Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Mısırdaki Katliama Tepkil Yağıyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:03:47
Mısırdaki Katliama Tepkil Yağıyor

Mısır’da dün gece güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına açtığı ateş netice-si ölenler için tepkiler büyüyor.TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Mısır’da güvenlik güçlerince darbe karşıtlarına ateş açılmasına ilişkin, “Sadece Mısır’da değil, dünyanın herhangi bir tarafında toplumun iradesiyle seçilmiş iktidarları silah zoru ile devirip, kendi halkına karşı katliam yapan bütü n zihniyetleri, düşünceleri kınıyorum” diye konuş-tu. Sadık Yakut, şöyle […]

Misirdaki-Katliama-Tepkil-YagiyorMısır’da dün gece güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına açtığı ateş netice-si ölenler için tepkiler büyüyor.
TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Mısır’da güvenlik güçlerince darbe karşıtlarına ateş açılmasına ilişkin, “Sadece Mısır’da değil, dünyanın herhangi bir tarafında toplumun iradesiyle seçilmiş iktidarları silah zoru ile devirip, kendi halkına karşı katliam yapan bütü n zihniyetleri, düşünceleri kınıyorum” diye konuş-tu.

Sadık Yakut, şöyle devam etti:

“Dünyanın sessiz kalması sadece Mısır hadisesiyle alaka-lı değil. Bölgemizde yaşanan bütü n hadiselerde, dünyanın ve gelişmiş Batı’nın hangi meselelerde nasıl tavır aldığını bundan sonra 7’den 70’e Türkiye ve dünyadaki herkes biliyor. O nede n le Türkiye’nin ev-vel bölgesinde güçlü olması lazım. Avrupa’da, dünyada güçlü olması lazım. Osmanlı o coğrafyadan çekildiği günden itibaren o coğrafyaya bakın hiçbirinde kan da gözyaşı da durmadı. Nerede bir mazlum millet varsa, rahat olabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti’nin oldukça çok güçlü olması lazım. Ekonomimizin oldukça çok büyük, milletimizin oldukça çok zengin ve ordumuzun da oldukça çok güçlü olması lazım.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Mısır’da güvenlik güçlerinin demokrasi yanlısı gösterilerin yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndaki gösteri yapan kişilere müdahalesi netice-si 120 şahsıın ölmesi, 4 binden fazla şahsıın de yaralanması ile alaka-lı açıklamalarda tespit edil-di.

“Bu bir katliamdır” diyen Bakan Çelik, “Mısır’da darbeciler, insanlık suçu işleyerek, demokrasiyi ve sivil hükümeti, masum misafirin kanı ile boğmaya çalışmaktadırlar. Buna isim koyamayanlar ve ‘dur’ diyemeyenler, tarih önünde aynı oranda suçlu olacaktır” değerlendirmesinde tespit edil-di.

Çavuşoğlu: Çifte standarttan vazgeçelim

Darbelerin hukuksuzca misafiri katledebildiğini vurgulayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle söyledi:

“Bu bizim ülkemizde de zamanında oldu, maalesef darbenin çirkin yüzünü iğrenç yüzünü Mısır’da da açıkça görüyoruz. Oradaki askeri darbe sivil misafirin sonucu acımasızca ateş açıyor, katliam yapıyor. Maalesef bunu da mübarek ramazan ayında şu mübarek günlerde yapıyorlar. Bunu kabul etmemiz mümkün değil.

Her şeyden ev-vel darbelere karşı gerçek demokrasiyi savunabilmemiz için dünya genelinde, gerçek manada insan hakkından, demokrasilerden bahsedebilmemiz için bu ikiyüzlülükten ve bu çifte standarttan vazgeçmemiz lazım. Bu tür, darbe, katliamlar konusunda tüm dünyanın tek bir vücut olması lazım. Aksi takdirde birileri eleştirmiş, birileri başka bir şey belirt-miş onun oldukça çok büyük maalesef ehemmiyeti yok. Ama bugün Mısır’da olanlara darbe dahi diyemeyender oldukça çok da fazla bir bu manada da maalesef bir şey beklememiz söz konusu değil.”

Ş�andır: Ordu ilinin vatandaşına ateş etmesi meşru değil

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Ş�andır, “Mısır’da Müslüman Müslümanı katletmektedir. Bu, aynen Suriye’deki gibi gittikçe önlenemeyen bir iç savaşa dönüşür endişesindeyiz” diye konuş-tu.

Ordu ilinin sivil halka ateş açmasının da kabul edilemez olduğunu bildiren Ş�andır, “Bu tür olay ilerda Ordu ilinin devreye girip ateş etmesi, vatandaşının sonucu kurşun yağdırması hiçbir şekilde kabul edilemez. Hiç bir şekilde haklı ve meşru gösterilemez” diye konuş-tu.

Loğoğlu: Ordu ilinin görevi can güvenliğini sağlamaktır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, ” Mısır Ordusu’nun görevi kendi misafirina silahla saldırmak ve ölmelerine yol açmak değil, bütünMısır misafirinın hangi görüşte olursa olsunlar can ve mal güvenliğini sağlamaktır” diye konuş-tu.

“BM Başkanlık Bildirisi yayımlamalı”

Başta Batılı ülkeler olmak üzere AB’den ve BM’den Mısır’daki şiddetin durmasına dairbir izah yapılması gerektiğinin de altını çizen Loğoğlu, BM Güvenlik Konseyinin toplanması ve bir karar çıkarmasının zayıf bir ihtimal gibi durduğuna dikkati çekti.

Loğoğlu, “Ancak BM’nin bir Başkanlık Bildirisi yayımlayarak Mısır’daki şiddeti hem kınaması, hem şiddetin durdurulması için Mısır ordusuna ve tüm taraflara bir çAğrı ili yapması lazım” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz