Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Maaş Müjdesi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:51:58
Maaş Müjdesi

Son Torba Kanun kapsamında muhtaç aylığı ve malulen emeklilikte yapılan düzenlemeler ile yüz binlerce şa-hıs 1 Eylül’den itibaren yeni maaş almaya başlayacak.Yeni kanunla aylık geliri 244 liradan az olanlar bundan sonra muhtaç kabul edilecek. sadece 65 yaşından büyükler değil, bakıma muhtaç çocuğu olan aileler ile 18 yaşından büyük engelliler de bundan yararlanabilecek. SÜREKLi HASTAYA EMEKLiLiK […]

Maas-MujdesiSon Torba Kanun kapsamında muhtaç aylığı ve malulen emeklilikte yapılan düzenlemeler ile yüz binlerce şa-hıs 1 Eylül’den itibaren yeni maaş almaya başlayacak.
Yeni kanunla aylık geliri 244 liradan az olanlar bundan sonra muhtaç kabul edilecek. sadece 65 yaşından büyükler değil, bakıma muhtaç çocuğu olan aileler ile 18 yaşından büyük engelliler de bundan yararlanabilecek.

SÜREKLi HASTAYA EMEKLiLiK

Bugün Gazetesi Yazarı Sadettin Orhan’ın yazısına göre, Malulen [r] emeklilikte yapılan düzenlemeler ile de pek çok mağduriyet giderilecek. Organ nakli olanların malullük aylığı kesilmeyecek. Tek tarafı felçlilere ve kronik rahatsızlıkları olanlaramalullük aylığı bağlanacak.

Yıllık izin sebebi ile köşe yazılarımıza kısa olan bir ara versek de çalışma yaşamı ve sosyal güvenliğin gündemi sü-rat kesmedi. Torba Kanun’dan yönetmeliklere kadar çalışanları ve emeklileri yakından ilgilendiren pek oldukça çok düzenleme yürürlüğe girdi. Söz konusu düzenlemelerin satır aralarında yüz binlerce insanımıza yeni maaş imkânı sağlayan hükümler bulunuyor.

Muhtaçlık aylığı kolaylaştı

Son Torba Kanun kapsamında, toplum arasında muhtaçlık aylığı olarak bilinen 65 yaş aylığında, muhtaçlar lehine düzenleme yapıldı. Daha ev-vel aylık geliri 125 liranın altında olanlar muhtaç sayılırken, bundan sonra 244 liradan az geliri olanlar muhtaç kabul edilecek. Yapılan değişiklikten sadece 65 yaşından büyük halk değil, bakıma muhtaç çocuğu bulunan aileler ile 18 yaşından büyük engelliler de yararlanabilecek.

Malullük kapsamı genişliyor

Yine binlerce vatandaşımızı ilgilendiren bir ötek i değişiklik de malulen emeklilik konusunda yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelik hasta halk için malulen emekliliği kolaylaştırırken, bununnla birlikte seneler-dir devam eden pek oldukça çok soru-nu de çözmüş oldu. Bunlardan birkaçını sıralayabilir olursak:

– Böbrek, kalp ve karaciğer gibi organ nakli olan vatandaşın malullük aylığı kesilmeyecek.

– Sara hastalarına da malullük aylığı bağlanacak.

– Malulen emeklilik talebi içerisinde bulunan vatandaşın farklı kronik rahatsızlıklarının heps i göz önünde bulundurularak aylık bağlanmasına karar verilecek.

– Tek taraflı felçlilere de malullük aylığı bağlanacak.

Yapılan düzenleme 1 Eylül 2013 yılı itibariyle yürürlüğe girmiş olacak. Daha ev-vel talebi reddedilen halk bu tarihten sonra SGK’ya başvurabilecek.

Gerek muhtaçlık aylığında gerekse malulen emeklilik konusunda yapılan değişiklikler ile birlik-te tahmini 500 bin muhtaç, engelli ve hasta vatandaşın aylığa kavuşması mümkün olacak.

1 Ocak’ta iSG kapsamındasınız

Soru: Sadettin Bey, ben yirmi işçinin çalıştığı bir demir ferforje imalatı işyeri sahibiyim. iş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında şu an yerine getirmemiz gereken bir yükümlülük var mıdır? Bir ertelemeden söz ediliyor. Acaba biz de erteleme kapsamında mıyız? Nevzat T.

Cevap: işyeriniz tehlike sınıflandırmasında ‘çok tehlikeli’ sınıfta yer almaktadır. Buna göre 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle işyerinizde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmeniz gerekli. Bu kapsamda kişiler ile sözleşme yapabileceğiniz gibi ortak sağlık güvenlik birimlerinden de hizmet alabilirsiniz. faka t bu tarihten ev-vel işyerinizde risk değerlendirmesi, acil durum ve yangın planlarını yaptırmanız ve çalışanlarınıza iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldırmanız gerekli.

Toplam hizmete bakılır

Soru: Sadettin Bey, ben 1996 ޞubat ayında ilk defa sigortalı oldum. Son işyerimde dokuz yıldır çalışıyorum. 15 se-ne ve 3.600 günü dolduranların kıdem tazminatına hak kazandıkları söyleniyor. Acaba bu sürelerin heps i aynı işyerinde mi geçmelidir? Yoksa birden fazla işyerinde çalışmış olanlar da tazminat alabilirler mi? Ersin M.

Cevap: Değerli okurum, 8.9.1999 tarihi itibarıylan ev-vel sigortalı olanlar, ilk sigorta giriş tarihinin üzerinden 15 se-ne geçmesi ve 3.600 günü doldurmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanırlar. Bu sürelerin aynı işyerinde geçmesi gerekmez faka t son işyerinde bir yılın dolması gerekir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz