Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Mısırda Dini Partiler Yasaklanabilir
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 08:53:13
Mısırda Dini Partiler Yasaklanabilir

Mısırda dini partiler yasaklanabilir…Mısır’da darbe sonrası ülke bir türlü istikrara kavuşmazken, hazırlanan yeni anayasa taslağında bütü n dini partilerin yasaklanabileceği söylen di.Mısır’da Müslüman Kardeşler örgütünün “terör örgütü” şeklinde ilan edileceği haberlerinden sonra bütü n dini partilerin politik arenada yasaklanabileceği de dillendirilmeye başlandı. Ahram Online’da yer alan bir habere göre Ali Avad’ın başkanlığını yaptığı 10 kişilik […]

Misirda-Dini-Partiler-YasaklanabilirMısırda dini partiler yasaklanabilir…
Mısır’da darbe sonrası ülke bir türlü istikrara kavuşmazken, hazırlanan yeni anayasa taslağında bütü n dini partilerin yasaklanabileceği söylen di.
Mısır’da Müslüman Kardeşler örgütünün “terör örgütü” şeklinde ilan edileceği haberlerinden sonra bütü n dini partilerin politik arenada yasaklanabileceği de dillendirilmeye başlandı. Ahram Online’da yer alan bir habere göre Ali Avad’ın başkanlığını yaptığı 10 kişilik teknik komite ve geçici cumhurbaşkanının yasal yardımı ile hazırlanan yeni anayasa taslağı [r] çarşamba günü açıklanacak. Açıklanabilir olan bu yeni taslakta dini partilerin siyasi alanda yasaklanmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Muhammed Mursi’nin devrilmesinden sonra geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur on kişilik bir komite kurarak anayasada yapılabilir değişikliklerin belirlenmesini rica etti. on kişilik komitede altı yargıç, dört anayasa profesörü bulunuyor. 60 kişilik toplum içerisinden seçilen bir komite ise bu değişiklikleri gözden geçirip referanduma sunacak. Genel seçimler ise referandumdan sonra yapılacak.

Ahram Online’ın adını vermediği kaynaklara dayandırdığı haberine göre göre anayasada “2012’de hazırlanan anayasada temel değişiklikler yapılacak.” Kaynağa göre komite, anayasada siyasi partilerin dini ideolijiye dayandırılmasının yasaklanması konusunda anlaşdı.

Mursi döneminde hazırlanan anayasanın ikinci maddesinde şeriat kanunları esas alınıyordu. Avad Geçtiğimiz hafta verdiği demeçte bu maddenin korunacağını söylemişti.Mısır’da dini partilerin ülkenin bir şeriat devleti olması için çalıştığını anımsatan kaynak, bu değişikliği gerekli olduğuna vurgu yaptı. Siyasi gözlemcilere göre dini referans alan yüzlerce dernek ve parti ülkede bir din oligarşisi oluşturdu. Bu da sivil yaşamın din esaslarına göre belirlenmesini arzulayan aşırı uçları güçlendirdi.Mısır’da 3 Temmuz’da Muhammed Mursi’ye yapılan darbe sonrası yaşanan çatışmalarda 800’den fazla Mısırlı’nın yaşamını yitirdiği açıklandı. (GAZETEPORT/DIޞ HABERLER)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz