Olmasını İstemiyorlar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 08:54:48
Mısırın İkinci Bir Türkiye Olmasını İstemiyorlar

Mısırın ikinci bir Türkiye olmasını istemiyorlar…Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Mısır’da yapılan darbe ve sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin, “Mısır’ın, ikinci bir Türkiye olmasını istemiyorlar” diye konuş-tu.Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kanal 24 Televizyonu’nda katıldığı programda, gündeme dairdeğerlendirmelerde tespit edil-di. Mısır’da yaşanan olay ilerdan dolayı insanlığından utandığını anımsatan Bozdağ, Firavun’un 21. asırdaki temsilcilerinin zulmü yeniden hortlattığını belirt ti. Mısır ve […]

Misirin-ikinci-Bir-Turkiye-Olmasini-istemiyorlarMısırın ikinci bir Türkiye olmasını istemiyorlar…
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Mısır’da yapılan darbe ve sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin, “Mısır’ın, ikinci bir Türkiye olmasını istemiyorlar” diye konuş-tu.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kanal 24 Televizyonu’nda katıldığı programda, gündeme dairdeğerlendirmelerde tespit edil-di. Mısır’da yaşanan olay ilerdan dolayı insanlığından utandığını anımsatan Bozdağ, Firavun’un 21. asırdaki temsilcilerinin zulmü yeniden hortlattığını belirt ti.

Mısır ve Suriye’de katledilenlerin, Müslüman yerine gayrimüslim olması halinde dünyanın yine canlı şeklinde yayımda seyredip seyretmeyeceğini [r] soran Bozdağ, şöyle söyledi:

“Burada oldukça çok deği-şik cevap çıkacağı oldukça çok açık. Bir defa haktan yana, haklıdan yana, demokrasiden yana tavır koymak, evrensel değerlere malik çıkmak dünyanın huzuru ve barışı için şart. Geldiğimiz noktada görüyoruz ki kimse insandan, evrensel değerlerden, insan haklarından, demokrasiden, hukuktan, hürriyetten ve eşitlikten yana tavır koymuyor. sebe p böyle yapıyorlar diye baktığınızda Ortadoğu’da krallıklar var. Dikkat edin tüm krallar darbeci Sisi’nin ve arkadaşlarının arkasında. Paralarıyla,  lisanlarıyla,  politikaları ile arkasında. Neden? Çünkü Mısır’da demokrasi, insan hakları, hürriyet, eşitlik ve adalet anlayışı başarılı olur, toplumun iradesiyle iktidarlar değişir ve refah oluşursa insanlar mutlu olurlarsa; bir gün bizim halklarımız da ‘biz de Mısır gibi olalım’ derse ‘bizim tahtımız, tacımız ne olur’ diyen monarşik yönetimler var.”

Mısır’ın Türkiye’yi örnek alarak, demokrasiyi güçlendirip ötek i alanlarda da ehemmiyetli adımlar atma seçeneğinin birtakım kesimleri rahatsız ettiğini vurgulayan Bozdağ, “Mısır’ın, ikinci bir Türkiye olmasını istemiyorlar. Mısır’da, Türkiye’de olduğu gibi bir başka Tayyip Erdoğan çıkmasını istemiyorlar. ‘Mursi başarılı olursa, Tayyip Erdoğan gibi milletin sesiyle milletin istikametiyle yürümeye başlarsa o zaman biz Ortadoğu’yu nasıl check edeceğiz. Kukla yönetimler ile şimdi hepsini yapıyoruz yarın nasıl yapacağız’ diyorlar. Bir takım çıkar hesapları ile oradaki hadiseye ‘darbe’ diyemediler. Hatta milyarca dolar destek verdiler” diye konuş-tu.

Bozdağ, islam işbirliği Teşkilatı’nın Mısır’daki zulüm karşısında sessiz kalmasını da eleştirerek, bu kuruluşun kralların çıkarlarının değil islam’ın teşkilatı olduğunu ifade etti.

“Ben islam işbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri olsam, çıkardım derdim ki ‘bu zulüm karşısında islam ülkelerini işbirliğine davet ediyorum’. Eğer işbirliğine yanaşmazlarsa çıkar derdim ki ‘ben islam adına böylesi bir işbirliği teşkilatının böylesi zulüm karşısında sessiz kalmasının onursuzluğunu taşıyamam’. istifamı basardım oradan ayrılırdım” diyen Bozdağ, yaşananlar karşısında islam işbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği’nin sınıfta kaldığını söyledi.

Avrupa’nın Kopenhag Kriterleri ve üzerinde yükseldiği değerleri sürekli dile getirdiğini, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünden söz ettiği hatırlatan Bozdağ, “insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü Mısır’da var mı” diye sordu.

Katliam karşısında yapılan itidal çağrılarını da eleştiren Bozdağ, şunları söyledi:

“iki tarafın çatışması yok. Bir tarafın düşüncesi, inancı, canı var. ötek i tarafın silahı, gücü, kuvveti var. Nerede bu AB’nin değerleri? Gezi destekçisi ülkeler nerede? Bu demokrasiden sizin anladığınız ne? Siz Uluslararası Af Örgütünden bir izah duydunuz mu? Türkiye’de iHD diye birşey var. Bunların insan hakları denince terör örgütlerinin hakkını anlayan bir yaklaşımı var. Nerede insan hakları dernekleri? Uluslararası sözleşmeler, katledilenler Müslümanlar olunca ihlal edilmemiş mi oluyor? Uluslararası toplum yaşananlara sessiz kalmamalı. Darbeci yönetime destek veren herkes bu katliamlardan darbeciler gibi mesuldür.”
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz