Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Metropoller Eczane Kotasını Doldurdu
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:19:59
Metropoller Eczane Kotasını Doldurdu

Metropoller eczane kotasını doldurdu…Son yıllarda özel olarak büyükşehirlerde eczane sayısında önemli artış yaşandığını anımsatan Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, “Türkiye’de yeni düzenlemeye göre 21 bin 127 eczane olması gerekli, şimdi 24 bin 93 eczane var” diye konuş-tu.Ankara ili – istanbul, izmir, Ankara ili gibi büyükşehirler eczane kotasını doldururken Ağrı, Ardahan, Batman, Bitlis, Diyarbakır, […]

Metropoller-Eczane-Kotasini-DoldurduMetropoller eczane kotasını doldurdu…
Son yıllarda özel olarak büyükşehirlerde eczane sayısında önemli artış yaşandığını anımsatan Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, “Türkiye’de yeni düzenlemeye göre 21 bin 127 eczane olması gerekli, şimdi 24 bin 93 eczane var” diye konuş-tu.
Ankara ili – istanbul, izmir, Ankara ili gibi büyükşehirler eczane kotasını doldururken Ağrı, Ardahan, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Gaziantep, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Mardin, Muş, ޞanlıurfa ve Van ilinde ise eczane açığı bulunuyor.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, doğru hizmet sunumu anlayışı [r] kapsamında eczalerin illere göre dağılımının orantılı olması gerektiğini, kimi illerde yığılmalar olurken, kimi illerde sınırlı sayıda eczane bulunmasının doğru olmadığını belirt ti. Son yıllarda özel olarak büyükşehirlerde eczane sayısında önemli artış yaşandığına işaret eden Kızılay, bu halin eczane ekonomilerine negatif yansıdığını dile getirdi.

Eczaneler ve Eczacılar Hakkında Kanun’un, geçen se-ne mayısta düzenlemeye tabi tutulduğunu hatırlatan Kızılay, buna göre her 3 bin 500 kişiye bir eczane olabilir şekilde bir planlama yapılacağını diye konuş-tu. Kızılay, “Ama Türkiye’de mevcut duruma baktığımızda, büyük dengesizlikler söz konusu” diye konuş-tu.

Kızılay, Türkiye’de yeni düzenlemeye göre “21 bin 127” eczane olması gerektiğini belirterek, “ޞu anda 24 bin 93 eczane var. Dolayısı ile bizim 5 bin 213 tane fazlamız var. Bunun dışında 2 bin 247 eczane açılabilecek yer var. Fazlalık, büyükşehirlerde yoğunlaşmış durumda” diye konuş-tu.

GÜNEYDOĞU VE DOĞU ANADOLU’DA AÇIK VAR

En oldukça çok istanbul, Ankara, izmir, Bursa, Konya ilinde eczanelerin yoğunlaştığını aktaran Kızılay, “28 Ocak 2013 yılı tarihli TÜiK nüfus bilgisi baz alınarak hesap yapıldığında, İstanbul ilinde bin 290, İzmir ilinde 614, Ankara ilinde 604, Bursa ilinde 110 ve Konya ilinde 146 eczanenin fazla olduğu” bilgisini verdi.

Bu şehirlerde de eczanelerin belli semtlerde toplandığına dikkati çeken Kızılay, fazlalılık tespit edilen illerin kimi semtlerinde ya da ilçelerinde de eczaneye ihtiyaç duyulduğunu söyled i.

Harun Kızılay, Ağrı, Ardahan, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Gaziantep, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Mardin, Muş, ޞanlıurfa ve Van ilinde ise eczane açığı yer aldı ğına dikkat çekti.

“BU sene-den iTiBAREN ECZANELER NÜFUSA GÖRE AÇILACAK”

illerdeki fazla eczaneler için yapabilir bir şey olmadığını faka t yeni eczane açılmaması için TEB’in sitesinden duyuru yaptıklarını anlatan Kızılay, şunları söyledi:

“bundan sonra, bu illerde yeni eczane açılmaması lazım. Bunun için yasal şeklinde buna engel bir durum yok ama ekonomik manada oldukça çok önemli sıkıntı-lar var. Yeni eczane açmayı düşünen meslektaşların, eczane fazlası olan illerde değil daha uygun illerde açmalarını tavsiye ediyoruz. Bu yıl, eczacılık fakültelerinde okumaya başlayacaklar, bundan sonra nüfusa göre eczane sınırlamasına uyacaklar. Mezun olduklarında, bir se-ne herhangi bir eczanede yardımcı eczacı şeklinde çalışmak zorundalar, ondan sonra da eczane açmaya elverişli yerlerde eczanelerini açabilirler. Buralarda çalıştıkları se-ne kadar hizmet puanı kazanacaklar ve büşükşehirde nüfusa göre eczane açmaya ihtiyaç doğurabilir bir artış olursa puanlarına göre sıralamaya girecekler. Puanı yüksek olan büyükşehirde eczane açabilecek. Buna göre, yeni mezunların büyükşehirlerde eczane açabilmesi en az 15-20 se-ne mümkün olmayacak.”

“YENi ECZACILIK FAKÜLTESi AÇILMAMALI, KOTA DÜŞžÜRÜLMELi”

Kızılay, 2023’e kadarki eczacı ihtiyacının bugün itibarı ile tamamlandığını vurgulayarak, “Önümüzdeki 10 se-ne içerisinde eczacılık fakültelerinde okuyanlar bizim için fazladır. Yeni eczacılık fakültelerinin hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde açılmaması gerekli ve mevcut kontenjanların yüzde 30 düşürülmesi lazım” değerlendirmesinde tespit edil-di.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz