Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Meme Onarımını Plastik Cerrah Yapmalı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:31:45
Meme Onarımını Plastik Cerrah Yapmalı

Meme onarımını plastik cerrah yapmalı…Prof. Dr. Murat Topalan, kanser ya dabaşka bir sebe p le alınan meme onarımının genel cerrah tarafından değil, estetik, plastik cerrah tarafından yapılması gerektiğini belirt ti.İstanbul ili – Meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan kanser türü. Her ne kadar tıptaki ilerlemeler, bilinçlenme, erken tanı gibi gelişmeler olsa da meme kaybı kaçınılmaz […]

Meme-Onarimini-Plastik-Cerrah-YapmaliMeme onarımını plastik cerrah yapmalı…
Prof. Dr. Murat Topalan, kanser ya dabaşka bir sebe p le alınan meme onarımının genel cerrah tarafından değil, estetik, plastik cerrah tarafından yapılması gerektiğini belirt ti.
İstanbul ili – Meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan kanser türü. Her ne kadar tıptaki ilerlemeler, bilinçlenme, erken tanı gibi gelişmeler olsa da meme kaybı kaçınılmaz olabiliyor. Bu durumda devreye memenin onarımı, yani rekonstrüksiyonu giriyor. Plastik Cerrah Prof. Dr. Murat Topalan, memenin alınması gereken durumlarda kadının [r] kendisini eksik ya da mutsuz hissedebileceğini hatırlatarak, “Bu nede n le hastalık tanısı konduktan hemen sonra meme alınmadan rekonstrüksiyon tedavi içine dahil edilmelidir” diye konuş-tu.

Prof. Dr. Murat Topalan, memenin çıkarılması ve onarılmasının tamamen ayrı uzmanlık alanlarının işi olduğunu ifade ederek, “Memenin onarımı bir genel cerrah tarafından değil, hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde estetik, plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır” diye konuş-tu.

AYNI AMELiYATTA 2 OPERASYON

Prof. Topalan, genelikle erken evre meme kanserlerinde memenin alındığı ameliyatta, plastik cerrahi ekibinin operasyona dâhil olup yenide n dan memeyi oluşturmasının avantaj sağlayan bir durum olduğunu söyleyerek, şöyle söyledi: “Bu operasyonun avantajı, hastanın ikinci kez ameliyat olmaktan kurtulması ve en önemlisi de alınan memenin hemen yerine konması netice-si kadının uzuv kaybı hissi ve psikolojik travmayı daha az hissetmesidir. Aynı ameliyatta hem kanserli dokudan kurtulmak hem de yeni meme yapmak mümkün.”

EN oldukça çok KARIN BÖLGESi TERCiH EDiLiYOR

Meme onarımı esnasında ya protez ya da hastanın kendi dokusunun kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Topalan, “Karar verilirken alınan memede radyoterapi nedeni ile herhangi bir damarsal hasarlanma olup olmadığı, hastanın seker, kalp gibi başka hastalıkların mevcudiyeti ve sigara kullanımı göz önünde bulundurulur. Hastanın sırtı, karni, kalçası, babilir içi gibi deği-şik bölgeleri bu ameliyatlarda kullanılabilir” diye konuş-tu.

Ameliyatlarda en oldukça çok karın bölgesinin tercih edildiğini anlatan Prof. Dr. Topalan, şunları belirt ti: “Doğum yapmış, karında yağlanması ve sarkması olan kadınlarda, bu bölge derinden yapılmışsi ve yağ dokusu, meme yapımı için kullanılabilir. Hasta karın germe ameliyatı benzeri yapılarak zaten fazla olan yağ dokusu meme yapımı maksadı ile transfer edilebilir. Bu transferde mikro cerrahi yöntemlerde kullanılabilir. Böylece hastanın memesi yapılırken aynı anda karın germesini de yapmış oluruz.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz