Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kredi Kartlarına 1000 TL Sınırı Geldi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:56:40
Kredi Kartlarına 1000 TL Sınırı Geldi

Bankalardaki karşılık oranı da yükseltilecek…RAHiM AK/HT GAZETE BDDK kredi kartında artan batağı önlemek için gelirini belgeleyemeyen ya dabin liranın altına geliri olan misafirin kart limitini bin lira ile sınırladı. ayrıyetten kredi kartı ile yapılan harcamaların bankalardaki karşılıkları 2015 sonuna kadar yüzde 100’e kadar çıkarılacak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme [r] Kurulu (BDDK) kredi kartı borcunu ödeyemeyenler […]

Kredi-Kartlarina-1000-TL-Siniri-GeldiBankalardaki karşılık oranı da yükseltilecek…
RAHiM AK/HT GAZETE

BDDK kredi kartında artan batağı önlemek için gelirini belgeleyemeyen ya dabin liranın altına geliri olan misafirin kart limitini bin lira ile sınırladı. ayrıyetten kredi kartı ile yapılan harcamaların bankalardaki karşılıkları 2015 sonuna kadar yüzde 100’e kadar çıkarılacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme [r] Kurulu (BDDK) kredi kartı borcunu ödeyemeyenler artınca önlem aldı. Kart borcunu ödeyemeyecek olan misafirin limitini bin lira ile sınırlayan BDDK karşılıkları da artırarak bankalara da kart kullandırmayı cazip olmaktan çıkarıyor.

BDDK yayımladığı üç ayrı tebliğ taslağı ile kredi kartında oluşabilecek daha vahim tabloyu önlemeye çalıştı. Taslaklar tartışıldıktan sona aynen kabul edilirse öncelikle gelirini belgeleyemeyenler faka t bin lira limitli kredi kartı alacak. Bu limit tek bankadan değil bütü n bankalardan verilen kredi kartları toplamı için geçerli olacak. Geliri bin liradan az olanlara da faka t bin liralık kart verilecek. BDDK taslağında bankaların kart limiti belirlemek zorunda oldukları belirtilerek “Aylık ya dayıllık ortalama net gelir düzeyinin tespit edilememesi halinda ya da bu gelir düzeyinin bin Türk Lirası ya daaltında olduğunun tespiti halinde, kart hamilinin bütü n kart çıkaran kuruluşlardan edinebileceği toplam kredi kartı limiti bin Türk Lirasıdır. Kredi kartı limiti bin Türk Lirası ve üzerinde olan kredi kartlarının hamillerinin gelir düzeylerinin belgelendirilmesi ve bu gelirin sürekliliğinin düzenli şeklinde check edilmesi zorunludur” denildi.

KARޞILIK YÜZDE 100’E ÇIKTI

BDDK’nın aldığı ikinci önlem kredi kartı ile yapılan harcamaların banka tarafındaki karşılığını artırarak maliyetini yükseltmek oldu. Böylece bankanın kart harcamalarındaki maliyeti artacağı için kredi kartı vermekte istekli olmayacak. Bankalar taşıt ve konut kredisi dışındaki tüketici kredileri için hesaplanan genel karşılıklarda yönetmelik yayımlandıktan sonra olan artış tutarlarının se-ne sonuna kadar yüzde yirmi beşini 2014 sonuna kadar yüzde ellisini ve 2015 sonuna kadar %100ünü karşılık ayıracak.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz