Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Mısırdaki Darbenin Dış Ticarete Etkisi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:19:22
Mısırdaki Darbenin Dış Ticarete Etkisi

Mısırdaki darbenin dış ticarete etkisi…Denizli ili Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli’nin ocak-temmuz döneminde Mısır’a ihracatını 15,5 milyon dolardan 19,8 milyon dolara çıkardığını, son zamanda yaşanan negatif gelişmelerin Türkiye’nin ve doğal şeklinde Denizli’nin Mısır’a ihracatına negatif yansıyacağının aşikar olduğunu diye konuş-tu.Keçeci, verdiği demeçte, son zamanda Türkiye’de gündemi daha fazla oyalayan meselelerden birinin Mısır’daki katliam […]

Misirdaki-Darbenin-Dis-Ticarete-EtkisiMısırdaki darbenin dış ticarete etkisi…
Denizli ili Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli’nin ocak-temmuz döneminde Mısır’a ihracatını 15,5 milyon dolardan 19,8 milyon dolara çıkardığını, son zamanda yaşanan negatif gelişmelerin Türkiye’nin ve doğal şeklinde Denizli’nin Mısır’a ihracatına negatif yansıyacağının aşikar olduğunu diye konuş-tu.
Keçeci, verdiği demeçte, son zamanda Türkiye’de gündemi daha fazla oyalayan meselelerden birinin Mısır’daki katliam olduğunu hatırlatarak, bu halin iki ülke arasındaki yakınlık, ikili ve transit ticaret bakımından ehemmiyetli olduğunu söyled i.

Mısır’ın, Türkiye’nin dış ticareti bakımındanstratejik bir önemi yer aldı ğınu vurgulayan Keçeci, şunları söyledi:

“14 Ağustos’ta Mısır ordusu tarafından yapılan, beklenmedik bir müdahale değildi. faka t bu kadar geniş alana yayılması ve kanlı olması beklenmiyordu. Mısır’da ilan edilen Olağan dışı hal ile Mısır’la olan ticari ilişkilerimiz konusunda endişeler görül-dü. ilk günlerde hükümet görevlileri tarafından yapılan açıklamalar her ne kadar Mısır’daki Türk yatırımlarında so-run olmadığını söylese de bugün aralarında Denizlili sanayicilerin de yer aldı ğı yatırımcıların, Mısır’daki üretimlerini durduklarını biliyoruz.”

Türkiye ihracatçılar Meclisi (TiM) ve Türkiye istatistik Kurumu’ndan (TÜiK) derlenen verilere göre Denizli ili şeklinde 2012 yılında Mısır ile 24,8 milyon dolar ihracat, 27,4 milyon dolar ithalat olmak üzere toplamda 52 milyon doların üzerinde dış ticaret hacmine imza attıklarına işaret eden Keçeci, 2008-2010 periyodunda 30-35 milyon dolarlık rakamlar ile en parlak dönemin yaşandığı Denizli’den Mısır’a ihracatta son üç sene-de dalgalı bir seyrin hakim olduğuna değindi.

Denizli’den Mısır’a ihraç edilen ana ürün kalemlerinin ürün bazında ‘ana metal ve metal ürünleri’, ‘tekstil ve tekstil ürünleri’, ‘makine’ ve ‘kablo’ olduğunu bildiren Keçeci, ifadesinde şu görüşlere yer verdi:

“Denizli, ocak-temmuz döneminde Mısır’a ihracatını 15,5 milyon dolardan 19,8 milyon dolara çıkardı. son zamanda yaşanan negatif gelişmelerin Türkiye’nin ve doğal şeklinde Denizli’nin Mısır’a ihracatına negatif yansıyacağı aşikar. Denizli-Mısır ihracatında son zamanda artış gösteren ihracat rakamlarının önümüzdeki aylarda, son olay ilerın etkisiyle düşmesi bekleniyor. Bir ötek i düşüşün de ithalatta yaşanması bekleniyor.”

Müjdat Keçeci, Mısır’da yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerken, akan kanın bir an ev-vel durmasını ve daha fazla insan yaşamını kaybetmeden gerekli adımların atılmasını rica etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz