Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Merkelin Oy Vaadi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:25:44
Merkelin Oy Vaadi

Merkelin oy vaadi…‘Türkiye politikam değişmez’Almanya Başbakanı Angela Merkel, 22 Eylül’de düzenlenecek Almanya federal seçimleri sonrasında yenide n dan başbakan olması halinda Türkiye’yle alaka-lı politikalarının değişmeyeceğini belirt ti. 22 Eylül’de Almanya’da yapılabilir federal seçimler öncesinde yoğun bir tempo ile çalışan, Almanya iç politikainin yakınında AB’nin yaşadığı sıkıntıla-rın çözümü sonucu çalışan [r] Başbakan Angela Merkel, TGRT EU’da […]

Merkelin-Oy-VaadiMerkelin oy vaadi…
‘Türkiye politikam değişmez’
Almanya Başbakanı Angela Merkel, 22 Eylül’de düzenlenecek Almanya federal seçimleri sonrasında yenide n dan başbakan olması halinda Türkiye’yle alaka-lı politikalarının değişmeyeceğini belirt ti.

22 Eylül’de Almanya’da yapılabilir federal seçimler öncesinde yoğun bir tempo ile çalışan, Almanya iç politikainin yakınında AB’nin yaşadığı sıkıntıla-rın çözümü sonucu çalışan [r] Başbakan Angela Merkel, TGRT EU’da yayımlanan ‘Perspektif’ programına misafi r oldu. ilk kez bir Türk kanalında programa çıkan Merkel, Türk kökenli Alman seçmenlere 22 Eylül’de yapılabilir seçimlere ala-ka göstermeye ve oy kullanmaya çağırdı. Başbakan Merkel, ‘insanlar, mutlaka iradelerini sandığa yansıtıp yaşamın her alanında söz sahibi olmalılar. Hükümet şeklinde pek çok başarıya imza attık. özel olarak istihdam konusunda başarılı hükümet olduğumuzu söyleyebilirim. Avrupa genelinde gençler arasındaki en düşük işsizlik oranı bizde. Bugün her gence bir mesleki eğitim yeri sunabiliyoruz. Entegrasyon için oldukça çok şeyler yaptık. Daha fazlasını da yapacağız’ diye konuş-tu.

‘CDU/CSU-FDP KOALiSYONU’

Federal Meclis seçimleri ile alaka-lı anketleri değerlendiren Merkel, ‘Ben, Hıristiyan Demokrat (CDU/CSU) – Liberal (FDP) koalisyonun işini devam ettirmesi için iyi bir şansa malik olması ile ilgileniyorum. Almanya’da seçimlerin hep çekişmeli geçtiğini biliyoruz. Eğer Almanya’da sağlam bir hükümet isteniyorsa, o zaman Hıristiyan Demokrat-Liberal koalisyonu oldukça çok iyi bir tekliftir. Ben bunun için mücadele veriyorum ve ötek i alternatifler ile ilgilenmiyorum. Bizi son 4 se-ne takip edenlerin şunları gördüğünü düşünüyorum. 1.si: oldukça çok büyük sıkıntıla-rın üstesinden geldik. özel olarak Avro’nun istikrarı ile alaka-lı ve bilhassa Almanya’daki iş piyasasının hali ile alaka-lı hususları ele aldık. istihdam sayımız hiç bu seviyelere ulaşmamıştı. bütü n AB’deki en düşük genç işsiz sayısına sahibiz. ޞu doğrudur: Koalisyon kurmamızdan ev-vel CDU ve FDP 11 se-ne ayrı kalmıştı, birlik-te bir hükümeti oluşturmamıştı ve başlangıçta birtakım zorluklar yaşandı. insanlar bizimle alaka-lı birtakım hayal kırıklıkları yaşadı. Ama bizi takip edenler, bu halin sonlandığını ve bundan sonra işbirliğimizin oldukça çok çok iyi olduğunu gördü. Tabii ki deği-şik iki partiyiz ve birtakım meselelerde FDP’nin CDU’ya göre deği-şik düşünceleri olabiliyor. Bu durum da işin bir parçası ve biz hep bir çözüm bulabildik. Aynen bu şekilde de çalışmalarımızı devam ettirmek istiyoruz’ diye konuş-tu.

‘STEiNBRÜCK MALiYE BAKANIMDI’

SPD’nin başbakan adayı Peer Steinbrück’ün ismini asl a telaffuz etmemesiyle alaka-lı bir soruya samimi cevap veren ޞansölye, ‘Seçim toplantılarında konuşmalar yapıyorum ve televizyonda da rakibimle karşı karşıya geleceğim. Sayın Steinbrück’le büyük finans ve ekonomi krizi döneminde 4 se-ne boyunca oldukça çok yakın çalıştık. O, maliye bakanıydı. Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) görüşü birtakım noktalarda bize göre deği-şik. Örneğin vergileri yükseltmek istiyorlar. Biz ise, iyi bir ekonomiye malik olduğumuzu ve oldukça çok sayıda insanın çalışıyor olması nedeni ile zaten vergi gelirinin de arttığına inanıyoruz. Bu gelişme, tehlikeye atılmamalıdır’ diye konuş-tu.

‘YEREL SEÇiMDE ‘OY’A HAYIR’

‘AB misafirinın malik olduğu mahal-li seçimlerde oy kullanma hakkının Almanya’daki Türk misafirina da verilmesi talebini nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna ‘buna taraftar değilim’ diyerek açıkça cevap veren Merkel, ‘Ülkemizde yaşayan herkesin Alman vatandaşlığına geçme imkanı var. AB misafirina verilen bu hak, ‘Birlik Vatandaşlığı’ fikrine dayanıyor. Bu temelde mahal-li seçimlerde seçme hakkı mevcut. Bu hususa tersinden bir bakalım: Türkiye’de yaşayan bir Alman vatandaşının da seçme hakkı yok. Bu nede n le belirt tiğimizin anlaşılacağını düşünüyorum. Biz, burada daimi yaşayan herkesi Alman vatandaşlığına geçmeye davet ediyoruz. Alman vatandaşlığına geçme başvurusunda bulunan herkesten memnuniyet duyuyorum. O zaman bütü n haklara malik olunuyor’ diye konuş-tu.

‘TÜRKiYE POLiTiKAM DEĞiޞMEZ’

Yeniden başbakan seçilmesi halinda Türkiye politikasında değişikliğe gitmeyeceklerinin sinyalini veren Merkel, Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer’in çalışmalarına övgüler yağdırdı. ‘Entegrasyon politikasının da bir politika olduğunu ve her yerde olması gerektiğini anladık’ diyen Merkel, ‘Bu nede n le entegrasyon planları ile entegrasyon zirvelerini düzenledik. Kentlerle, mahal-li yönetimlerle, eyaletler ile oldukça çok iyi ve yoğun şekilde partiler üstü çalışıyoruz. Dil kurslarını yoğunlaştırdık. Bunun anlamı şu, neredeyse bize gelen herkes bugün bu dil kurslarına gidiyor. Çünkü dil, topluma giriştir. Kreşlerde ve okullarda dil yeterliliğinin denetlenmesi ve teşvik edilebilmesi için oldukça çok şey yaptık. Bunun ehemmiyetli olduğunu düşünüyorum. Ben ülkemde yaşayan herkesin başbakanıyım. Endişeler, sorun-lar ve zorluklar da olsa, kendimi bu şekilde algılıyorum’ diye konuş-tu. Türkiye’nin Suriye konusunda pozitif çabalar sarfettiğini ifade eden Merkel, Suriye’deki problemi n bir an ev-vel çözülmesi gerektiğini belirt ti.

ÜYELiKTE ENDiޞELERiM SÜRÜYOR

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz