Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kurbanlıkta Şap Tartışması Kızıştı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:20:22
Kurbanlıkta Şap Tartışması Kızıştı

Kurbanlıkta şap tartışması kızıştı…Diyanet işleri Başkanlığı, 17 gün ara ile kurban tebliğinde değişiklik yaptı.ayalp@hurriyet.com.trBaşbakanlık Diyanet işleri Başkanlığı, 2013 yılı sene-si Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliği, 20 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. faka t 18 gün sonra bu tebliğde değişiklik yapan yeni bir tebliğ yayımlandı. Buna göre ilk tebliğde yer alan üç fıkra yeni tebliğle yürürlükten […]

Kurbanlikta-Sap-Tartismasi-KizistiKurbanlıkta şap tartışması kızıştı…
Diyanet işleri Başkanlığı, 17 gün ara ile kurban tebliğinde değişiklik yaptı.
ayalp@hurriyet.com.trBaşbakanlık Diyanet işleri Başkanlığı, 2013 yılı sene-si Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliği, 20 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. faka t 18 gün sonra bu tebliğde değişiklik yapan yeni bir tebliğ yayımlandı. Buna göre ilk tebliğde yer alan üç fıkra yeni tebliğle yürürlükten kaldırıldı. iޞTE [r] KALDIRILAN O HÜKÜMLER 20 Temmuz tarihli tebliğin salgın hastalıklar bakımındandikkat edilecek hususları düzenleyen 6. Maddesinin 7 numaralı fıkrası, kampanya tarzı şap aşısı yapılan illerden kurbanlık şeklinde sevk edilecek sığır cinsi hayvanların daha fazla 6 ay ev-vel şap hastalığına karşı aşılanmaları şartını getiriyordu. ޞap aşısı olmayan hayvanlara ise aşı yapılarak, aşıdan sonra 15.günden itibaren başka illere sevgine izin veriyordu. “Yapılan son aşılama uygulamasının üzerinden 6 ay geçmiş ya da15 gün geçmemiş hayvanların nakillerine yeterli koruma oluşmaması nedeni ile izin verilmeyecektir” diyordu. 9. fıkrası ise Erzurum, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, ޞırnak, Mardin, ޞanlıurfa, Gaziantep, Kilis ili ve Hatay ili illerinde sığır cinsi hayvanların şap hastalığına karşı şap aşısı ile aşılanıp aşılanmadığının kayıtlar ve aşılama makbuzları ile check edilerek; veteriner sağlık raporunun alaka-lı bölümüne şap aşısının yapıldığı tarih, aşının seri numarası, aşılama-serumlama makbuzunun tarihi ve seri numarasının yazılmasını hükme bağlıyordu. faka t 7 Ağustos tarihli değişiklik tebliği, bu iki fıkranın yürürlükten kaldırırken; yine Tebliğin “KKKS veri tabanında geçici kurbanlık hayvan satış yeri için her ilçeye bir işletme numarası tahsisi yapılmıştır. Kurbanlık şeklinde veteriner sağlık raporu verilen koyun ve keçi türü hayvanların, gideceği il/ilçenin geçici kurbanlık hayvan satış yerlerine veri tabanında mutlaka nakilleri yapılacaktır. (Örn. Ankara ili ili Çankaya ilçesi için geçici kurbanlık hayvan satış yeri işletme numarası TR068888800023 şeklinde belirlenmiştir.)” 7. Maddesi 8.fıkrası da iptal ediliyordu. NEDEN DEĞiޞTi?

Yapılan bu değişiklikler sonucu CHP Manisa ili Milletvekili Sakine Öz meseleyi “Kurbanlıklarda ޞap Tehlikesi var” başlığı ile Meclis gündemine taşıdı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Öz, hükümetin yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde insan ve hayvan sağlığı bakımındanriskli bir karara imza attığını savunarak Başbakanlığın (Diyanet işleri Başkanlığı) mesele ile alaka-lı Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğini eleştirdi. Bu karardan dönülmesini rica etti. CHP Manisa ili Milletvekili Sakine ÖZ, ifadesinde değindiği bu tebliğ değişikliğinin hayvan sağlığı ve kurban gelenekleri bakımındanönemli sıkıntı-lar içerdiğini, denetimsiz ve sağlıksız koşullarda yetiştirilecek ve sevk edilecek hayvanların, Kurban Bayramı sürecinde insan sağlığını da negatif etkileyeceğini söyleye-rek şöyle devam etti:             “Aşılamalar, hayvan sağlığını korumakla birlik-te hayvandan insana geçecek hastalıkları da önleme amacını taşır. insanda hastalık yapan 1100 civarında etmenin çok büyük bölümünün hayvansal yollardan geçtiği bilinmektedir. Bu nedenle, insan sağlığını ilgilendiren tasarrufları yapar iken daha dikkatli hareket etmek gerekmektedir. pek çok uzman kurum ve kuruluşun da eleştirdiği bu tebliğ değişikliğiyle, Başbakanlık (Diyanet işleri Başkanlığı), kurbanlık hayvan sağlığı bakımındangeri adım atmıştır. Tebliğin Temmuz ayındaki ilk hali, konunun ibadet yönünü de inceleyerek, inananların hastalıklı kurban kesmemelerine yönelik bir düzenleme yapmıştı. Ne var ki, Başbakanlık (Diyanet işleri Başkanlığı), Ağustos ayındaki yeni düzenlemesiyle, kendi tebliğinde ehemmiyet verdiği can alıcı hususları iptal etmiştir. Kurbanlık hayvanların aşılanma zaman ve usulleri ile denetimlerini içeren böylesine ehemmiyetli bir tebliğ, ne olmuş da bir çırpıda değiştirilmiştir?”KAÇAK HAYVANIN ÖNÜ AÇILDI!Öz, yurtdışından kaçak hayvan girişinin arttığı iddiaları ortadayken, tebliğin yürürlükten kaldırılan 6. Madde 9. Fıkrasının tam da Doğu ve Güneydoğu illerinden kaçak giriş yaptığı söylenen hayvanların sağlık checkündeki aşılara dairdenetimleri kapsadığına dikkat çekti. “Sayılan illerimizden gelen hayvanların aşı belgesi istenmekteydi. Aşı belgesinin istenmemesi sonunda  yurdumuza kaçak giren ya dagirecek olan hayvanların yurt içerisinde serbestçe dolaşmasının önü açılabilir olup bu hayvanların hastalıklı olup olmadıklarına bakılmaksızın alınıp satılması sağlanacaktır” iddiasında tespit edil-di. HASTA HAYVAN KURBAN EDiLEMEZSakine Öz aşı ve denetim eksiğinden dolayı hastalanmış bir hayvanın vatandaş tarafından bilmeden kurban edilmesi halinda bunun sorumluluğunu kimin üstleneceğini de soru önergesine taşıdı. Hasta hayvanın kurban edilemeyeceğine dikkat çeken Öz, “islami esaslara uygunluk’ ilkesi sakatlanınca, bunun dini, idari ve siyasi sorumluluğunu kim üstlenecek” diye sordu. TÜRK VETERiNER HEKiMLER BiRLiĞi:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz