Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Mide Kanseri Sigara Seviyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:50:07
Mide Kanseri Sigara Seviyor

Mide kanserinin sigara kullanımı ile ilişkisinin %95’in üzerinde olduğunu ifade eden Araştırmacılar, kullanım süresinin artışı ve sigara miktarı ile mide kanseri arasında doğrudan ilişki olduğunu söylüyor.Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre dünyada her se-ne tahmini 900 bin kişiye mide kanseri tanısı konuluyor ve bu rakam yeni tanı konan kanserlerin tahmini %10’unu oluşturuyor.Beslenme tarzının fast-fooda dönüştüğü, sofra […]

Mide-Kanseri-Sigara-SeviyorMide kanserinin sigara kullanımı ile ilişkisinin %95’in üzerinde olduğunu ifade eden Araştırmacılar, kullanım süresinin artışı ve sigara miktarı ile mide kanseri arasında doğrudan ilişki olduğunu söylüyor.
Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre dünyada her se-ne tahmini 900 bin kişiye mide kanseri tanısı konuluyor ve bu rakam yeni tanı konan kanserlerin tahmini %10’unu oluşturuyor.Beslenme tarzının fast-fooda dönüştüğü, sofra başında yenen yemeklerin yerini ayaküstü muhabbetler ile yenen abur cuburlara bıraktığı günümüzde giderek artış gösteren mide [r] kanseriyle yakından alaka-lı olduğunu ifade eden Gastroentero hepatoloji Uzmanı Dr. Özgür Bahadır, mide kanserinin dünyada erkeklerde 2. kadınlarda 4. sırada en sık görülen kanser türü olduğunu belirt ti. Uzm. Dr. Bahadır, “Türkiye’de ise bütü n kanserler içerisinde erkeklerde ve kadınlarda 2. en sık görülen kanserdir. Türkiye’de saptanan kanserlerin erkeklerde %7.4’ü, kadınlarda % 6’sı mide kanseridir” ifadesinde tespit edil-di.MiDE KANSERiNDEN KORUNMAK iSTiYOR iseniz…Mide kanserinin, insanlardaki en saldırgan tümörlerden biri olduğunu ve erken evrede teşhis edildiğinde 5 yıllık sağ kalım oranının % 90-100 iken, ileri evre tümörlerde bu oranın %15-25’lere kadar düştüğünü ifade eden Bahadır, hastalıktan korunma yolları hakkında ise şunları aktardı:• Midenizde helikobakter pilori bakterisi varsa mutlaka tedavi ettirin. Bu bakteri Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen bakteri şeklinde kabul edilmiştir.

• Mide kanseri sigara ve alkolü sever, bunlardan uzak durun. Mide kanserinin sigara kullanımı ile ilişkisi de %95’in üzerindedir. Kullanım süresinin artışı ve sigara miktarı ile mide kanseri arasında doğrudan bir ilişki vardır.

• Karbonhidratların, turşuların, tuzlanmış et ve balıkların mide kanseri olasılığını artırdığı; süt, taze sebzeler, C vitamininden zengin besinlerin mide kanseri olasılığını azalttığı görülmüştür. Bu nede n le riski artıran besinleri sofranızdan kaldırın.

• Yemeklerdeki yağ oranının aşırı düşük ya da aşırı yüksek olması, kanser gelişiminde risk faktörüdür.

• Mangalda pişirilmiş gıdaları aşırı tüketmeyin.

• Tütsülenmiş gıdalardan uzak durun ve tuzu yaşamınızdan çıkarın. Diyette en oldukça çok suçlananlar tuzlu ve tütsülenmiş gıdalardır. Neon ve nitrat şikleri mide kanseri gelişiminde ehemmiyetli ajanlar şeklinde görülür.

• Taze sebze ve meyve tüketimini artırın.

• Ailenizde mide-bağırsak kanseri olan yakınınız varsa gastroenteroloji uzmanına check olun.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz