Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kredi Kartı Limitleriyle İlgili Kritik Karar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 09:00:46
Kredi Kartı Limitleriyle İlgili Kritik Karar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kartları ile alaka-lı ehemmiyetli bir karara imza attı. Kredi kartlarında asgari ödeme tutarı yüzde 30’a yükseltildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartı limitleri ile alaka-lı şeklinde harekete geçti. BDDK bankacılık sektöründe, bireysel kredi kartı ve taksitli kredi kartı alacakları ile takipteki bireysel kredi oranındaki artışa sınırlama getirmesi […]

Kredi-Karti-Limitleriyle-ilgili-Kritik-Karar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kartları ile alaka-lı ehemmiyetli bir karara imza attı. Kredi kartlarında asgari ödeme tutarı yüzde 30’a yükseltildi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartı limitleri ile alaka-lı şeklinde harekete geçti. BDDK bankacılık sektöründe, bireysel kredi kartı ve taksitli kredi kartı alacakları ile takipteki bireysel kredi oranındaki artışa sınırlama getirmesi öngörülen, sermaye yeterliliği mevzuatı, karşılık mevzuatı ve kredi kartları mevzuatında değişiklikler yapmak için [r] 3 deği-şik taslak hazırladı. Hazırlanan taslağa göre, aylık ya dayıllık ortalama net gelir düzeyi tespit edilemeyenler ya da geliri 1.000 TL ve altındakiler için kredi kartı limiti 1.000 TL ile sınırlandırılacak.Geliri check edilecekLimiti 1.000 TL üzerinde olanların gelirini belgelendirmesi gerekecek. ayrıyetten gelirin sürekliliği de check edilecek. BDDK yaptığı açıklamada, “Kart çıkaran kuruluşlar, kredi kartı almak arzulayan şahısla-rın yasaklık ya daengel hali, ekonomik ve sosyal hali, aylık ya dayıllık ortalama geliri, ötek i kart çıkaran kuruluşlarca bu kişilere tahsis edilen kredi kartı limiti, bir model ya daskorlama sistemi sonuçları, müşterini tanı ilkeleri ile 27’nci madde uyarınca kurulabilir bilgi alışverişi firmalerinden temin edilecek bilgileri dikkate alarak yapacakları değerlendirmeye istinaden kullanım limiti tespit etmek zorundadır” denildi.BDDK kredi kartı limitlerinin yakınında asgari ödeme oranlarında da değişikliğe gitti. Asgarî ödeme tutarı, kredi kartı limiti 15 bin TL’ye kadar olan kredi kartlarında dönem borcunun yüzde 25’inden yüzde 30’una, kredi kartı limiti 15 bin TL’den 20 bin TL’ye kadar olan kredi kartlarında dönem borcunun yüzde 30’undan yüzde 35’ine çıkarılabilir ve bu oranlara kademeli bir şekilde ulaşılacak.BDDK karşılık oranlarında da değişiklik hazırlığında. Taslağa göre, genel karşılık oranları, ihracat kredilerinde yüzde 1’den yüzde 0’a, KOBİ kredilerinde ise yüzde 1’den yüzde 0.5’e indirilecek.Kredi kartının risk ağırlığını artırdıBDDK kredi kartlarının sermaye yeterliliğindeki risk oranlarını da artırdı. Taslakta şöyle devam edildi: “Kredi kartıyla, mal ve hizmet alımı için ya danakit şeklinde kullandırılan kredilerin kalan vadesi 1-6 aya kadar olan taksit ödemelerine hali hazırda yüzde 75 şeklinde uygulanan risk ağırlığı yüzde 100’e çıkarılmaktadır. Vadesi 6-12 aya kadar olan taksit ödemeleri tutarlarına dairhali hazırda yüzde 150 şeklinde uygulanan risk ağırlığı yüzde 200’e, kalan vadesi 12 ayı aşanlara dairyüzde 200 şeklinde uygulanan risk ağırlığı yüzde 250’ye çıkarılmakta.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz