Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Meral Daniş Beştaş Anayasaya Bu Haliyle Evet Diyemeyiz
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:28:06
Meral Daniş Beştaş Anayasaya Bu Haliyle Evet Diyemeyiz

Meral Daniş Beştaş Anayasaya bu haliyle evet diyemeyiz…Beştaş: Ergenekon’da yargılananların sadece darbeye teşebbüsten yargılanmaları, Kürtlere karşı yaptıklarından yargılanmamalarının hukuk devletinde izahı yokAnayasa Uzlaşma Komisyonu, mevcut anayasanın ilk dört maddesini görüşmek üzere dün toplandı. Komisyon üyeleri Geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda bu kritik maddeleri görüşmüş faka t uzlaşma sağlayamamıştı. ޞimdiye kadar 60 madde üzerinde uzlaşma sağlayan komisyonda, […]

Meral-Danis-Bestas-Anayasaya-Bu-Haliyle-Evet-DiyemeyizMeral Daniş Beştaş Anayasaya bu haliyle evet diyemeyiz…
Beştaş: Ergenekon’da yargılananların sadece darbeye teşebbüsten yargılanmaları, Kürtlere karşı yaptıklarından yargılanmamalarının hukuk devletinde izahı yok
Anayasa Uzlaşma Komisyonu, mevcut anayasanın ilk dört maddesini görüşmek üzere dün toplandı. Komisyon üyeleri Geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda bu kritik maddeleri görüşmüş faka t uzlaşma sağlayamamıştı. ޞimdiye kadar 60 madde üzerinde uzlaşma sağlayan komisyonda, CHP ile MHP’nin kırmızı çizgileri sebebi ile “Türklük tanımı”, “vatandaşlık” ve “anadili [r] kullanma” hakkı ile alaka-lı kritik maddeler üzerinde anlaşması pek mümkün görünmüyor. BDP’nin Hukuk ve insan Haklarından Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Meral Daniş Beştaş, “Kürt problemi nun çözümüne katkı sağlayacak, yeni yasal düzenlemelere zemin hazırlayabilir bir değişim olmazsa bu yeni, demokratik bir anayasa olmayacak. Türkiye’nin önünü açmayacak. Buna evet dememiz mümkün değil, evet dersek kendi varlığımızı inkâr etmiş oluruz” diye konuş-tu.

Beştaş, aşbakan Erdoğan’ın anadilde eğitim hakkında belirt tiği ‘bölünme’ sözlerine ithafen, “Anadilde eğitim istemek bölücülük değildir. Anadilde eğitimi sağlayacağız. Bunu ülkeyi bölerek yapmayacağız. Bu meselede kimsenin birşey yapmasına gerek kalmayacak. Kürt toplumubunu inancıyla, maliklenmesiyle, kurumları ile başaracaktır. Bu nede n le Başbakan’ın açıklaması bizi bağlamıyor” diye konuş-tu.

Beştaş son şeklinde da, Ergenekon davasında yargılananların Kürt halkına karşı işlenen suçların yargılanmadığını belirterek, “Sadece darbeye teşebbüs fiillerinden yargılanmaları, Kürtlere karşı yaptıklarından ötürü yargılanmamalarının hukuk devletinde izahı yok. Bir şa-hıs tutuklanıyor (ceza mevzuatında) başka suçları da ortaya çıkıyor, ortada deliller var, ama savcı onlar ile ilgilenmiyor, tek bir fiile bakıyor. Ergenekon, bizim için biten bir dava değildir, daha başlamadı” diye konuş-tu.

Meral Daniş Beştaş ile Taraf gazetesinden Güler Yılmaz’ın yaptığı söyleşi şu şekilde:

Ezberler bozulmadı

Komisyon’da gelinen nokta nedir? Uzlaşılan maddeler Meclis’e gelirse tavrınız ne olur?

Gelinen nokta oldukça çok da iyi değil. Mayıs ayından bu yana fiilen yazım aşaması sürüyor. şimdi-lik anayasa yapım konusunda arzu edilen, toplumun beklentilerini karşılayabilir bir noktada değiliz. Ezberler bozulmamış. Tıkanıklığın ehemmiyetli sebeplerinden biri ezberler, ideolojik yaklaşım, devletin kurucu felsefesi denilen Türkiye’deki deği-şiklıkları kapsayabilir bir anayasa perspektifi noktasında sorun-lar yaşıyoruz.

MHP ve CHP diyor ki, “Hayır 82 Anayasası’nın ilk üç maddesini değiştiremeyiz. 4. Maddesi’ne dokunamayız. Çünkü bunun devletin kuruluş felsefesi olduğuna inanıyoruz. Atatürk milliyetçiliği bu anayasanın maddelerinde yer almalı. Devletin dili olmalı.” Böyle bir tezle geliyorlar. Bu tezler darbeye malik çıkmaktır. 12 Eylül darbesini yapan generallerin iradesine malik çıkmaktır. Ezberler, eski yaklaşımlar ilk üç madde görüşmelerine yenide n taşındı.

‘Eşitlik üzerinde uzlaşamadık’

4 partinin mutabık kaldığı maddeler içerisinde BDP’nin çözüme dairönerilerinin yer aldı ğı maddeler var mı?

59 madde şu an, yarın 55’e de düşebilir, 75’e çıkabilir, çalışma sürüyor. Bunlar Anayasa masasının oluşmasına gerekçe olan maddeler değil. Bu maddeler Anayasa’nın temel iskeletini, ideolojisini, perspektifini oluşturan, yön veren sağlam bir alt yapı oluşturan bir zeminde değil. Biz daha dört parti şeklinde eşitlik maddesinde uzlaşamadık. Eşitlik bir anayasanın en temel normlarından biri. Anadilde eğitim konusunda uzlaşı söz konusu değil, vatandaşlık maddesinde hâlâ uzlaşı yok. Önümüze Türkiye’deki tüm yurttaşların Türk olduğu eski madde getiriliyor. 2013 yılı yılında trajik bir aşama. insanlara zor ile kimlik verme, kimliği inkâr ettirme noktasında.. Yönetim sistemi konusunda temel bir çelişki var.

‘Bu anayasa ile Kürt proble-mi çözülmez’

Anayasa paketi beklentilerinizin ne kadarını karşılıyor?

Kürt problemi nun çözümüne vesile olabilir maddelerde de bir uzlaşı yok. ޞu maddelerde anlaşma var: Yabancıların hali, sağlık sosyal güvenlik hakkı, kıyıların korunması, ormanların korunması, tüketicinin korunması, sporda tahkim…

Bu anayasayı yapma sebeplerinden ve hatta en ehemmiyetli sebeplerinden biri Kürt sorunudur. Türkiye’de eşit ve özgür yurttaşlık soru-nu var. Yani Kürtler için anayasal çözüm; Kürtlerin bu anayasada anadilleri ile, varlıkları ile kendilerini yönetme hakları ile statü istemleri ile vatandaşlık hakları ile birlik-te tanınmasıdır. Kürt problemi nun çözümüne katkı sağlayacak, yeni yasal düzenlemelere zemin hazırlayabilir bir değişim olmazsa bu yeni, demokratik bir anayasa olmayacak. Türkiye’nin önünü açmayacak. Buna evet dememiz mümkün değil, evet dersek kendi varlığımızı inkâr etmiş oluruz.

‘Asimilasyon devam etti’

iktidar ile muhalefetin demokrasi anlayışı hangi noktalarda deği-şiklık gösteriyor?

Halen vatandaşlık maddesinde, “Türk mü, Türkiye vatandaşı mı diyelim” tartışması ayıptır. Bir insan kendini nasıl görüyorsa öyledir. Türk şeklinde görüyorsa Türk’tür, Süryani şeklinde görüyorsa Süryani’dir, eşcinsel şeklinde görüyorsa eşcinseldir. Hangi kimliğini önplanaçıkarıyorsa odur. Etnik kimlik bakımındanda Kürtler cumhuriyet tarihi itibarı ile tüm asimilasyon politikalarına rağmen kendi haklarından vazgeçmeyen, mücadele eden, bunları yüksek sesle anımsatan bir gelenekten geliyor. sadece PKK, KCK ve BDP ile başlayan bir geçmişe malik değil. Bugüne kadar asimilasyon politikası devam etmiş.

‘Başbakan’ın açıklaması bizi bağlamaz’

Başbakan’ın anadilde eğitim konusunda belirt tiği “Ülkemizi bölecek meseleler üzerinde adım atmayız” sözlerini nasıl yorumluyorsunuz?

Anadilde eğitim istemek bölücülük değildir. Anadilde eğitimi sağlayacağız. Bunu ülkeyi bölerek yapmayacağız. Bu meselede kimsenin birşey yapmasına gerek kalmayacak. Kürt toplumubunu inancıyla, maliklenmesiyle, kurumları ile başaracaktır. Bu nede n le Başbakan’ın açıklaması bizi bağlamıyor.

‘Seçim barajı en oldukça çok bizi etkiliyor’

Baraj düşmeyecek ama belki yeni bir sistem getirilecek. Başbakan, “Koalisyonlar ile istikrar sağlanmıyor. Baraj düşse durum değişmeyecek yine dört parti Meclis’e girecek” diyor.

Baraj konusu AKP’nin getirmedim diye konuş-tuği ama getirenlerden daha oldukça çok malik çıktığı bir düzenleme. insan getirmediği bir düzenlemeyi bu kadar canla başla, hararetle savunmaz. Bu en oldukça çok bizim partiyi etkiliyor. ޞuan bizim koltuklarda başkaları oturuyor. Bu bir realite değil mi? insan rica ettiği partiye oy verir sonucunu da görmek ister. Böyle bir baraj Avrupa’nın hiçbir yerinde yok. Türkiye’de var. Türkiye’de de Kürtler için var. Kürtlerde de bizim parti için var. Bu baraj kalkacak, kalkmak zorunda.

‘Tartışma toplum arasında şüpheye yol açar’

Çözüm süreci nasıl gidiyor? Hükümet, “Verilen sözler yerine getirilmedi” diyor.

Çözüm sürecinin devam etmesi konusunda bizim irademiz tam. Ortada bir mutabakat var. ޞu anda ikinci aşamanın içerisinde olduğumuz gerçeği bizim için her türlü tartışmanın dışında. Biz çözüm sürecine hep şöyle yaklaştık: ehemmiyetli olan tam bir çatışmasızlık halinin sağlanmasıdır. Biz politika yapan bir parti şeklinde PKK gerillalarının kaçı çekildi, hangi yoldalar gibi bir tartışmayı kabul etmiyoruz. ehemmiyetli olan PKK’nın, KCK’nın bu iradeyi göstermesi. Biz silah kullanmıyoruz ve sınır dışına çıkıyoruz. Çıktıkları da belli. Hükümetin bunu tartışmaması gerek. Tartışması toplum arasında şüpheye yol açıyor. Tek bir insan çatışmalardan dolayı yaşamını yitirmedi. ilk kez böyle bir başarı yakalanıyor. Ölümler sonucu şekillenen değil, politika sonucu şekillenen bir yaşam vaat ediliyor. Başbakan süreci demokratik politikae şans vermek için destekliyoruz demişti. O zaman demokratik politika kanalları açılmalı.

iddialar vahim

Suriye’den gelen sığınmacı kadınlara yönelik tecavüz iddiaları var. BDP kadın meclisleri de meseleyi gündeme getirdi. ayrıca illerde kadın yürüyüşleri var…

Biz gerçek bir cinsiyet eşitliğini savunuyoruz. Yürüyüş Rojova ile dayanışma için yapılacak. Rojova demek biz demek. Bir toplumun mecburi sınırlar ile bölünmüş hali, bizden ayrı bir yer değil orası. Gelenlerin kimliği bizim için ehemmiyetli değil. Türkiye’de Arap mı Kürt mü bakmadan örgütlerimiz gelenlerin sorunlarıy-la ilgileniyor. Hukuki manada, dayanışma anlamında, iddiaları ortaya çıkarma noktasında çalışıyoruz. Kadına yönelik tecavüz istismar, oldukça çok eşlilik, cinsiyet eşitliği konusunda dünyada hiçbir partinin cesaret edemeyeceği kadar kararlıyız. Partimizi kadın partisi şeklinde görüyoruz bununnla birlikte. Kadının eşitliğinin sağlanmadığı bir toplumda demokrasinin olamayacağına inanıyoruz. Ama vahim iddialar var

‘Ergenekon davası bizim için daha başlamadı’

Ergenekon’da cezalar belirlendi, nasıl yorumluyorsunuz?

Ergenekon adı altında yapılan araştırmalarda yargılamalarda sadece iktidara yönelik fiiller yargılandı. Bu aslında geçmişle yüzleşme, hakikatlerin ortaya çıkarılması, geçmişteki her türlü suç fiilinin ortaya çıkarılması için bir iradenin olmadığını ortaya koydu.

Sadece darbeye teşebbüs fiillerinden yargılanmaları, Kürtlere karşı yaptıklarından ötürü yargılanmamalarının hukuk devletinde izahı yok. Bir şa-hıs tutuklanıyor (ceza mevzuatında) başka suçları da ortaya çıkıyor, ortada deliller var, ama savcı onlar ile ilgilenmiyor, tek bir fiile bakıyor. Ergenekon, bizim için biten bir dava değildir, daha başlamadı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aranan Kelimeler:

  • Meral Dan Beta
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz