Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Mahkemeden Hürrem Kararı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 14 Ağustos 2013 - 07:35:23
Mahkemeden Hürrem Kararı

Günde 14 saat çalışan oyuncu Güneş Emir’in iptal ettiği sözleşmesi için mahkemeden örnek karar.Prodüksiyon firmasınin açtığı 100 bin dolarlık cezai şart davasını mahkeme “Yasal dinlenme hakkı kısıtlanmış” diye reddettiSabah gazetesinden Ali Oktay’ın haberine göre TV televizyon dizisi “Muhteşem Yüzyıl”da oynarken “tükenmişlik sendromu” iddiası ile Almanya’ya gitmiş olan Meryem Uzerli’nin dikkat çektiği çalışma koşulları ile ilgili, […]

Mahkemeden-Hurrem-Karari-Günde 14 saat çalışan oyuncu Güneş Emir’in iptal ettiği sözleşmesi için mahkemeden örnek karar.
Prodüksiyon firmasınin açtığı 100 bin dolarlık cezai şart davasını mahkeme “Yasal dinlenme hakkı kısıtlanmış” diye reddettiSabah gazetesinden Ali Oktay’ın haberine göre TV televizyon dizisi “Muhteşem Yüzyıl”da oynarken “tükenmişlik sendromu” iddiası ile Almanya’ya gitmiş olan Meryem Uzerli’nin dikkat çektiği çalışma koşulları ile ilgili, mahkemeden ehemmiyetli bir karar [r] çıktı: TV televizyon dizisi “Deniz starı”nda başrol futbolcusu şeklinde 250 bölümde rol alan Güneş Emir’in sözleşmesi Focus TV film Prodüksiyon Yapım Dağıtım Hizmetleri Aޞ. tarafından yenilendi. ikinci sözleşmeyle ağır çalışma koşullarına dayanamayan Güneş Emir, sözleşme süresinin bir sene-ye düşürülmesini, günlük 14 saate varan çalışma nedeni ile haftalık iki gün tatil hakkı verilmesini, eğer bu istekleri olmazsa sözleşmeyi feshedeceğini diye konuş-tu. 16 Ağustos 2011’de sözleşmeyi tek taraflı fesheden oyuncuya karşı, yapım firması de 100 bin dolarlık cezai şart alacağı için dava açtı. Oyuncunun avukatı, yeni sözleşmede piyasa koşullarına göre hafta tatillerinin kullandırılmaması, gece mesai ücretlerinin ödenmemesi ve sözleşmenin bir sene-ye indirilmemesi gibi maddeleri nedeni ile fesh edildiğini belirterek, davanın reddini talep etti. iki se-ne süren davanın arkasından mahkeme davanın reddine karar verdi. Gerekçeli kararını bir zaman ev-vel açıklayan mahkeme, sözleşmenin birtakım maddelerinin yapım firmasınin lehine, davalı oyuncunun aleyhine oldukça çok ağır hükümler içerdiğini, serbest iradeyle yapılmış olsaydı davalının bu ağır taahhütlerin altına girmeyeceğini söyled i. Sözleşmede taraflar arasında denge gözetilmesi gerektiğini kararında açıklayan mahkeme, ” Sözleşme hükümleri davalının çalışma özgürlüğünü, yasal dinlenme hakkını, kişilik haklarını ve sözleşme serbestisi hakkını kısıtlamıştır” dendi. Focus TV film, mahkemenin aleyhte verdiği karara itiraz etti. Yargıtay, mahkemenin kararını onarsa sözleşmelerinde ağır şartlar bulunan oyuncular için bu karar emsal olacak.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz