Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kuyumcular Darphanede Anlaşma İstiyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:40:21
Kuyumcular Darphanede Anlaşma İstiyor

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ndeki grev nedeni ile Çeyrek altının 15, Cumhuriyet altının ise 25 lira daha pahalı olduğunu ifade eden kuyumcular, işçi ve işverenin anlaşması halinda fiyatların normal seviyesine geleceği görüşünde. Ankara ili Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, AA muhabirine verdiği demeçte, düğün sezonunun başlaması ve fiyatların düşmesiyle altına olan talebin arttığına dikkat çekerek, […]

Kuyumcular-Darphanede-Anlasma-istiyorDarphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ndeki grev nedeni ile Çeyrek altının 15, Cumhuriyet altının ise 25 lira daha pahalı olduğunu ifade eden kuyumcular, işçi ve işverenin anlaşması halinda fiyatların normal seviyesine geleceği görüşünde.
 Ankara ili Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, AA muhabirine verdiği demeçte, düğün sezonunun başlaması ve fiyatların düşmesiyle altına olan talebin arttığına dikkat çekerek, Darphane’de grevin başlaması ile çeyrek altındaki arz talep dengesini bozduğunu belirt ti. Yaz dönemi için yüklü miktarlarda altın bastıran birtakım yatırımcıların ellerindeki altını [r] piyasaya sürmeyerek fiyatları artırdığı iddiasında bulunan Çavuşculu, şöyle söyledi: “22 ayar altının gram fiyatı tahmini 76 lira, bir çeyrek altın ise 1,75 gram. Yani bir adet çeyreğin altın değeri 133 lira. Buna 3 lira işçilik (Darphane’ye baskı ücreti) 4 lira da kuyumcu karını eklediğimizde nihai rakam şeklinde 140 liraya ulaşıyoruz. Ama bugün çeyrek altın 155 liradan satılıyor. Arada 15 liralık bir fark söz konusu. Bu fark birilerinin cebine gidiyor. Bu kişiler, yüklü miktarlarda altın bastıranlar ve grev döneminde piyasaya sunulan altınlardan büyük miktarda alanlar. Aradaki bu farkı müşterilerimize anlatamadığımız için kuyumcular şeklinde biz bu durumdan bir hayli rahatsızız.”Üretim sistemi modernize edilmeli Çavuşculu, grev süreciyle çeyrek altının işçiliğinin 2-3 liradan 16-17 liraya, Cumhuriyet altının işçiliğinin ise 8-9 liradan 35 liraya kadar çıktığını belirterek, “Piyasada çeyrek altın sıkıntısı yok ama fiyat sıkıntısı var. Çeyrek olması gerekenden 15, Cumhuriyet ise 25 lira daha pahalı. Bu fark misafirin cebinden çıkıyor” diye konuş-tu.Çeyrek ve Cumhuriyet altınında arz talep dengesinin yenide n oluşması için grevin anlaşma ile sonuçlandırılması gerektiğini anımsatan Çavuşculu, şunları söyledi: “Gerek işveren gerekse de işçi tarafının ortak bir noktada buluşup anlaşmasını ve bu grevin bundan sonra sona erdirilmesini istiyoruz. Darphanenin üretim sistemini daha modern hale getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü, Darphane görevini iyi yaptığı sürece yetkilerinde pay almak arzulayanlar daha oldukça çok beklemek zorunda kalacak.”Darphane çalışanları fazlası ile hak ediyorBasın-iş Genel Sekreteri Savaş Nigar da toplu sözleşmeyi masada bitirmeyi istemelerine rağmen sunulan tekliflerin taleplerini karşılayamaz nitelikte olduğunu belirt ti. Toplu sözleşmenin 257 işçiyi ilgilendirdiğine dikkati çeken Nigar, “Katma değer üreten Darphane çalışanları taleplerimizi fazlası ile hak ediyor. Grev hali bizi de oldukça çok mutlu etmeyen bir durum. Toplu sözleşme anlaşmasının biran ev-vel imzalanmasını istiyoruz. Bunun için taleplerimizi gözden geçirebiliriz” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz