Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Menopoza Genç Yaşta Hazırlanın
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:39:17
Menopoza Genç Yaşta Hazırlanın

Her kadın için kaçınılmaz bir dönem olan menopoz, günlük yaşama negatif etki edebilen ve zor atlatılan bir süreç. faka t genç yaşlarda alınabilir önlemler ile bu dönemi daha rahat geçirmek mümkün.İstanbul ili – Sorunsuz bir menopoz dönemi için önlem almaya genç yaşlardan başlanması gerektiğine dikkat çeken Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık, menopoza sağlıklı hazırlanmanın […]

Menopoza-Genc-Yasta-HazirlaninHer kadın için kaçınılmaz bir dönem olan menopoz, günlük yaşama negatif etki edebilen ve zor atlatılan bir süreç. faka t genç yaşlarda alınabilir önlemler ile bu dönemi daha rahat geçirmek mümkün.
İstanbul ili – Sorunsuz bir menopoz dönemi için önlem almaya genç yaşlardan başlanması gerektiğine dikkat çeken Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık, menopoza sağlıklı hazırlanmanın yollarının anlattı.

Yoğun stresin bedeni yorduğuna vurgu yapan Doç. Özışık, mümkün olduğunca stresten uzak durulmasını ya da stresin iyi [r] check edilmesini önerdi. Beyin ve böbrek üstü bezlerinin, artan ve kronik olan strese cevap şeklinde öncelikle ürettiği kortizol hormonunu artırdığını ifade eden Özışık, “Bir sonraki aşamada ‘pregnenolon çalması’ şeklinde bilinen ve böbrek üstü bezinin ürettiği ötek i bütü n hormonları bir kenara bırakıp var gücüyle sadece kortizol üretmeye odaklanması şeklinde tarif edilen bir mekanizma devreye girmektedir. Menopoza girmek üzere olan bir kadın bedeni için alarm bundan sonra verilmektedir” diye konuş-tu.

Menopoz sıkıntılarının azaltılabileceğini anımsatan Özışık, “Doğanın rica ettiği, ürettiği dişilik hormonları menopozdan oldukça çok ev-vel azalmaya başlayan yumurtalıkların bu görevini, kısmen de olsa böbrek üstü bezlerinin devralması ve bu geçiş döneminin kadın için olabildiğince yumUşak ili ve problemsiz geçmesidir. Bunun olabilmesi için de böbrek üstü bezlerinin üreteceği östrojen, progesteron, DHEA ve testosteron hormonlarına ihtiyaç vardır. bundan sonra yorulmuş ve elindeki kaynakları sadece kortizol üretmeye ayırmış böbreküstü bezleri ise bu hormonları yapmakta zorlanınca çoğu kadının bizzat yaşayarak öğrendiği menopoz sıkıntıları öngörülenden daha şiddetli şeklinde baş göstermektedir” şeklinde mesele ştu.

NELER YAPILABiLiR?

Endokrinolog Doç. Gökhan Özışık’ın problemsiz menopoz için genç yaşlarda yapılmasını önerdiği noktalar ise şu şekilde:

• Belirli aralıklar ile vücut toksinlerden arındırılmalıdır.

• Kaliteli uykuya ehemmiyet verilmelidir.

• Doğru nefes alma teknikleri uygulanmalıdır.

• Beden/zihin/ruh bütünlüğünü sağlamak ve dinginliğe ulaşmak için yoga uygulanabilir.

• Güneşten optimum faydalanmalıdır.

• Kaplıca ve içmelerden faydalanmak için hastalanmak ya da yaşlanmak beklenmemelidir.

• Sağlıklı beslenmek oldukça çok önemlidir.

• Vücudun kendi kendini iyileştirme potansiyeli olduğu unutulmamalıdır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz