Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kredi Kartı Sahipleri Topun Ağzında
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:20:54
Kredi Kartı Sahipleri Topun Ağzında

Kredi kartı sahipleri topun ağzında…Kredi kartı limitlerine getirilmesi düşünülen sınırlama ile 4,5 milyon kart sahibi negatif etkilenecek. Bankalar ise zarara girecek.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kredi kartları sonucu getirdiği yeni uygulama gündemdeki meseleler arasında yer alıyor. ޞu anda Türkiye’deki toplam kredi kartı sayısı 56,5 milyonu buluyor. Bu kart maliklerinin tahmini yüzde 8’nin aylık geliri 1.000 […]

Kredi-Karti-Sahipleri-Topun-AgzindaKredi kartı sahipleri topun ağzında…
Kredi kartı limitlerine getirilmesi düşünülen sınırlama ile 4,5 milyon kart sahibi negatif etkilenecek. Bankalar ise zarara girecek.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kredi kartları sonucu getirdiği yeni uygulama gündemdeki meseleler arasında yer alıyor. ޞu anda Türkiye’deki toplam kredi kartı sayısı 56,5 milyonu buluyor. Bu kart maliklerinin tahmini yüzde 8’nin aylık geliri 1.000 TL’nin altında kalıyor.integral Menkul Değerler incele-me Departmanı Analisti Tuğba Özay’ın değerlendirmesine [r] göre, BDDK’nın yapacağı düzenlemeden 4,5 milyon şa-hıs etkilenecek. Kurulun aldığı geliri vergilemeyenler ile bin liranın altında gelir elde edenlerin kredi kartı limitini bin lira ile sınırlayan karar olduğu gibi yürürlüğe girerse, konfeksiyoncudan mobilyacıya ve diş hekimine kadar pek çok serbest meslek erbabı bu düzenlemeden etkilenecek. Çünkü bu meslek malikleri Gelir idaresi Başkanlığı’nın istatistiklerine göre, aylık bin liradan daha az gelir elde ettiklerini beyan ediyor.

Örneğin lokantacılar aylık 366, kasaplar 640, konfeksiyoncular 834, diş hekimleri ise 983 lira gelir elde ettiklerini beyan ederek bu tutar üzerinden vergi ödüyor. Kredi kartı limiti vergi levhası üzerinden saptan-dıği için, bu şahısla-rın kart limiti eğer başkaca gelirleri yoksa bin lira ile sınırlanabilecek. BDDK’nın şimdi-lik taslak halindeki kararlarının büyümeyi tetikleyecek şekilde ticari kredilere avantaj getirmeyi ve tüketimin önüne geçmek için de bireysel kredileri frenlemeyi hedeflediği görüşü ağır basıyor.BDDK düzenlemesi banka büyümelerini negatif etkileyebilirYeni düzenlemeden en oldukça çok etkilenecek sektörlerin en başında da bankacılık sektörü geliyor. Bankaların kârları içerisinde kredi kartlarının payı da oldukça yüksek. Dolayısı ile kredi kartlarına getirilecek limit uygulaması kart kullanımını, dolayısı ile kârları aşağıya çekecek. Düzenleme eğer yasalaşırsa, bankaların kısılan 4 milyar liralık limit ve sermaye yeterliliği ile alaka-lı düzenlemeler nedeni ile tahmini 600 milyon liralık bir kâr kaybı olduğu hesaplanıyor. Bankalar ödenemeyen kredi kartlarından aylık yüzde 2,2 faiz alırken, yıllık tutar yüzde 30’lara kadar çıkıyor. Oysa banka kredi kartı yerine başka bir kredi vermeye kalktığında en iyi ihtimale yüzde 15 faizle kredi verebiliyor. Yeni düzenlemeyle ilk etapta tüketici kredisi faizlerinde artışa, ticari kredi faizlerinde ise düşüşe, kredi kartlarına getirilen limitler nedeni ile kart kullanımında azalmaya ve asgari ödemenin artırılması nedeni ile de takibe düşen alacaklarda artışa sebe p olması ilk etapta öngörülen etkiler. Önlemlerin genel şeklinde bankaların bu yılki kârında 2 milyar TL civarında bir azalmaya ve özel olarak kredi kartı portföyü yüksek olan bankaların bunlardan daha fazla negatif etkileneceği tahmin ediliyor. ayrıyetten sermaye yeterlilik rasyosunun düşeceği öngörülüyor.Kredi kartı gelirlerinin azalması halinde bankalar, bu kaybı başka ürünlerden elde ettikleri geliri artırma ile aşmaya çalışabilir. Bankaların düzenlemelerden gelecek söz konusu negatif etkileri dengelemek için kredi kartlarındaki, bonus, puan ve mil gibi uygulamaları azaltabileceği de tahmin ediliyor.Olumlu yanları da varBDDK’nın bu düzenlemesinin pozitif yanları da yok değil. Genel karşılık oranlarının ihracat kredilerinde ve KOBi kredilerinde düşürülmesi, ihracatçı ve KOBi niteliğinde kuruluşların kredi imkânlarını artırabilir. Bu da sanayi sektörünün finansman sıkıntısının hafifletilmesine katkı sağlar. Bu kapsamda BDDK’nın almış olduğu son kararlar, sanayi ve KOBi’lerin iyileştirileceğine yönelik bir umut ışığı şeklinde görünüyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz