Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

MHP
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 15:22:14
MHP

MHP… MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AKP iktidarının Mısır konusunda islam ülkeleri nezdinde gerekli inisiyatifi oluşturamadığını ve islam Ülkeleri işbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri üzerinden bunun üzerini örtmeye çalıştığını ileri sürdü. Vural, TBMM’de tertiplediği basın toplantısında, hükümetin dış politikasını eleştirdi. Türk dış [r] politikasının Ortadoğu dışında hiçbir maksa-dı ve hedefi olmadığını savunan Vural, orta ve uzun […]

MHPMHP…

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AKP iktidarının Mısır konusunda islam ülkeleri nezdinde gerekli inisiyatifi oluşturamadığını ve islam Ülkeleri işbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri üzerinden bunun üzerini örtmeye çalıştığını ileri sürdü.

Vural, TBMM’de tertiplediği basın toplantısında, hükümetin dış politikasını eleştirdi. Türk dış [r] politikasının Ortadoğu dışında hiçbir maksa-dı ve hedefi olmadığını savunan Vural, orta ve uzun vadeli stratejik amaçların temin edilemedeğini belirt ti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “islam ülkelerinde lider” diye pazarlandığını iddia eden Vural, “Madem öyle, islam ülkelerinin Mısır’daki katliamla alaka-lı tutumu karşısında sebe p bunu kullanamadı? Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan nezdinde sebe p girişimlerde bulunulmamaktadır?”dedi.

“MISIR, iÇ POLiKiTA iÇiN KULLANILIYOR”

Erdoğan’ın, Mısır’daki gelişmeleri bir iç politika aracı şeklinde kullandığını iddia eden Vural, şöyle devam etti: “Sayın Başbakan, ‘Mısır’da oynanan oyunlar Türkiye’de de oynanacak?’ diyor. Türkiye demokrasinin erdemine inanmış bir toplumdur. Mısır hadises i ile Türkiye’de kimleri tehdit ediyorsun. Türkiye’deki herkes Mısır’daki katliama karşı tutum sergilemiştir. Kimse bizi, ‘Mısır’daki gelişmeler ‘Türkiye’de de olacak’ diye tehdit edemez. Bu, siyasi rant kapma amacına yöneliktir. Mısır politikası şunu ortaya koymuştur ki hükümet milli politika gütmek yerine yabancı merkezlerde hazırlanmış senaryoların parçası olma gayreti gütmüştür. Başbakan, ‘Bize Arapların işine niye karışıyorsunuz diyenlere sesleniyorum: Suriye ile alaka-lı olduğu zaman sebe p destek rica ettiniz o zaman?’ diyor. Böyle bir ifade, Türkiye’nin Suriye politikasının ABD tarafından yönlendirildiğini ortaya koyuyor. Bu bir itiraftır. Türkiye, Suriye’de ABD ya da batının gazına gelmiştir.”

Oktay Vural, Mısır politikasında, bu ülkenin siyasi bütünlüğünü sağlayabilir sürece gidilmesi gerektiğine dikkat çekti. Vural, “Birileri burada iç çatışmayı tahrik ediyorsa unutmayalım ki biz islam coğrafyasında Müslümanların birbiriyle çatışmasını kabul edecek inanca malik değiliz” diye konuş-tu.

“HÜKÜMETiN, iSLAM ÜLKELERi ÜZERiNDE iNiSiYATiF OLUޞTURMASI gerekli”

Başbakan Erdoğan’ın, “Batının Mısır tavrı, demokrasinin araştırmanmasına yol açar” diye konuş-tuğini ifade eden Vural, “Ne demek? Demokrasi sadece batı da mı olur. Demokrasi sebe p araştırmanacak? ‘Demokrasinin araştırmanacağını ve bunun Türkiye için de geçerli olduğunu’ söylüyor. Demokrasiyi araştırmamak, demokrasiyi istememek demektir. Ne yapacağız, demokrasiyi mi araştırmayacağız? ‘Sultanlık, şeyhlik, monarşi mi olacak’ diyeceğiz? Başka rejim mi isteyeceğiz? Başbakan’ın bu ifadesi, demokrasiye olan inançsızlığını ortaya koyuyor.” diye konuş-tu.

islam ülkeleri nezdinde gerekli inisiyatifi oluşturamayan AKP iktidarının, islam Ülkeleri işbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri üzerinden bunun üstünü örtmeye çalıştığını iddia eden Vural, “Hükümetin, islam ülkeleri nezdinde inisiyatif oluşturması gerekli. Cumhurbaşkanı’nın bu süreçle alaka-lı Başbakan’la deği-şik görüşlere malik olmasından dolayı Genel Sekreter nezdinde adım atıldığı ve Mısır konusunda Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasında yapılabilir görüşmenin iptaline kadar götürecek sürecin yaşandığına dairyorumlar yapılıyor. AKP’nin iç post kavgaları ve çatışmaları, gerek Gezi Parkı olay ilerında gerek ötek i süreçlerde maalesef Türkiye’nin milli tavır oluşturmasını engelleyecek noktaya kadar gelmiştir” diye konuş-tu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ HAKiMiYET ALANINI GENiޞLETTi”

Başbakan Erdoğan’ın terör örgütü PKK’nın silahı bırakması gerektiğini belirt tiğini, faka t bunun gerçekleşmediğini ifade eden Vural, aksine terör örgütünün, hakimiyet alanını genişlettiğini ileri sürdü. Vural, şöyle devam etti: “PKK terör örgütüne 3 çocuğunun gitmesinden dolayı tepki koyup bu meselede tavır oluşturan aile sebe p devletine gitmez de PKK’ya BDP’ye gider? Devlet nerede? Çocuğu götürülmüş ama devlete şikayet edemiyor. Çünkü devlet yok. Kendi işini kendi görüyor. O çatışma şunu ortaya koymuştur ki PKK’dan şikayet fazladır ama bu şikayet karşısında oradaki insanlar devletini yakınında bulamamaktadır. Başbakan da ifade ediyor; çekilme, silahı bırakma diye bir şey yoktur. Süreç, PKK’nın tehdit ve istekleri ile şekillenmiştir. Süreç, ucu açık sürece dönüşmüştür. Nerede duracağı belli değil. AKP teslimiyet belgesini imzalamıştır. Bu süreçte atılan her adım PKK hanesine yazılan kazanca dönüştü. PKK’yı durdurmanın yolu bundan sonra AKP’nin taviz politikasını durdurmaktan geçmektedir.

Bu süreci sandıkta durdurmamız gerektiği gayet açıktır. Öyle noktaya geldik ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, PKK tarafından tehdit ediliyor. Sen kimsin ki tehdit ediyorsun? Öcalan bundan sonra stratejik bir rol üstlenmeye çalışıyor. Yakında akil adam şeklinde Öcalan’ı çıkarabilir herhalde. Bir terör örgütü, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin stratejik ortağı olacağım’ diyor. ޞu rezalete bakın.”

Terör örgütü PKK’nın her rica ettiğini alır hale geldiğini savunan Vural, “Öcalan, ‘yalnızım’ demişti, yanına arkadaş gönderdiler. Bir de oda istiyormuş. PKK karargahını imralı’ya taşıyacak. PKK’nın her rica ettiğini AKP yerine getiriyor. Bu gidişle sloganlarını değiştirecekler herhalde, ‘Durmak yok, PKK ve Öcalan’a hizmete devam’ diyeceklerdir. ‘Öcalan hayal etti, Erdoğan gerçekleştirdi…’ yeni sloganları bu.” diye konuş-tu.

“KAÇAKÇILAR, ORDUYA SALDIRIYOR”

Kaçakçıların orduya saldırır hale geldiğini anımsatan Vural, “Bunlar kaçakçı mı yoksa PKK, PYD’li mi? Bu tavırlar sınırımızı anlamsız hale getiren tavırlar. Daha ev-vel kaçakçılar kaçardı, şimdi saldırıyor. Bunlar gerçekten kaçakçı mı?” diye konuş-tu.

Mısır’ın geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un, Ermeni soykırımını tanıyabilir tasarımye katkıda bulunucağını açıkladığını vurgulayan Vural, “Buradan sesleniyorum: Bu milletin geçmişine böyle bir karar leke süreceklerin, milletimizle soru-nu var demektir. Türkiye’deki hükümete kızıp Türk milletine düşmanlık beslenmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Ermeni sıykırımı iddiaları emperyalist batının uydurduğu bir iddiadır. Böyle bir iddiaya Mısır’ın Cumhurbaşkanı’nın katılacağını ifade etmesi, gerçekten Türk milletine yapılmış bir hakarettir.” diye konuş-tu.

Kaynak: Cihan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz