Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Koruyucu Kremlere Dikkat
  • Ana Sayfa » Haber
  • 9 Temmuz 2013 - 21:24:31
Koruyucu Kremlere Dikkat

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Bülent Bütün, güneş koruyucu kremlerin güneş ışınlarının vücutta D vitamini oluşmasını engellediğini belirt ti. Prof. Dr. Bütün, D vitamininin vücut için oldukça çok ehemmiyetli olduğunu, özel olarak kalsiyum metabolizması ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olabilmesi için vücutta yeterli D vitaminin bulunması gerektiğini söyled […]

Koruyucu-Kremlere-DikkatAkdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Bülent Bütün, güneş koruyucu kremlerin güneş ışınlarının vücutta D vitamini oluşmasını engellediğini belirt ti.
Prof. Dr. Bütün, D vitamininin vücut için oldukça çok ehemmiyetli olduğunu, özel olarak kalsiyum metabolizması ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olabilmesi için vücutta yeterli D vitaminin bulunması gerektiğini söyled i.

Vücutta yeterli D vitamini olmadığı takdirde kalsiyum dengesinin bozulduğunu anımsatan Bütün, kalsiyumun vücudun en ehemmiyetli [r] minerallerinden biri olduğunu ve pek çok doku ve organın çalışmasında kalsiyumun etkili bir şekilde olduğunu belirt ti. Kasların, kemiklerin, damarların kalsiyuma ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Bütün, “Yeterli D vitamini alamayan vücut, kalsiyum ihtiyacını kemiklerden karşılayacak. Eğer alınan kalsiyum yerine konulmazsa bu durum kemiklerin zayıflamasına sebe p olur” diye konuş-tu.

Bütün, bundan dolayı vücutta D vitaminin belli bir düzeyde tutulması gerektiğini diye konuş-tu.

“D ViTAMiNi iÇiN GÜNEޞ IޞINLARINDAN FAYDALANIN”

Çoğu insanın nasıl alacağını bilmediğini, bu nede n le D vitamini eksikliği şikayetiyle sıklıkla karşılaştıklarını anımsatan Prof. Dr. Bütün, D vitaminin oluşmasına daha fazla güneş ışınlarının yardımcı olduğunu vurguladı.

Vücutta D vitaminin oluşması için cildin yeterli ölçüde güneş ışını alması gerektiğini ifade eden Bütün, son dönemlerde cilt kanseri nedeni ile güneş

ışınlarına maruz kalınmaması yönünde uyarılar yapıldığını, bu nede n le misafirin kendilerini oldukça çok fazla güneşten koruduğuna dikkati çekti. Cildin mutlaka güneş görmesi, vücudun güneşten saklanmaması gerektiğine işaret eden Bütün, bilinçli güneşlenilmesi konusunda da uyarıda tespit edil-di.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz